کد خبر 57033
A
کرایه‌خانه در بهار 93 تنها 2.3 درصد گران شد

برای نخستین بار پس از بهار 91، نرخ تورم فصلی اجاره‌بهای مسکن در شهرها به محدوده 2 درصد کاهش پیدا کرد.

بررسی ها از «شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران» که توسط بانک مرکزی منتشر شده است، نشان می دهد: این شاخص در سه ماهه نخست سال 93 نسبت به سه ماهه قبل، تنها 2.3 درصد رشد کرده که کمترین میزان رشد در هشت فصل متوالی است. آخرین بار در بهار 91 نرخ تورم فصلی اجاره بها کمتر از 2 درصد بود (1.7 درصد) و در فصل های تابستان 91 تا زمستان 92 این نرخ همواره ارقامی بالاتر را تجربه کرده بود. (در تابستان 92، این شاخص طی سه ماه 7.7 درصد بالا رفت.)

پایین‌ترین تورم اجاره‌بها در 2 سال اخیر

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در میان استانهای مختلف کشور، بیشترین میزان افزایش تورم فصلی اجاره بها متعلق به استان هرمزگان با 5.5 درصد بود و استان‌های آذربایجان غربی با 5.2 درصد و ایلام با 3.9 درصد در رده‌های بعدی قرار گرفتند. کمترین میزان افزایش هم مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و کرمانشاه هر یک با 0.8 درصد بود و استان سمنان با 1.1 درصد در رده بعدی قرار گرفت. این شاخص در استان تهران معادل 1.9 درصد افزایش یافت. بر اساس این گزارش، در دوازده ماهه منتهی به خردادماه ۹۳ نسبت به دوازدماهه منتهی به خردادماه ۹۲ (تورم میانگین سالانه کشوری) ۲۰.۹ درصد افزایش داشته است. شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در بهار 93 نسبت به بهار 92 (تورم نقطه به نقطه سالانه) هم 18.9 درصد افزایش یافته است.

جدول: تورم فصلی اجاره بها در 8 فصل متوالی

فصل

تورم اجاره بها (درصد)

تابستان 91

3.9

پاییز 91

5.1

زمستان 91

2.9

بهار 92

4.7

تابستان 92

7.7

پاییز 92

4.5

زمستان 92

3.1

بهار 93

2.3

 • ناشناس
  0 | 0

  دوستان بنده این مصاحبه ها را از ماهها قبل نگه داشته بودم تا بموقع اش آنرا در معرض قضاوت عمومی قرار بدم :

  کد مطلب: 43395
  تاریخ انتشار: چهارشنبه، 27 فروردین 1393

  حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک بر این باور است که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در کوتاه مدت نه تنها هیچ تاثیری بر قیمت مسکن ندارد بلکه می تواند به ثبات قیمت مسکن نیز کمک کند.
  تاثیر اجرا شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها در قیمت مسکن انچنان چشم گیر نخواهد بود و من به عنوان مسئولی که در این حوزه 16 سال سابقه کار دارم این نوید را به مردم می دهم که آسایش و آرامش خاطر داشته باشند و مطمئن باشند که اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها تاثیری در قیمت مسکن در کوتاه مدت نخواهد داشت و از عوامل گرانی مسکن در کوتاه مدت نخواهد بود !!!

  کد مطلب: 55526
  تاریخ انتشار: جمعه، 17 مرداد 1393 ساعت
  قلی‌خسروی :
  "تا3سال دیگرهم مسکن گران نمی‌شود"

  عضو هیت مدیره کمیسیون املاک و مستغلات ایران معتقد است: رکود فعلی در بازار مسکن تا سال 95 ادامه دارد و امسال هیچ جهشی قیمتی نخواهیم داشت.
  مصطفی قلی‌خسروی در مورد پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: نه‌تنها تا پایان تابستان امسال بلکه تا پایان سال 93 هیچگونه جهش و افزایش قیمتی در بازار مسکن نداریم.!!!!

  واما نقل قولی دیگر از یک مسئول آگاه و البته بیغرض مسکن :
  کد مطلب: 56981
  تاریخ انتشار: چهارشنبه، 29 مرداد 1393
  پیش‌بینی سکاندار مسکن تهران درباره قیمت خانه :
  مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان تهران گفت: افزایش قیمت در بازار مسکن تا پایان سال بین 25 تا 30 درصد خواهد بود

  قضاوت باخودتان :)

  • ناشناس
   0 | 0

   قابل توجه شما:

   با دقت بخوانید اطلاعات بروز شده:

   ============ ============ ===========
   توی سمیناری که خرداد93 توسط Tehran Business School برگزار شد نظر جناب پرفسور ادیب این بود که تا دو سال مسکن رکوده. تکرار کنید... رکوده ... یه بار دیگه تکرار کنید .....رکوده .....آفرین
   ============ ============ ===========
   صاحبان خانه‌های خالی منتظر مالیات باشند
   رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه صاحبان خانه‌های خالی و واحدهای بدون سکنه در برج‌ها به زودی باید مالیات بپردازند، گفت: نرخ مالیات بر واحدی که یک سال خالی است، با واحدی که سه سال خالی باشد، متفاوت خواهد بود.
   علی عسکری در گفتگو با مهر از برنامه جدی سازمان امور مالیاتی کشور برای اخذ مالیات از واحدهای خالی از سکنه و واحدهایی که در برج‌ها بدون ساکن هستند، خبرداد و گفت: برای اجرایی شدن این برنامه منتظر ابلاغ قانون هستیم.
   ============ ============ ===========
   به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، بررسی ها هم نشان می دهد توان خرید مسکن 43 درصد و توان اجاره خانه 25 درصد کم شده است. طی سال های 84 تا 91 قیمت مسکن در تهران 500 درصد رشد را تجربه کرده بود. همین جریان سبب شده تا قدرت خرید خانوارها در بازار مسکن به شدت کاهش یابد. در حال حاضر نیز پیش بینی ها نشان می دهد بازار به سمت رونق حرکت نمی کند. تکرار کنید ..... به سمت رونق حرکت نمی کند.....آفرین
   ============ ============ ============
   به گزارش دنیای اقتصاد، مصطفی قلی‌خسروی در مورد پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: نه‌تنها تا پایان تابستان امسال بلکه تا پایان سال 93 هیچگونه جهش و افزایش قیمتی در بازار مسکن نداریم. تکرار کنید ..... نداریم.....آفرین
   ============ ============ ============
   سخنان رییس جمهور در بزرگترین همایش اقتصادی کشور: 21 مرداد93
   1- مهار تورم: دولت هایی بوده اند که برای یکسال یا دو سال تورم را مهار کرده اند اما بعد از دستشان خارج شده است؛ ما هم از این آسیب مصون نیستیم اگر حواسمان نباشد. دولت مصمم به مهار تورم مستمر است تا روزی که تورم را به یک رقمی برساند؛ امید و برنامه ریزی دولت این است که در سال 95 کشور شاهد تورم یک رقمی باشد. اصل این حرف، حرف درستی است که رکود خطرناک تر از تورم است؛ اما در جامعه ای که تورم نقطه به نقطه 45 درصد است و هیچ امید و روزنه ای نیست که آینده روشن تری را ببیند این کدام سرمایه گذار است که جرات کند سرمایه گذاری کند. مهار تورم در کنار سیاست های خروج از رکود ادامه خواهد داشت.
   2- بانکها:بانک ها اموال مازادی دارند که باید به فروش برسانند. بانک ها باید اموال مازادشان را به فروش برسانند و با آن فروشی که انجام می دهند نقدینگی شان بالا رود تا بتوانند تسهیلات بدهند و کار خودشان را انجام دهند. از طرف دیگر بانک های ما کار غیر بانکی می کنند؛ اگر بانک کار بانکی کند مسایل حل می شود؛ بانک ها خودشان بنگاه دار شده اند و هر پولی به دست بیاورند اول به بنگاه خودشان می روند؛ بانک باید از بنگاه داری خارج شود؛ این بر خلاف اصول بانکداری است.بانک، واسطه باشد پول های مردم را جمع کند و به عنوان تسهیلات با نرخ عادلانه، نه با نرخ کمرشکن اعطا کند.
   3- چاپ پول نداریم:اگر دست ما بی محابا درکیسه بانک مرکزی باشد و هر آن که تصمیم گرفتیم به رییس بانک مرکزی دستور دهیم تا از پایه پولی و افزایش آن استفاده کند و مشکلات ریال ما را در هر کجا که می خواهیم تامین کند، آن روزش روز قشنگی اش اما فردایش سیاه خواهد بود. چهل هزار میلیارد تومان از همین کیسه که من حس می کنم کمتر دستی است که به سمت این کیسه رفته باشد و نسوخته باشد، از بانک مسکن گرفتند و مسکن مهر ساختند؛ بیش از 80 درصد پایه پولی ما را افزایش دادند از آن روزی که خلق شد.آثار آن چه شد؟ آثار این کار تورم بالای 30 درصد و 40 درصد بود که به دنبال داشت.

   درکل تورم و افزایش قیمت کنترل میشود بویژه مسکن. املاک بانکها به بازار سرازیر میشود یعنی عرضه بیشتر و بانکها هم نباید بنگاه داری کنند (بخوانید نباید ساخت و ساز کنند و با پول ملت املاک و زمین بخرند و یا صوری املاک ساخته شده یا خریداری شده را به قیمت های بالا و قیمتهای ساختگی به هم دیگه بفروشند) درضمن باید بانکها پول های مردم را جمع کنند و در اختیار صنعت قرار بدهند.خخخخخ یعنی باید بورس رونق بگیره خخخخخخخ پس الکی دلتون را صابون نزنید.

   مسکن مرد. فاتحه
   ============ ============
   پ.ن. مع الصلوات
   =========

 • ناشناس
  0 | 0

  خیلی عجیبه ،از یه طرف میگن پایین ترین تورم و از طرفی شاهد افزایش 30 درصدی اجاره بها هستیم .
  شما به گران شدن ، کاهش تورم میگویید ؟
  این نمودار الکی را کدام بیسواد غیر مطلع کشیده ؟

ارسال نظر

عناوین بیشتر