{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 57463

معاون وزیر کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه ۱۵۰۰ فارغ‌التحصیل دانشگاهی اکنون نخبه مهارتی هستند گفت: سازمان فنی و حرفه‌ای آمادگی کامل را برای معرفی افراد ماهر و نخبه به صنایع و بنگاه‌های اقتصادی دارد.

کورش پرند، معاون تعاون وزیر تعاون و رفاه اجتماعی با حضور در نشست راهکارهای ترویج فرهنگ مهارت‌آموزی کار و کارآفرینی با اشاره به اینکه یکی از مهمترین مشکلات در بازار کار بحث فرهنگ کار و مهارت‌آموزی است گفت: متاسفانه امروز مدرک‌گرایی جایگزین فرهنگ کار شده است. وی ادامه داد: نتیجه این موضوع بیکاری 4 و نیم میلیون نفری فارغ‌التحصیلان فاقد مهارت است که بیش از 1.5 میلیون در 21 رشته متمرکز شده‌اند.

پرند در ادامه با بیان اینکه فرهنگ کار باید در جامعه نهادینه شود اظهار کرد: از 75 میلیون نفر جمعیت ایرانی حدود 40 میلیون نفر غیرفعال هستند و آمارها نشان دهنده این است که هر فرد در جامعه فعلی 3.7 نفر را پشتیبانی می‌کند، منظور از پشتیبانی تحت حمایت یک نفر بودن است. معاون تعاون وزیر کار بیان کرد: زمانی که فردی مسئولیت تامین معاش 3.7 نفر را دارد به معنی این است که به جای یک شغل باید در 3 شغل فعالیت کند که این مسئله خود باعث از بین رفتن تعدادی از فرصت‌های شغلی برای افراد جویای کار می‌شود.

وی در ادامه از خالی بودن چندصد هزار شغل در جامعه خبر داد و گفت: متاسفانه شاهد این هستیم که بسیاری از فرصت‌های شغلی برای افراد دیپلم و پایین‌تر از دیپلم در کشور وجود دارد اما به دلیل فرهنگ کار افراد تعامل به فعالیت در آن مشاغل ندارند در صورتی که فرهنگ کار ارتقاء یابد تعدادی از افراد جویای کار با مدرک‌های دیپلم و پایین‌تر از آن می‌توانند مشغول به کار شوند.

وی به فرهنگ کار، تولید کار و کارآفرینی اشاره کرد وافزود: اعتقاد دارم توجه به فرهنگ کارآفرینی باید از سنین نوجوانی در جامعه نهادینه شود. در همین راستا کمپ‌های کارآفرینی را برنامه‌ریزی کردیم تا طی یک دوره 6 و 7 روزه خلاقیت، نوآوری، کار تیمی، شبکه‌سازی و کارآفرینی را آموزش و گسترش دهیم که اکنون مرحله اول آن با بهره‌گیری از کمپ‌های آموزشی در کشور هندوستان برای اولین بار در استان البرز آغاز شد. قصد داریم این کمپ‌های آموزشی را در 30 استان دیگر نیز اجرایی کنیم و در نهایت برای توسعه کارآفرینی این مدل را در اختیار سایر سازمانها قرار دهیم.

پرند با اشاره به اینکه هزار و 500 نخبه مهارتی در رشته‌های مختلف از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای آموزش‌های لازم را فرا گرفته‌اند افزود: اکنون بهترین نخبه‌های مهارتی در رشته‌های مختلف در اختیار سازمان فنی و حرفه‌ای قرار دارد که باید واحدهای تولیدی و صنعتی به مرکز بهره‌گیری از نیروهای خبره تعاملاتی را با این سازمان داشته باشند.

وی در ادامه به طرح طراحی ارتقاء و توانمندسازی فارغ‌التحصیلان اشاره کرد و افزود: برای اجرای این طرح کمیته‌هایی به صورت کارشناسی شده راه‌اندازی شده‌اند که قصد داریم در برنامه ریزی کوتاه‌مدت، میان مدت و بلند‌مدت فارغ‌التحصیلان فاقد مهارت را توانمند و برای فعالیت در بازار کار آماده کنیم که یکی از اقدامات اولیه در مسیر این طرح ، طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان است. قصد داریم در این زمینه آن دسته از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی که فاقد مهارت هستند را برای انجام کارهای مهارتی تحت آموزش قرار دهیم.

پرند افزود: همچنین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام آمادگی می‌کند تا با همکاری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری رشته‌های دانشگاهی را متناسب با نیاز بازار کار بازنگری کند. وی تاکید کرد: وزارت علوم طرح آمایش سرزمین را در راستای به روز رسانی رشته‌های دانشگاهی متناسب با بازار کار دنبال می‌کند. که سازمان فنی حرفه‌ای قصد دارد در این زمینه همکاری‌های لازم را با آنها دنبال کند. پرند از برگزاری پانزدهمین مسابقات ملی مهارت خبر داد و گفت: 45 هزار نفر در مرحله شهرستانی و 8150 نفر در مرحله استانی شرکت کردند که از مجموع این تعداد حدود 553 نفر راهیافتگان به مرحله کشوری هستند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از از تسنیم، وی با اشاره به اینکه 29 حرفه مهارتی رشته‌های مسابقات را تشکیل می‌دهند گفت: ساخت و تولید، مکاترونیک، طراحی مهندسی مکانیک، تراش فرز، سی‌ان‌جی، راهکارهای نرم‌افزاری برای تجارت، جوشکاری، کاشیکاری دیوار و کف، صافکاری خودرو، کابینت‌سازی، جواهرسازی، فناوری اتومبیل، فناوری اطلاعات و... رشته‌های این مسابقات هستند.

معاون وزیر کار در بیان اهداف برگزاری مسابقات تاکید کرد: ارتقای فرهنگ مهارت‌آموزی، کار و کارآفرینی در میان جوانان، معرفی آموزش‌های مهارتی، و اهمیت نقش آن در توسعه اقتصاد به عموم مردم، ارتقای سطح استانداردهای آموزش مهارت در کشور، ایجاد فرصت مناسب برای تبادل اطلاعات فنی، شناسایی و معرفی افراد ماهر و نخبه به صنایع و بنگا‌های اقتصادی و فراهم نمودن فرصت مناسب برای رقابت سالم میان جوانان کشور از عمده‌ترین اهداف برگزاری مسابقات ملی مهارت است

ارسال نظر

  • ناشناس
    ۰ ۰

    خوب هنوز جای نگرانی نیست . زمانی باید وضعیت قرمز اعلام کرد که تعداد فارغ التحصیل بیکار به 30 ملیون برسه . (: