کد خبر 56989
A

:طی سه ماه نخست سال جاری شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 18.9 درصد افزایش یافته است

نتایج بررسی های بانک مرکزی نشان میدهد که شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق شهری ایران در سه ماهه اول سال 1393 به عدد 148.1 رسید که نسبت به سه ماهه قبل معادل 2.3 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 18.9 درصد افزایش یافته است. گفتنی است که شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به خرداد ماه 1393 نسبت به دوازد ماه منتهی به خردادماه 1392 معادل 20.9 درصد افزایش داشته است.

* شاخص بهای مسکن اجاری در استان های مختلف کشور شاخص بهای مسکن اجاری در سه ماهه اول سال 1393 نسبت به سه ماهه قبل، در کلیه استان‌های کشور افزایش یافت. بیشترین میزان افزایش متعلق به استان هرمزگان معادل 5.5 درصد بود و استان‌های آذربایجان غربی با 5.2 درصد و ایلام با 3.9 درصد در رده‌های بعدی قرار گرفتند. کمترین میزان افزایش مربوط به استان‌های خراسان جنوبی و کرمانشاه هر یک با 0.8 درصد بود و استان‌های سمنان با 1.1 درصد و خراسان شمالی با 1.2 درصد در رده‌های بعدی قرار گرفتند. ضمنان شاخص فوق در استان تهران معادل 1.9 درصد افزایش یافت.

* شاخص بهای مسکن اجاری در شهرستان‌های بزرگ شهرهای بزرگ شامل اراک، اردبیل، ارومیه، اصفهان، اهواز، بندرعباس، تبریز، تهران، خرم آباد، رشت، زاهدان، زنجان، ساری، سنندج، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، کرمانشاه، گرگان، مشهد، همدان و یزد می‌باشد. شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای بزرگ در سه ماهه اول سال 1393 به عدد 147.7 رسید که نسبت به سه ماهه قبل 2.2 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 19.1 درصد افزایش نشان می‌دهد. شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به خردادماه 1393 نسبت به دوازده ماه منتهی به خردادماه 1393 معادل 21.3 درصد افزایش داشته است.

* شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای متوسط شهرهای متوسط شامل آبادان، اسلامشهر، ایلام، بابل، بجنورد، بروجرد، بندرانزلی، بندر بوشهرف بیرجند، تربت حیدریه، جهرم، خوی، دزفول، رفسنجان، زابل، ساوه، سقز، سمنان، شهرضا، شهرکرد، کازرون، کاشان، گنبدکاووس، مراغه، ملایر، مهاباد و یاسوج می‌باشد. شاخص بهای مسکن اجاری در شهرهای متوسط در سه ماهه اول سال 1393 به عدد 146.6 رسید که نسبت به سه ماهه قبل به میزان 2.5 درصد و نسبت به سه ماهه مشابه سال قبل 17.2 درصد افزایش داشت. به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، شاخص مذکور در دوازده ماه منتهی به خردادماه 1393 نسبت به دوازده ماه منتهی به خردادماه 1392 معادل 19.1 درصد افزایش نشان می‌دهد.

* شاخص بهای مسکن اجاری در شهراهی کوچک شهرهای کوچک شامل ابهر، اردکان یزد، اقلید، الیگودرز، اهر، بروجن، برازجان، بم، بهبهان، بهشهر، تاکستانف تنکابن، تویسرکان، چالوس، خلخال، داراب، دامغان، دوگنبدان، دهلران، سبزوار، سراب، سنقر، شیروان، قائن، گلپایگان، ماکو، میناب و لاهیجان می‌باشد. در ادامه جداول و نمودار تغییرات شاخص بهای مسکن اجاری در مناطق مختلف ایران را مشاهده می کنید؛

 • ناشناس
  0 | 0

  قابل توجه متوهمین کاهش یا عدم افزایش قیمت مسکن بویژه روسای مشاورین مسکن (حضرات عقبایی وقلی جان) !!!!
  مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان تهران گفت: افزایش قیمت در بازار مسکن تا پایان سال بین 25 تا 30 درصد خواهد بود و این میزان همگام با تورم پیش خواهد رفت.
  البته این اعتراف یک مقام رسمی مسکن بود و مطئنا میزان افزایش بمراتب بیش از این ارقام خواهد بود !!!!

