کد خبر 57006
A

معاو سابق سازمان خصوصی سازی به لزوم عرضه اولیه سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه تاکید کرد و گفت: عرضه اولیه برای بازارسرمایه لازم است زیرا این عرضه‌ها موجب ورود سرمایه گذاران حقیقی و کسب سود آنها می‌شود.

اسماعیل غلامی، به لزوم عرضه اولیه سهام شرکتها در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت:یکی از عواملی که باعث رکود بورس شده است، توقف عرضه اولیه است زیرا در سال‌های گذشته سهامداران و کسانیکه در عرضه اولیه سرمایه گذاری کردند از این بازار سود کردند. وی افزود: در سال‌های گذشته به دلیل اینکه سود در عرضه های اولیه بود،این عرضه‌ها با اقبال سهامداران و حتی مردم عادی مواجه شده بود و سهامداران جدیدی از این طریق وارد بازار سرمایه شد. وی عنوان کرد:بنابراین در شرایط فعلی 2 عامل در بورس تهران اثر گذار است زیرا بورس در حال حاضر خوراک ندارد و خوراک بورس عرضه اولیه است همانطورکه اگر به یک کارخانه مواد اولیه و خوراک نرسد، آن کارخانه با مشکل مواجه شده و تعطیل می‌شود، بنابراین عرضه اولیه برای بازار سرمایه لازم است. معاون سابق سازمان خصوصی سازی اظهار کرد:این در حالی است که دیدگاه دولت بازار اولیه بوده ولی در این بازار نقدینگی وجود ندارد، بنابراین پول جدیدی وارد بازار سرمایه نشده و عرضه ی اولیه ای صورت نمی‌گیرد در نتیجه بازار با رکود مواجه شده است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، غلامی با تاکید بر اینکه عرضه اولیه باعث جلب اعتماد مردم می شود،تصریح کرد:بنابراین دولت با عرضه‌های اولیه به قیمت مناسب می تواند حقیقی ها را وارد بازار سرمایه کند این در حالی است که دیدگاه دولت در واگذاری نبوده و به دنبال این است که سهام واگذار کرده را بازگرداند. وی تاکید کرد:بنابراین در شرایط فعلی عرضه اولیه به بهبود اوضاع بورس کمک می کند به شرطی که به جای حمایت از بازار اولیه از بازار ثانویه حمایت کند.

 • ناشناس
  0 | 0

  دوستان بنده این مصاحبه ها را از ماهها قبل نگه داشته بودم تا بموقع اش آنرا در معرض قضاوت عمومی قرار بدم :

  کد مطلب: 43395
  تاریخ انتشار: چهارشنبه، 27 فروردین 1393 ساعت 10:52

  حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک بر این باور است که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در کوتاه مدت نه تنها هیچ تاثیری بر قیمت مسکن ندارد بلکه می تواند به ثبات قیمت مسکن نیز کمک کند.
  تاثیر اجرا شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها در قیمت مسکن انچنان چشم گیر نخواهد بود و من به عنوان مسئولی که در این حوزه 16 سال سابقه کار دارم این نوید را به مردم می دهم که آسایش و آرامش خاطر داشته باشند و مطمئن باشند که اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها تاثیری در قیمت مسکن در کوتاه مدت نخواهد داشت و از عوامل گرانی مسکن در کوتاه مدت نخواهد بود !!!


  کد مطلب: 55526
  تاریخ انتشار: جمعه، 17 مرداد 1393 ساعت 16:58
  نسخه چاپی
  ارسال به دوستان
  قلی‌خسروی :
  "تا3سال دیگرهم مسکن گران نمی‌شود"

  عضو هیت مدیره کمیسیون املاک و مستغلات ایران معتقد است: رکود فعلی در بازار مسکن تا سال 95 ادامه دارد و امسال هیچ جهشی قیمتی نخواهیم داشت.
  مصطفی قلی‌خسروی در مورد پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: نه‌تنها تا پایان تابستان امسال بلکه تا پایان سال 93 هیچگونه جهش و افزایش قیمتی در بازار مسکن نداریم.!!!!

  قضاوت باخودتان :)

 • ناشناس
  0 | 0

  در رابطه با آینده بورس مهدی تقوی،استاد دانشگاه و تحلیلگر اقتصادی به بررسی علل کاهش شاخص بورس و اوضاع نابسامان بازار سرمایه پرداخته است:
  در دورانی شاهد بودیم که شاخص بورس به شدت بالا رفت و قله های فراوانی را فتح کرد. اما چندی است شاهد هستیم که بازار سرمایه از رونق افتاده است و هر روز شاهد افت شاخص بورس هستیم. ارزیابی شما از این موضوع چیست؟

  پاسخ اولیه من به سئوال این است که علت اوضاع بد بازار سرمایه، اقتصاد ویران ایران است. اگر دقت کنید می بینید که امروزه بسیاری از شرکت ها و بنگاه های اقتصادی درگیر مشکلات اقتصادی و سوء مدیریت ها هستند. به عنوان مثال اگر سود دهی شرکت ها را با قبل از هدفمندی یارانه ها مقایسه کنید؛ متوجه می شوید که سود دهی این شرکت ها نسبت به قبل بسیار پایین امده است. کاهش سود شرکت ها به این دلیل است که مردم به خاطر تورم و هدفمندی یارانه، فقیرتر شده اند. هدفمندی یارانه ها بی کاری ایجاد کرده است و باعث شده است که مردم کمتر بتوانند خرید کنند؛ بنابراین سود دهی تولید کنندگان کم شده است. از آن طرف هزینه های تولید نیز با تورم بالا رفته است.

  افزایش قیمت دلار نیز باعث شد که کارخانه های وابسته به محصولات خارجی که ماشین آلات و قطعات را از خارج می خرند، هزینه تولیدشان نسبت به دیگر تولیدگنندگان بیشتر افزایش پیدا کند. درواقع تورم بالا هم سطح تولید را پایین می اورد هم بیکاری را زیاد می کند. بنابراین این کاهش تقاضا برای سهام در بورس باعث شد شاخص به این شدت افت کند. البته در چند روز قبل کمی شاخص بالا رفته است که این هم بعید است ادامه داشته باشد. با توجه به این مشکلات بنگاه ها نمی توانند سود خوبی پخش کنند و حتی بعضی از انها زیان می کنند. بنابراین مشتری سهام نمی خرد چون ضرر می کند. پول جایی می رود که سود دهی بالاتر و تضمین شده باشد.

  • رضا
   0 | 0

   سلام اقتصاد ویران ایران را علارغم خالی بندی مسئولین هرکس که بخواهد بداند می داند .مگر آنها که پول گرفته تا بخوابند .رویه هم رفته حرف حساب زده این استاد

ارسال نظر

عناوین بیشتر