{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 57440

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای اعلام کرد محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه و کاترین اشتون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ۱۰ شهریورماه(اول سپتامبر) در بروکسل با یکدیگر دیدار و آخرین وضعیت مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ و نحوه پیگیری این مذاکرات را بررسی می کنند.

سید عباس عراقچی، معاون حقوقی و بین الملل وزیر امورخارجه افزود: در دیدار ظریف و اشتون که معاونان طرفین نیز حضور دارند آخرین وضعیت مذاکرات ارزیابی خواهد شد. این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به دیدارهای دوجانبه زمان و مکان دور بعدی مذاکرات ایران و 1+5 قطعی شده است؟ گفت: دور بعدی مذاکرات ایران و گروه 1+5 قبل از برگزاری نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار خواهد شد. عراقچی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه پیش از نشست نیویورک آیا دیدارهای دوجانبه دیگری میان طرفین انجام خواهد شد؟ تصریح کرد: دیدارهای دوجانبه دیگری نیز قبل از نشست نیویورک برگزار خواهد شد که در حال تنظیم زمان و سطح آن هستیم. وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا به طور ویژه با آمریکایی ها مذاکرات دوجانبه ای قبل از نشست نیویورک خواهیم داشت؟ گفت: چناچه لازم باشد با آمریکایی ها نیز دیدار خواهیم داشت. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، پس از مذاکرات وین 6، معاونان وزرای خارجه ایران و آمریکا 16 مردادماه در شهر ژنو سوئیس به طور دوجانبه با یکدیگر دیدار و گفت و گو کردند. عراقچی در پاسخ به سوال دیگری درباره پرداخت قسط دوم توافق تمدید شده ژنو به ایران اظهارداشت: این قسط نیز مراحل معمول خود را طی می کند و طبق روال به ایران پرداخت خواهد شد. پیش از این محمدجواد ظریف در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از تایید سفر خود به سه کشور اروپایی ایتالیا، لوکزامبورگ و بلژیک در 10 روز آینده خبر داد و گفت: با اشتون در بروکسل دیدار و گفت و گو خواهد کرد.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  هشدار عراقچی به آمریکایی ها

  معاون امورحقوقی و بین‌الملل وزیر امورخارجه درباره ادامه اعمال تحریم‌های جدید امریکا علیه کشورمان هشدار داد.

  به گزارش واحد مرکزی خبر، واشنگتن به بهانه‌های مختلف پس از توافق ژنو تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرده است.

  تحریم شرکت مدیریت ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای و 16 شرکت کشتیرانی در کمتر از یک هفته پس از توافق ژنو، یعنی در 8 آذر 1392، تحریم 5 شرکت در21 آذر 1392 و تحریم 18 شرکت و 14 شهروند ایرانی در 17 بهمن گذشته از مهم‌ترین تحریم‌های جدید امریکا و اروپا در یک سال اخیر بوده است.

  عراقچی تأکید دارد براساس توافقنامه ژنو نمی‌بایست هیچ تحریم جدیدی به تحریم‌های پیشین اضافه می شد.

  عضو ارشد تیم هسته ای در پاسخ به این پرسش که چرا امریکایی‌ها به رغم توافق ژنو مبنی بر ممنوعیت اعمال تحریم‌های جدید علیه کشورمان چنین تحریم‌هایی اعمال کرده‌اند گفت: امریکایی‌ها معتقدند که تحریم هایی در گذشته وجود داشته و کماکان هست که براساس آن اگر شرکتی آن تحریم ها را نقض کند آنان می توانند آن را به فهرست تحریم‌ها اضافه کنند و این تحریم جدیدی نیست.

  عراقچی با تأکید بر اینکه ما با این تفسیر آنان کاملا مخالفیم و آن را تحریم جدید محسوب می کنیم افزود: بارها به آنان در این خصوص تذکر داده‌ایم و یک بار مذاکرات کارشناسی را قطع کردیم و بازگشتیم.

  تحریم‌های جدید در یک سال اخیر درحالی وضع و اجرا شده است که ایران به اذعان غربی‌ها به همه تعهداتش در توافق ژنو و گاه فراتر از آن عمل کرده است، همچنان که آمانو در گزارش‌های اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بر پایبندی ایران به تعهداتش صحه گذاشته است و 26 مرداد نیز پس از دیدار با صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به این موضوع اذعان کرد.

  تحریم های جدید امریکا، مسئولان دیپلماسی و هسته ای کشورمان را به واقعیات تاریخی روابط ایران و امریکا مؤمن‌تر کرده است.

  وزیر امور خارجه در این باره تصریح می کند: امریکایی‌ها سابقه بسیار بدی از نحوه رفتار با ایران و مردم ایران دارند، مردم ما، سیاستمداران ما، مسئولان ما و رهبر معظم انقلاب حق دارند که به رفتار امریکایی ها بدبین باشند و ما هم به آنها با بدبینی نگاه می کنیم.