 • ناشناس
  0 | 0

  البته منظور از تورم همان افزایش قیمت است که بنا به دستور از بالا سایتها و جراید از بکاربردن واژه "افزایش قیمت مسکن" منع شده اند!!!!

 • ناشناس
  0 | 0

  قابل توجه روسای مشاورین مسکن (برادرعقباتیی وقلی جان) !!!

  • ناشناس
   0 | 0

   قابل توجه شما   با دقت بخوانید اطلاعات بروز شده:

   ============ ============ ===========
   توی سمیناری که خرداد93 توسط Tehran Business School برگزار شد نظر جناب پرفسور ادیب این بود که تا دو سال مسکن رکوده. تکرار کنید... رکوده ... یه بار دیگه تکرار کنید .....رکوده .....آفرین
   ============ ============ ===========
   صاحبان خانه‌های خالی منتظر مالیات باشند
   رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه صاحبان خانه‌های خالی و واحدهای بدون سکنه در برج‌ها به زودی باید مالیات بپردازند، گفت: نرخ مالیات بر واحدی که یک سال خالی است، با واحدی که سه سال خالی باشد، متفاوت خواهد بود.
   علی عسکری در گفتگو با مهر از برنامه جدی سازمان امور مالیاتی کشور برای اخذ مالیات از واحدهای خالی از سکنه و واحدهایی که در برج‌ها بدون ساکن هستند، خبرداد و گفت: برای اجرایی شدن این برنامه منتظر ابلاغ قانون هستیم.
   ============ ============ ===========
   به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، بررسی ها هم نشان می دهد توان خرید مسکن 43 درصد و توان اجاره خانه 25 درصد کم شده است. طی سال های 84 تا 91 قیمت مسکن در تهران 500 درصد رشد را تجربه کرده بود. همین جریان سبب شده تا قدرت خرید خانوارها در بازار مسکن به شدت کاهش یابد. در حال حاضر نیز پیش بینی ها نشان می دهد بازار به سمت رونق حرکت نمی کند. تکرار کنید ..... به سمت رونق حرکت نمی کند.....آفرین
   ============ ============ ============
   به گزارش دنیای اقتصاد، مصطفی قلی‌خسروی در مورد پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: نه‌تنها تا پایان تابستان امسال بلکه تا پایان سال 93 هیچگونه جهش و افزایش قیمتی در بازار مسکن نداریم. تکرار کنید ..... نداریم.....آفرین
   ============ ============ ============
   سخنان رییس جمهور در بزرگترین همایش اقتصادی کشور: 21 مرداد93
   1- مهار تورم: دولت هایی بوده اند که برای یکسال یا دو سال تورم را مهار کرده اند اما بعد از دستشان خارج شده است؛ ما هم از این آسیب مصون نیستیم اگر حواسمان نباشد. دولت مصمم به مهار تورم مستمر است تا روزی که تورم را به یک رقمی برساند؛ امید و برنامه ریزی دولت این است که در سال 95 کشور شاهد تورم یک رقمی باشد. اصل این حرف، حرف درستی است که رکود خطرناک تر از تورم است؛ اما در جامعه ای که تورم نقطه به نقطه 45 درصد است و هیچ امید و روزنه ای نیست که آینده روشن تری را ببیند این کدام سرمایه گذار است که جرات کند سرمایه گذاری کند. مهار تورم در کنار سیاست های خروج از رکود ادامه خواهد داشت.
   2- بانکها:بانک ها اموال مازادی دارند که باید به فروش برسانند. بانک ها باید اموال مازادشان را به فروش برسانند و با آن فروشی که انجام می دهند نقدینگی شان بالا رود تا بتوانند تسهیلات بدهند و کار خودشان را انجام دهند. از طرف دیگر بانک های ما کار غیر بانکی می کنند؛ اگر بانک کار بانکی کند مسایل حل می شود؛ بانک ها خودشان بنگاه دار شده اند و هر پولی به دست بیاورند اول به بنگاه خودشان می روند؛ بانک باید از بنگاه داری خارج شود؛ این بر خلاف اصول بانکداری است.بانک، واسطه باشد پول های مردم را جمع کند و به عنوان تسهیلات با نرخ عادلانه، نه با نرخ کمرشکن اعطا کند.
   3- چاپ پول نداریم:اگر دست ما بی محابا درکیسه بانک مرکزی باشد و هر آن که تصمیم گرفتیم به رییس بانک مرکزی دستور دهیم تا از پایه پولی و افزایش آن استفاده کند و مشکلات ریال ما را در هر کجا که می خواهیم تامین کند، آن روزش روز قشنگی اش اما فردایش سیاه خواهد بود. چهل هزار میلیارد تومان از همین کیسه که من حس می کنم کمتر دستی است که به سمت این کیسه رفته باشد و نسوخته باشد، از بانک مسکن گرفتند و مسکن مهر ساختند؛ بیش از 80 درصد پایه پولی ما را افزایش دادند از آن روزی که خلق شد.آثار آن چه شد؟ آثار این کار تورم بالای 30 درصد و 40 درصد بود که به دنبال داشت.

   درکل تورم و افزایش قیمت کنترل میشود بویژه مسکن. املاک بانکها به بازار سرازیر میشود یعنی عرضه بیشتر و بانکها هم نباید بنگاه داری کنند (بخوانید نباید ساخت و ساز کنند و با پول ملت املاک و زمین بخرند و یا صوری املاک ساخته شده یا خریداری شده را به قیمت های بالا و قیمتهای ساختگی به هم دیگه بفروشند) درضمن باید بانکها پول های مردم را جمع کنند و در اختیار صنعت قرار بدهند.خخخخخ یعنی باید بورس رونق بگیره خخخخخخخ پس الکی دلتون را صابون نزنید.

   مسکن مرد. فاتحه
   ============ ============
   پ.ن. مع الصلوات
   =========

  • ناشناس
   0 | 0

   بهای مسکن با وام دولت افزایش خواهد یافت
   دولت باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که تولید مسکن به هر طریق ممکن بالا برود؛ بنابراین، باید طرحی داده شود که عرضه و تقاضای مسکن متعادل شود، زیرا در غیر این صورت مشکلاتی در بازار مسکن ایجاد می‌شود و التهاب در بازار افزایش می‌یابد.
   در روزهای گذشته، وزیر مسکن اعلام کرد، ‌دیگر دولت قادر به پرداخت یارانه به مسکن نیست‌ و از این پس برای این کار یارانه‌ای از سوی دولت اختصاص نخواهد یافت؛ اما برای اینکه بتوان رکود را در این بازار از بین برد، باید‌ تسهیلات بیشتری برای خرید مسکن در اختیار متقاضیان گذارد.

   این عامل باعث شد تا وزارت مسکن، پیشنهاد ایجاد صندوق‌های پس‌انداز مسکن را بدهد و با کمک متقاضیان و بانک‌ها، اعتبار ۵۰ درصدی وام برای خرید خانه فراهم شود؛ اما این کار دولت این نگرانی را پدید آورده است که با افزایش وام مسکن، اقساط وام نیز افزایش خواهد داشت و شاید کسانی که قصد استفاده از این تسهیلات را دارند، نتوانند از عهده اقساط بانکی بر‌آیند.

   اما دولت برای رفع این موضوع نیز چاره‌ای اندیشیده و تصمیم دارد، تسهیلات داده شده را با بهره ۱۴ درصد به خریداران دهد‌ و مابقی ‌آن تا سقف ۲۲ درصد به صورت کمک دولت و در قالب یارانه به مردم داده شود تا کسانی که قصد خرید خانه دارند، بتوانند در مدت مشخصی خانه‌دار شوند.

   وزیر راه و شهر‌سازی پیشنهاد‌دهنده طرح است و رئیس بانک مرکزی نیز گویا از این کار استقبال کرده است؛ اما نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این باره سخنان متفاوتی گفته‌اند و با این گفته دولتی‌ها توافق‌نظر ندارند.

   ‌نمایندگان مجلس بر این باورند که در این صورت بهای مسکن گران خواهد شد و شاید بار دیگر بازار‌ سردرگم شود.
   همچنین علیرضا خسروی در گفت‌وگو با یکی از خبرگزاری‌ها با اشاره به اینکه درخواست آخوندی و سیف از رئیس جمهوری برای تأمین ۵۰ درصد قیمت مسکن از طریق وام موجب گرانی قیمت مسکن می‌شود، گفت: نمایندگان مجلس از هر طرحی که موجب حل مشکل مسکن شود، استقبال می‌کنند؛ بنابراین، من بر این باورم که بهترین راه برای حل مشکل مسکن پرداخت تسهیلات به ساخت و انتقال آن تسهیلات به نام خریدار است.

   وی ادامه داد: دولت باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که تولید مسکن به هر طریق ممکن بالا برود؛ بنابراین، باید طرحی داده شود که عرضه و تقاضای مسکن متعادل شود، زیرا در غیر این صورت مشکلاتی در بازار مسکن ایجاد می‌شود و التهاب در بازار افزایش می‌یابد.

   خسروی افزود: نکته‌ای که در درخواست وزیر راه و شهرسازی و رئیس کل بانک مرکزی مورد تذکر نمایندگان از قبل بوده و هست این است که سود بانک‌ها بالاست و اگر متقاضیان کم‌درآمد و میان‌درآمد بخواهند بازپرداخت اقساط را انجام دهند، به مشکل می‌خورند.

   وی با اشاره به اینکه گفته شده، نرخ سود تسهیلات مسکن ۱۴ درصد باشد و دولت مابه‌التفاوت آن را به بانک‌ها پرداخت می‌کند، تصریح کرد: پرداخت مابه‌التفاوت از سوی دولت کمک خوبی برای متقاضیان مسکن خواهد بود؛ اما بر این باورم که پرداخت تسهیلات مسکن برای خرید به این شیوه که ۵۰ درصد قیمت مسکن را تأمین کند، قطعاً موجب گرانی مسکن می‌شود.

   خسروی تأکید کرد: این درخواست آخوندی و سیف در قیمت مسکن کلان‌شهر‌ها تأثیرگذار خواهد بود و واحدهای مسکونی که به دنبال مشتری هستند گران خواهند شد

 • ناشناس
  0 | 0

  خیلی بیشتر است از من تازه با هزار التماس 28 درصد اضافه تر گرفت

 • ناشناس
  0 | 0

  دوستان بنده این مصاحبه ها را از ماهها قبل نگه داشته بودم تا بموقع اش آنرا در معرض قضاوت عمومی قرار بدم :

  کد مطلب: 43395
  تاریخ انتشار: چهارشنبه، 27 فروردین 1393 ساعت 10:52

  حسام عقبایی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک بر این باور است که اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در کوتاه مدت نه تنها هیچ تاثیری بر قیمت مسکن ندارد بلکه می تواند به ثبات قیمت مسکن نیز کمک کند.
  تاثیر اجرا شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها در قیمت مسکن انچنان چشم گیر نخواهد بود و من به عنوان مسئولی که در این حوزه 16 سال سابقه کار دارم این نوید را به مردم می دهم که آسایش و آرامش خاطر داشته باشند و مطمئن باشند که اجرایی شدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها تاثیری در قیمت مسکن در کوتاه مدت نخواهد داشت و از عوامل گرانی مسکن در کوتاه مدت نخواهد بود !!!


  کد مطلب: 55526
  تاریخ انتشار: جمعه، 17 مرداد 1393 ساعت 16:58
  نسخه چاپی
  ارسال به دوستان
  قلی‌خسروی :
  "تا3سال دیگرهم مسکن گران نمی‌شود"

  عضو هیت مدیره کمیسیون املاک و مستغلات ایران معتقد است: رکود فعلی در بازار مسکن تا سال 95 ادامه دارد و امسال هیچ جهشی قیمتی نخواهیم داشت.
  مصطفی قلی‌خسروی در مورد پیش‌بینی خود از بازار مسکن گفت: نه‌تنها تا پایان تابستان امسال بلکه تا پایان سال 93 هیچگونه جهش و افزایش قیمتی در بازار مسکن نداریم.!!!!

  قضاوت باخودتان :)

 • ناشناس
  0 | 0

  بعضی مناطق از این هم گرون تر شده

 • میم
  0 | 0

  مواظب باشید فریب تیتر ها را نخورید.تیتر این خبر تورم یکسال گذشته را نشان می دهد.تورم سه ماهه اجاره بها 1.9 درصد در تهران شده.ضرب در 4 فصل آینده می شود 8 درصد.البته تورم هر یک ازسه فصل آینده از 1.9 درصد هم کمتر است و میانگین افزایش اجاره بها سال آتی کمتر از 5 درصد است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر