کد خبر 57036
A
ردپای دلالان در سفته بازی اوراق مسکن

اوراق امتیاز خرید مسکن که روزی در محدوده 35 هزار تومان در فرابورس ایران خرید و فروش می‌شد اکنون در سقف قیمتی خریداران خود را ناکام می‌گذارد؛ در این خصوص 2 مدیر از سیستم بانکی و بورس آمارهای قابل تأمل و جالبی را ارائه کرده‌اند.

قیمت اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن باز هم اوج گرفت، تا تب خریداران مسکن اندکی کاهش یابد و چشم‌انتظار کاهش قیمت بمانند. در این بازار برخی سفارش‌های وارد شده در سامانه معاملات فرابورس ایران با قیمت‌هایی کم‌تر از قیمت‌های فروش نمایش داده می‌شود که نشان از انتظار خریداران مسکن از کاهش قیمت اوراق است، با این حال نه تنها اوراق با سقف قیمتی فروشنده ندارد، بلکه معدود خریدارانی برای به دست آوردن اوراق در سقف قیمتی در صف می‌نشینند! اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن طی روزهای معاملاتی گذشته بازهم روند افزایشی دنبال می‌کند و به محدوده 100 هزار تومان رسیده است، در حالی‌که این اوراق سال گذشته کمتر از 40 هزار تومان بود و خریداران بابت هر ورقه چیزی حدود 35 تا 40 هزار تومان پرداخت می‌کردند. اما اکنون برای دریافت 35 میلیون تومان وام به‌علاوه 10 میلیون تومان جعاله، خریداران باید بالغ بر 8 میلیون و 300 هزار تومان پرداخت کنند، در کنار آن هزینه‌های دیگری از جمله دفترخانه و بانک مسکن وجود دارد که به این ترتیب خریداران بابت دریافت 45 میلیون تومان وام باید حدود یک چهارم پول آن را بابت هزینه پیش از دریافت وام بپردازند. در این باره به دنبال چرایی افزایش قیمت اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن متوجه شدیم که سطح تقاضا در این بازار نسبت به سال گذشته بالغ‌ بر 3 برابر افزایش یافته و میزان عرضه‌ها تغییری نداشته است، بنابراین حجم ورود تقاضای ایجاد شده منجر به افزایش قیمت این اوراق شد، تا در بازار راکد مسکن خریداران هزینه‌های بیشتری را بابت خرید یک واحد آپارتمان متقبل شوند. این اوراق پیش از ورود به فرابورس در بنگاه‌های املاک و در دست دلالان معامله می‌شد، اما این‌بار به فرابورس آمده تا فعالیت‌های سوداگرایانه در این اوراق به حداقل ممکن برسد، اما طی روزهای اخیر شائبه ایجاد روند سفته‌بازی در بازار مشاهده می‌شود، به طوری که طبق آخرین آمار سپرده‌گذاری مرکزی از ابتدای انتشار این اوراق حدود 8 میلیون و 400 هزار ورقه هنوز به بانک مسکن مراجعه نکرده و در صورت کسر بخشی از آن به عنوان اوراق منقضی شده باید دید سایر اوراق معامله شده با چه اهدافی خریداری شدند. بر این اساس علاوه بر نگرانی میان مردم اخیراً مدیران بازار سرمایه در شورای عالی بورس و بانک مسکن دست به کار شدند و از طرحی به نام سرمایه‌گذاری در سپرده‌های ممتاز بانک مسکن رونمایی کردند، در این طرح قرار است صندوق‌های سرمایه‌گذاری بورس بخشی از نقدینگی خود را در سپرده‌های بانک مسکن سرمایه‌گذاری کرده و پس از تبدیل به حق تقدم، وارد بازار کند. طبق گفته مدیران فرابورس قرار است این اقدام با هدف ایجاد تعادل در بازار و کاهش قیمت اوراق صورت پذیرد اما ظاهراً این طرح هنوز به طور جدی عملیاتی نشده و تنها به عنوان یک ایده باقی مانده است و باید دید دیگر طرح‌های مدیران بازار سرمایه و بانک مسکن با عنوان تدابیر اندیشیده شده بالاخره چه زمانی راهگشا خواهد بود؟
تناقض در آمار رسمی دو مرجع از بورس و بانک
به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، طی روزهای گذشته اخباری با عناوین مختلفی همچون «خط بطلانی بر سفته بازی اوراق مسکن در فرابورس» منتشر شد که در نوع خود جالب و قابل تأمل است. در خبر مذکور، رحیمی انارکی مدیر اعتبارات بانک مسکن تأکید می‌‌کند که بر‌اساس بررسی های انجام شده مشخص شد که سفته بازی‌ها معمولا در مقاطع حداکثر 15 روزه اتفاق می‌افتد، بنابراین در فرصت دو ماه (محدودیت فروش حق‌تقدم برای ۲ ماه در بازار) سفته‌بازی حذف می‌شود، بر این اساس صد در صد اوراقی که هم اکنون در فرابورس معامله می شود به مصرف واقعی رسیده و برای خرید، تکمیل و احداث به کار می‌رود. این مطلب که 100 درصد اوراق به مصرف واقعی می‌رسد، در کنار آمار سپرده‌گذاری مرکزی مبنی بر عدم استفاده از 8.4 میلیون اوراق از حق‌تقدم امتیاز تسهیلات خرید مسکن کاملا در تناقض است و در صورت کسر اوراق منقضی شده در این فاصله باید مشخص شود که آیا عدم استفاده از چند میلیون اوراق در بازار به معنی سفته‌بازی برخی افراد سود جو نیست. در خبری که مروج، مدیر ناشران سپرده‌گذاری به خبرنگار بورس فارس داد، در 4 ماه اول سال جاری 3097809 برگ تسهیلات بانک مسکن منتشر شده است؛ از مهر 89 که این اوراق برای اولین بار منتشر و عرضه شده است، تا پایان تیرماه 93 بیش از 30 میلیون برگ از این اوراق منتشر شده که تاکنون 21 میلیون و 632 هزار برگ از این اوراق مورد استفاده قرار گرفته است، یعنی هنوز 8.3 میلیون برگه اوراق تسهیلات منتشر شده در دست مردم معلوم نیست، چرا برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه نکرده‌ است؟
 • رضا رضایی
  0 | 0

  نکته ای که در مورد اوراق مسکن ذکر نکردید این می باشد که این اوراق را می توان همان روزی که خریداری می شود فروخت! و این خود باعث هجوم نوسانگیرها و دلال ها به سهم شده است و باعث افزایش روزانه قیمت ها شده است. به عنوان مثال حجم معاملات ممکن است 2هزارتا باشد ولی تعداد کل اوراق معامله شده زیر هزارتا!!!

 • ناشناس
  0 | 0

  توی سایت فرابورس میزان فروش و مصرف این اوراق مشخصه که حداقل 40% اوراقی که در هر ماه معامله میشه به مصرف وام نمیرسه و توسط دلالهایی که اکثرا خود بانکیها هستن احتکار میشه که با سود بالا 200% بفروشن. چراغ سبز از بالا داده شده و سود تضمین شده هم هست.

 • ناشناس
  0 | 0

  این آقایون مسؤلین ملت رو هالو فرض کردن، اگه قانون می گذاشتن که هر کس اوراق رو خرید تا 10 روز فرصت داره به مصرف خرید برسونه، اونوقت دیگه سفته بازی نمیشد. برعکس اومدن گفتن هر کس خرید، تا 2 ماه نفروشه، این یعنی احتکار و افزایش قیمت. بعد از اعمال این قانون فشل، اوراق از 75 تومان اومد روی 100 تومان معلوم هم بود. اینجوری سود موثر این اوراق میاد رو 30% اونوقت ادای کاهش تورم هم دارن. ای بابا کی به کیه.

 • ناشناس
  0 | 0

  من بعد یه عمری کار و همچنین سفته بازی تو باارهای مختلف فهمیدم بازی با خوراک مردم(دلالان مواد غذایی) مسکن مردم(محتکران مسکن و اوراق) و بیماری مردم(دکترها) کاری با آدم می کنه که نمی فهمی چوبشو از کجا خوردی.

 • ناشناس
  0 | 0

  دوستان بنده این مصاحبه ها را از ماهها قبل نگه داشته بودم تا بموقع اش آنرا در معرض قضاوت عمومی قرار بدم :

  کد مطلب: 43395
  تاریخ انتشار: چهارشنبه، 27 فروردین 1393

  حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک بر این باور است که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در کوتاه مدت نه تنها هیچ تاثیری بر قیمت مسکن ندارد بلکه می تواند به ثبات قیمت مسکن نیز کمک کند.
  تاثیر اجرا شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها در قیمت مسکن انچنان چشم گیر نخواهد بود و من به عنوان مسئولی که در این حوزه 16 سال سابقه کار دارم این نوید را به مردم می دهم که آسایش و آرامش خاطر داشته باشند و مطمئن باشند که اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها تاثیری در قیمت مسکن در کوتاه مدت نخواهد داشت و از عوامل گرانی مسکن در کوتاه مدت نخواهد بود !!!

  کد مطلب: 55526
  تاریخ انتشار: جمعه، 17 مرداد 1393 ساعت
  قلی‌خسروی :
  "تا3سال دیگرهم مسکن گران نمی‌شود"

  عضو هیت مدیره کمیسیون املاک و مستغلات ایران معتقد است: رکود فعلی در بازار مسکن تا سال 95 ادامه دارد و امسال هیچ جهشی قیمتی نخواهیم داشت.
  مصطفی قلی‌خسروی در مورد پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: نه‌تنها تا پایان تابستان امسال بلکه تا پایان سال 93 هیچگونه جهش و افزایش قیمتی در بازار مسکن نداریم.!!!!

  واما نقل قولی دیگر از یک مسئول آگاه و البته بیغرض مسکن :
  کد مطلب: 56981
  تاریخ انتشار: چهارشنبه، 29 مرداد 1393
  پیش‌بینی سکاندار مسکن تهران درباره قیمت خانه :
  مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان تهران گفت: افزایش قیمت در بازار مسکن تا پایان سال بین 25 تا 30 درصد خواهد بود

  قضاوت باخودتان :)

 • امیر نجاپور
  0 | 0

  دوستان گفتنی ها رو گفتن, دیگه حرفی نمونده.
  ولی اگه این محدودیت 2 ماهه رو بر دارن بهتر میشه.
  اومدن سفته بازای رو جمع کردن, در عوضش احتکار رو به وجود آوردن!!!
  خسته نباشن واقعا.

ارسال نظر

عناوین بیشتر