کد خبر 65786
A

تأکید بر ضرورت ادامه مسیر مذاکرات هسته ای ایران، انتقاد از نقش منفی احتمالی کنگره آمریکا بر توافق هسته ای، اظهارات یک مقام کاخ سفید درباره مذاکرات ایران و 1+5، دیدگاه رئیس مجلس نمایندگان آمریکا درباره ایران و ادعای مصالحه سیاسی «تندروها» و «عملگرایان» در ایران برای توافق هسته ای، از جمله مهمترین مطالب امروز مطبوعات جهان درباره ایران است.

فایننشال تایمز

امروز نیز بخشی از مطالب مطبوعات جهان درباره ایران، به موضوع هسته ای و به ویژه تأثیر نتایج انتخابات میان دوره ای سنای آمریکا بر مذاکرات هسته ای اختصاص دارد. سایت نشریه «فایننشال تایمز» با انتشار مطلبی در این زمینه، گفت و گوهای پیش روی هسته ای در عمان را دیداری تاریخی دانسته که می تواند نتیجه مذاکرات هسته ای ایران را رقم بزند. در این میان، به اعتقاد این نشریه، نتیجه مذاکرات نباید در رسیدن ایران و 1+5 به توافق تردید ایجاد کند. فایننشال تایمز در تأیید استدلال به تأثیرات توافق هسته ای ایران بر منطقه خاورمیانه اشاره کرده و می نویسد چنین توافقی می تواند ثبات را به منطقه بازگردانده و به مقابله با آشوب های موجود کمک کند.

بلومبرگ

سایت ش بکه خبری «بلومبرگ» نیز مطلب ی را در همین زمینه منتشر کرده و خواستار دور نگه داشته شدن کنگره از مذاکرات هسته ای ایران شده است. این سایت می نویسد دیپلمات های ایرانی به خوبی می دانند که پیروزی جمهوری خواهان در سنا به معنای جدی شدن خطر تحریم های جدید و عدم مصالحه از سوی آمریکا خواهد بود و این به معنای افزایش فشارها در آستانه ضرب الاجل 24 نوامبر است. با این حال، ایران و آمریکا باید به مذاکرات خود ادامه دهند و گنگره نیز باید بداند که ایده وضع تحریم های جدید، ایده بسیار بدی است؛ زیرا در عمل سبب می شود با شکست مذاکرات، هدف آمریکا برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای با شکست مواجه شود.

خبرگزاری کویت

در همین حا ل، کاخ سفید از وجود جنبه های بسیار دشوار در مذاکرات هسته ای ایران سخن گفته است. به نوشته خبرگزاری کویت، جاش ارنست، دبیر مطبوعاتی کاخ سفید اظهار داشته جنبه های بسیار دشواری در مذاکرات هسته ای ایران باقی مانده که هنوز حل و فصل نشده است. وی افزوده: «همچنین آشکار است که تصمیمات مهمی وجود دارد که مذاکره کنندگان ایرانی و حکومت ایران باید اتخاذ کرده و تعیین کنند که مایلند چه کارهایی را برای رفع نگرانی های جامعه بین المللی درباره برنامه هسته ای خود و تلاش هایشان برای دستیابی به سلاح هسته ای انجام دهند».

رویترز

در این میان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از عدم اعتماد به ایران سخن گفته است. موضوعی که البته نه به طور مستقیم با بحث هسته ای، بلکه با احتمال کمک گرفتن از ایران برای مبارزه با داعش در ارتباط است. به نو شته خبرگزاری «رویترز»، جان بونر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا گفته به رهبران ایران اعتمادی ندارد و بر این باور است که آمریکا نباید آن ها را در مبارزه با گروه داعش مشارکت دهد. وی در این زمینه گفته: «من به ایرانی ها اعتماد ندارم. من فکر نمی کنم که ضرورتی برای آوردن آن ها به این ماجرا وجود داشته باشد و امیدوارم مذاکراتی که در جریان است، مذاکراتی جدی باشد. اما تردید دارم که اینطور باشد».

گالف تودی

در نهایت، ر وزنامه «گالف تودی» نیز تحلیلی را از مذاکرات هسته ای ایران منتشر کرده و می نویسد اکنون «تندروها» در ایران نیز خواستار دستیابی به توافق هسته ای هستند، اما نمی خواهند این روند جلوتر رفته و به برقراری روابط با آمریکا منجر شود. این روزنامه مدعی است گروهی که آن را «تندرو» می خواند، با گروه عملگرا در ایران که حامی رئیس جمهور هستند، به توافقی دست یافته مبنی بر اینکه ایران باید از طریق مذاکرات، در مسیر برداشتن تحریم های موجود علیه خود حرکت کند؛ اما در عین حال، این موضوع نباید به عادی سازی روابط با آمریکا منجر شود.

ارسال نظر

عناوین بیشتر