کد خبر 51162
A

رییس انجمن صنایع فرش دستباف خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان گفت: با وجود افزایش تعداد گردشگر، وضعیت بازار فروش فرش دستباف تغییری نکرده است.

باقر صیرفیان افزود: مافیایی در میان تورلیدرها وجود دارد که گردشگران را برای خرید به فروشگاه‌هایی خاص می‌برند و فرش را با قیمتی بالاتر از نرخ اصلی خود به آنها می‌فروشند که این موضوع باعث بدنامی کشور ما در حوزه صنایع دستی در جهان شده و بر گردشگری و فروش فرش در ایران تاثیر گذاشته است.

وی درباره وضعیت فرش دستباف کشور، گفت: در ماه‌های پایانی سال گذشته، مرکز ملی فرش اعلام کرد 9 میلیارد تومان برای ارایه تسهیلات به تولیدکنندگان فرش دستباف استان اصفهان در نظر گرفته است و ما تولیدکنندگان را بر اساس تعداد کارگر و وسعت واحد تولیدی تقسیم بندی و معرفی کردیم، اما زمانی طول کشید تا بانک عامل را معرفی کنند و پس از گذشت مدت زمانی، اعتبار مدنظر را به تهران برگرداندند و تسهیلات را پرداخت نکردند.

رییس انجمن صنایع فرش دستباف خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان ادامه داد: این درحالی بود که بسیاری از کسانی که برای دریافت وام معرفی شدند، با تکیه بر این وام، کارگاه‌هایی راه اندازی کردند و در حال حاضر نمی‌توانند بدهی‌های خود را پرداخت کنند.

صیرفیان با بیان اینکه سود فروش داخلی برای صنعت فرش دستباف کافی نیست، گفت: در حال حاضر بازار داخلی هم رکود دارد، با این حال حتی اگر بازار داخل وضعیت مناسبی داشت، سودآوری فرش دستباف در صادرات آن است و زمانی می‌تواند مفید باشد که ارز حاصل از فروش خارجی آن به کشور وارد شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، وی با بیان اینکه اگر تحریم‌ها برداشته شود، بسیاری از مشکلات فرش دستباف حل می‌شود، ارایه تسهیلات بدون بهره یا با بهره کم و مدت زمان بازپرداخت طولانی را از دیگر راه‌ها برای حل مشکلات صنعتگران فرش دستباف ذکر کرد و افزود: وضعیت کارگران و بافنده‌های فرش دستباف هم بستگی به وضعیت تولیدکننده دارد و زمانی که تولیدکننده سرمایه در گردش کافی داشته باشد، تولید فرش رونق خواهد داشت.

رییس انجمن صنایع فرش دستباف خانه صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان با اعلام اینکه حدود 12.8 درصد تولید کل فرش دستباف کشور در اصفهان صورت می‌گیرد، اضافه کرد: در جشنواره‌ای که سه دوره از آن در نمایشگاه و موزه فرش تهران برگزار شد، فرش اصفهان از نظر زیبایی و کیفیت رتبه اول را به خود اختصاص داد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر