کد خبر 57044
A

اگر دولت بخواهد برنامه تامین یارانه سود را در ۱۰سال آینده و سالانه ۲۰۰ هزار فقره وام ادامه دهد میزان یارانه پرداخت شده بابت طرح ۵۰ درصدای اعطای مبلغ خرید خانه به بیش از ۱۹۶ هزار میلیارد تومان در طی ۱۰ سال افزایش خواهد یافت.

وزیر راه و شهرسازی و رییس بانک مرکزی در نامه ای مشترک به آقای رییس جمهور خواستار ارایه یارانه سود توسط دولت جهت تامین ما به التفاوت سود تسهیلات پرداختی نظام بانکی برای وام خرید مسکن شدند.

اما سوالی که وجود دارد این است که دولت چگونه منابع لازم را برای پرداخت این یارانه سود تامین خواهد کرد. نویسندگان این نامه پیشنهاد کرده اند که دولت این منابع را از ردیف وجوه اداره شده و یا با استفاده از منابع عمومی و ردیف بودجه تامین کند.

وزارت راه شهرسازی پیشنهاد کرده است که مبلغ وام برای مناطق و نقاط شهری مختلف کشور بین 60 تا 120 میلیون تومان باشد. با فرض میانگین وام 90 میلیون تومانی 12 ساله و با بهره 25درصدخرید هر واحد مسکونی و با احتساب پوشش 11درصدی سود توسط دولت (این وام برای گیرنده به صورت خالص 14درصد سود پرداختی به همراه خواهد داشت) اگر بر طبق برنامه دولت بخواهد سالانه 200 هزار واحد مسکونی را توسط تسهیلات خرید مسکن تحت پوشش یارانه سود قرار دهد مجموع سود پرداختی توسط دولت به بانک ها به عنوان تامین یارانه سود بالغ بر 19هزار و ششصد میلیارد تومان خواهد شد.

شاید به نظر برسد که مبلغ مورد نیاز برای شروع این طرح در سال اول که حدودا معادل 1600 میلیارد تومان است در حد توان دولت باشد لیکن از آنجا تعداد فقرات وام پرداختی سالانه افزایش می یابد این یارانه سود نیز بصورت تصاعدی و تجمعی افزایش می یابد به گونه ای که طی 10 سال اول اجرای طرح مجموع مبالغ پرداختی دولت تحت عنوان یارانه سود تسهیلات به بانک ها رقمی بالغ بر 88 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

مبلغ کل سود دوران اقساط (میلیون تومان)

تسهیلات 90 میلیون تومانی 12ساله با احتساب بهره 25 درصد

194

تسهیلات 90 میلیون تومانی 12ساله با احتساب بهره 14 درصد

96

مبلغ ما به‌التفاوت پرداختی توسط دولت با احتساب 11 درصدیارانه سود به ازای هر فقره

98

کل یارانه سود پرداختی توسط دولت به بانک ها به ازای 200هزار فقره

19.600.000

کل یارانه سود پرداختی توسط دولت به بانک ها به ازای 2 میلیون فقره

196.000.000

** محاسبات توسط سامانه بانک مسکن انجام گرفته است**
با توجه به جدول فوق و همچنین با فرض عدم افزایش قیمت مسکن و همچنین ثابت ماندن سقف وام در مبلغ 90 میلیون تومان، اگر دولت بخواهد این برنامه تامین یارانه سود را در 10سال آینده و سالانه همان 200 هزار فقره وام ادامه دهد مجموع مبلغ فوق به بیش از 196 هزار میلیارد تومان در طی 10 سال افزایش خواهد داشت!
این طرح تبعات و تعهدات سنگینی برای دولت های بعدی به جا خواهد گذاشت. تامین این رقم از عهده دولت خارج خواهد بود و این برنامه با تحریک تقاضا در بخش مسکن و رونق تورمی در این بخش نمی تواند توسط دولت در مدت ذکر شده ادامه پیدا کند و تنها با رشد قیمت مسکن به تورم عمومی دامن خواهد زد.
بررسی بودجه عمرانی کشور در طی سالهای گذشته نشان می دهد دولت در تامین بودجه عمرانی کشور با مشکلات جدی مواجه بوده است. طبق اعلام وزیر راه شهرسازی فقط در حوزه راه و شهرسازی بیش از 120 هزار میلیارد تومان برای اتمام طرح ها و پروژه های تعریف شده پول لازم است با این وجود ایجاد این تعهد سنگین 196 هزار میلیارد تومانی توسط ایشان چه توجیهی می تواند داشته باشد.

مصوب

تخصیص یافته (محقق)

بودجه عمرانی کشور در سال 91

40 هزار میلیارد تومان

15 هزار میلیارد تومان

بودجه عمرانی کشور درسال 92

56 هزار میلیارد تومان

10 هزار و پانصد میلیارد تومان

این در حالی است که با وجود احتساب پرداخت یارانه سود و پرداخت سهم دولت اقساط این وام به بیش از یک میلیون و 300هزار تومان می رسد. سوالی که مطرح می شود این است که کدام دهک های جامعه می توانند ماهانه بیش از یک میلیون و 300هزار تومان قسط مسکن پرداخت کنند؟!

سیاست تحریک تقاضا در شرایط فعلی و پرداخت وام خرید سیاست شکست خورده ای است که در دوره های گذشته نیز تجریه شده است و اثرات تورمی آن نیز اثبات شده است. اما با این وجود مسوولان فعلی وزارت مسکن به دنبال اجرای این سیاست شکست خورده تورم زا هستند آیا مسایل و منافع پشت پرده ای وجود دارد که این جریانات با علم به تورم زا بودن تسهیلات خرید مسکن با اصرار به دنبال رونق تورمی در بخش مسکن هستند.

به گزارش اقتصادانلاین به نقل از تسنیم،لازم است دولت برای ساخت و عرضه مسکن در زمین های دولتی برنامه ریزی کند و به جای تامین یارانه سود و فربه کردن بانک ها از طریق تامین یارانه سود، می تواند با عرضه تسهیلات ساخت که بعد از مدتی دوباره این مبلغ را از طریق بازپرداخت اقساط توسط مردم و سازندگان مجددا به دست آورد و این در حالی است که یارانه سود پرداختی از دست دولت خارج خواهد شد و بازگشتی در کار نخواهد بود و تنها موجب نفع بردن بانک ها خواهد بود.

*فرشید ایلاتی/کارشناس اقتصاد مسکن

 • ناشناس
  0 | 0

  لازم است دولت برای ساخت و عرضه مسکن در زمین های دولتی برنامه ریزی کند و به جای تامین یارانه سود و فربه کردن بانک ها از طریق تامین یارانه سود، می تواند با عرضه تسهیلات ساخت که بعد از مدتی دوباره این مبلغ را از طریق بازپرداخت اقساط توسط مردم و سازندگان مجددا به دست آورد و این در حالی است که یارانه سود پرداختی از دست دولت خارج خواهد شد و بازگشتی در کار نخواهد بود و تنها موجب نفع بردن بانک ها خواهد بود.

  • ناشناس
   0 | 0

   قابل توجه شما:

   با دقت بخوانید اطلاعات بروز شده:

   ============ ============ ===========
   توی سمیناری که خرداد93 توسط Tehran Business School برگزار شد نظر جناب پرفسور ادیب این بود که تا دو سال مسکن رکوده. تکرار کنید... رکوده ... یه بار دیگه تکرار کنید .....رکوده .....آفرین
   ============ ============ ===========
   صاحبان خانه‌های خالی منتظر مالیات باشند
   رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه صاحبان خانه‌های خالی و واحدهای بدون سکنه در برج‌ها به زودی باید مالیات بپردازند، گفت: نرخ مالیات بر واحدی که یک سال خالی است، با واحدی که سه سال خالی باشد، متفاوت خواهد بود.
   علی عسکری در گفتگو با مهر از برنامه جدی سازمان امور مالیاتی کشور برای اخذ مالیات از واحدهای خالی از سکنه و واحدهایی که در برج‌ها بدون ساکن هستند، خبرداد و گفت: برای اجرایی شدن این برنامه منتظر ابلاغ قانون هستیم.
   ============ ============ ===========
   به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، بررسی ها هم نشان می دهد توان خرید مسکن 43 درصد و توان اجاره خانه 25 درصد کم شده است. طی سال های 84 تا 91 قیمت مسکن در تهران 500 درصد رشد را تجربه کرده بود. همین جریان سبب شده تا قدرت خرید خانوارها در بازار مسکن به شدت کاهش یابد. در حال حاضر نیز پیش بینی ها نشان می دهد بازار به سمت رونق حرکت نمی کند. تکرار کنید ..... به سمت رونق حرکت نمی کند.....آفرین
   ============ ============ ============
   به گزارش دنیای اقتصاد، مصطفی قلی‌خسروی در مورد پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: نه‌تنها تا پایان تابستان امسال بلکه تا پایان سال 93 هیچگونه جهش و افزایش قیمتی در بازار مسکن نداریم. تکرار کنید ..... نداریم.....آفرین
   ============ ============ ============
   سخنان رییس جمهور در بزرگترین همایش اقتصادی کشور: 21 مرداد93
   1- مهار تورم: دولت هایی بوده اند که برای یکسال یا دو سال تورم را مهار کرده اند اما بعد از دستشان خارج شده است؛ ما هم از این آسیب مصون نیستیم اگر حواسمان نباشد. دولت مصمم به مهار تورم مستمر است تا روزی که تورم را به یک رقمی برساند؛ امید و برنامه ریزی دولت این است که در سال 95 کشور شاهد تورم یک رقمی باشد. اصل این حرف، حرف درستی است که رکود خطرناک تر از تورم است؛ اما در جامعه ای که تورم نقطه به نقطه 45 درصد است و هیچ امید و روزنه ای نیست که آینده روشن تری را ببیند این کدام سرمایه گذار است که جرات کند سرمایه گذاری کند. مهار تورم در کنار سیاست های خروج از رکود ادامه خواهد داشت.
   2- بانکها:بانک ها اموال مازادی دارند که باید به فروش برسانند. بانک ها باید اموال مازادشان را به فروش برسانند و با آن فروشی که انجام می دهند نقدینگی شان بالا رود تا بتوانند تسهیلات بدهند و کار خودشان را انجام دهند. از طرف دیگر بانک های ما کار غیر بانکی می کنند؛ اگر بانک کار بانکی کند مسایل حل می شود؛ بانک ها خودشان بنگاه دار شده اند و هر پولی به دست بیاورند اول به بنگاه خودشان می روند؛ بانک باید از بنگاه داری خارج شود؛ این بر خلاف اصول بانکداری است.بانک، واسطه باشد پول های مردم را جمع کند و به عنوان تسهیلات با نرخ عادلانه، نه با نرخ کمرشکن اعطا کند.
   3- چاپ پول نداریم:اگر دست ما بی محابا درکیسه بانک مرکزی باشد و هر آن که تصمیم گرفتیم به رییس بانک مرکزی دستور دهیم تا از پایه پولی و افزایش آن استفاده کند و مشکلات ریال ما را در هر کجا که می خواهیم تامین کند، آن روزش روز قشنگی اش اما فردایش سیاه خواهد بود. چهل هزار میلیارد تومان از همین کیسه که من حس می کنم کمتر دستی است که به سمت این کیسه رفته باشد و نسوخته باشد، از بانک مسکن گرفتند و مسکن مهر ساختند؛ بیش از 80 درصد پایه پولی ما را افزایش دادند از آن روزی که خلق شد.آثار آن چه شد؟ آثار این کار تورم بالای 30 درصد و 40 درصد بود که به دنبال داشت.

   درکل تورم و افزایش قیمت کنترل میشود بویژه مسکن. املاک بانکها به بازار سرازیر میشود یعنی عرضه بیشتر و بانکها هم نباید بنگاه داری کنند (بخوانید نباید ساخت و ساز کنند و با پول ملت املاک و زمین بخرند و یا صوری املاک ساخته شده یا خریداری شده را به قیمت های بالا و قیمتهای ساختگی به هم دیگه بفروشند) درضمن باید بانکها پول های مردم را جمع کنند و در اختیار صنعت قرار بدهند.خخخخخ یعنی باید بورس رونق بگیره خخخخخخخ پس الکی دلتون را صابون نزنید.

   مسکن مرد. فاتحه
   ============ ============
   پ.ن. مع الصلوات
   =========

 • میم
  0 | 0

  هم اکنون نرخ تورم به 14 درصد رسیده است و اگر چند درصد هم نرخ کارمزد بانک به آن اضافه شود درست با نرخ سود تسهیلات عادلانه مسکن مطابقت دارد.در آینده هم اگر دولت انضباط مالی را ادامه دهد می تواند نرخ تورم را به 5 درصد برساند و نرخ تسهیلت هم به 8 درصد می رسد پس نرخ 25 درصد و پرداخت مابه التفاوت در دوسال آبنده بی معنی می شود.
  در عین حال کسانی که با این نرخ ها وام بگیرند در آینده باید 12 سال با نرخ نا عادلانه قسط پرداخت کنند.
  بهتر است دولت نرخ تسهیلات را عادلانه و شناور کند تا نیازی به پرداخت مابه التفاوت هم نباشد.یعنی هر وام اعطایی قسط شناور سالیانه به تناسب نرخ تسهیلات همان سال داشته باشد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر