کد خبر 57085
A

رییس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور با بیان اینکه در سال گذشته 37 هزار میلیارد تومان واردات کشاورزی انجام شده است، گفت: کشوری که این میزان واردات دارد اگر سال‌های گذشته این مبلغ را صرف زیر بناهای کشاورزی و توسعه می‌کرد اکنون این میزان واردات انجام نمی‌داد.

محمدرضا جهانسوز در همایش علمی تخصصی همگام با کشاورز که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی و کشاورزان این شهرستان برگزار شد، تامین امنیت غذایی جامعه را پایه و اساس کشور دانست و گفت: باید برای حل مشکل وابستگی به مواد غذایی و حرکت به سوی خودکفایی و امنیت غذایی باید برنامه ریزی درستی داشت.طرح بسیج همگام با کشاورز در جهت علمی کردن کشاورزی و نقش آفرینی بسیج اهمیت بسزایی دارد .

وی ادامه داد: این طرح در راستای سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در جهت شروع حرکت بنیادین کمک به عرصه سازندگی، محرومیت زدایی و مشاوره و ارتقای منزلت اجتماعی و افزایش دانش و توانمندی‌های فعالان کشاورزی است.

رییس سازمان بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی کشور با اشاره به اینکه ضرورت و اهمیت این طرح در جهت تأمین موادغذایی از ارکان استقلال کشور است، خاطرنشان کرد: ارتقای بهره‌وری و افزایش میزان تولید در واحد سطح، افزایش دانش و بکار بستن روش‌های علمی محصول، استفاده از دانش بومی و محلی و بهره گیری از تجربیات کشاورزان باتجربه و پیشرو و ایجاد ارتباط موثر بین خواسته‌های مردم و نیازهای آنان با برنامه ریزان از مهم‌ترین مزایای طرح بسیج همگام با کشاورز است.

جهانسوز جمع آوری اطلاعات و شناخت مسئله و ارائه پیشنهاد برای راه حل آن، توسعه انتقال تجربه و یافته‌های تحقیقاتی در جهت افزایش تولید، ایجاد همدلی بین مردم و توانایی انجام کار و ایجاد توانایی در مردم را از دیگر مزایای این طرح برشمرد.

وی تهیه تقویم زراعی برای کشت‌های پاییزه گندم، جو و کلزا، تهیه شناسنامه زراعی، تقویم زراعی، ایجاد کارگروه‌های علمی کشاورزی، وجود کتابخانه‌های علمی، راه اندازی شباب روستا با شبکه مشورتی و ایجاد شبکه تجارت را از مهم‌ترین اقدامات سازمان بسیج مهندسین کشاورزی عنوان کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با برنامه ریزی مناسب و بکارگیری روش‌های نوین کشاورزی می‌توان در راستای رشد و شکوفایی این بخش گام‌های اساسی‌تری برداشت.

مهرزاد محصص مستشاری، رییس مرکز تحقیقات کشاورزی سازمان جهادکشاورزی استان قزوین در ادامه گفت: باید پژوهش را سرلوحه امور خود قرار دهیم تا به توسعه پایدار دست یابیم.

وی به اهمیت دشت قزوین و لزوم استفاده مناسب از آب اشاره کرد و افزود: برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی و عدم وابستگی باید بر روی موضوعات تحقیقاتی، پژوهشی و تحقیقاتی حرکت کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا،مرتضی شعبان نژاد مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بوئین زهرا به پتانسیل بالای شهرستان بوئین زهرا اشاره کرد و ادامه داد: با کارگیری ابزارهای نوین در زمینه توسعه در عرصه کشاورزی می‌توانیم خودکفایی غذایی را رقم بزنیم .

وی با اشاره به رشد شاخصه‌های کاشت و برداشت کشاورزی در بخش‌های مختلف این شهرستان تصریح کرد: امروز موانعی که بر سر راه توسعه کشاورزی قرار دارد، لازم است با مساعدت‌ها و حمایت بیشتر مسئولان برطرف شده تا کشاورزان بتوانند کشت و تولید محصولات خود را به طور گسترده‌ای افزایش دهند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر