کد خبر 51136
A
یک کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد:

یک کارشناس بورس گفت: تاکنون حرف و عمل مثبتی از دولت در خصوص بازار سرمایه ندیده‌ایم.

محمدرضا صادقی مقدم کارشناس بورس و عضو هیات علمی دانشگاه تهران شب گذشته در ارتباط تلفنی خود با برنامه پایش اظهار کرد: در شهریور ماه سال گذشته ما با دولت جدیدی رو به رو بودیم که با روی کار آمدنش یک فضای خوش بینی را میان اهالی بازار سرمایه شکل داده بود. این فضا باعث شد تا ژنرال‌های اقتصادی و صنعتی دولت که همگی از وزرای دولت‌های گذشته بودند از بازار سرمایه حمایت کامل کنند.

وی تصریح کرد: شروع فعالیت این مدیران همزمان با ارائه لایحه بودجه 93 به مجلس بود و از سوی دیگر صحبت‌های بعضی از دولت‌مردان این احساس را ایجاد کرد که نگاهشان به برخی مسئله از جمله سیاست‌های اجرایی اصل 44 متفاوت بوده و در برخی موارد نیز با عین قانون نیز یکسان نیست.

کارشناس بورس خاطرنشان کرد: این خوش‌بینی‌ها نمودار افزایش قیمت بورس را از شهریور تا دی ماه سال گذشته بالا برد و بعد از آن با اتفاقاتی که افتاد این شاخص کاهش پیدا کرد. به عنوان مثال وزیر نیرو گفت که نیروگاه‌ها اشتباهی واگذار شدند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اعلام کرد که واگذاری شرکت مخابرات ایران غلط بوده است.

صادقی مقدم ادامه داد: اما در این میان وزیر نفت اصلاً نگفت که شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها را اشتباهی واگذار کرده ولی عملاً این کار را انجام داد و افزایش نزدیک به پنج برابری قیمت خوراک در برنامه بودجه سال 93 عملاً این حقیقت را اثبات کرد.

وی عنوان کرد: همچنین اخذ بهره مالکانه نیز روی بورس تأثیر منفی گذاشته است.توجیه آن‌ها نیز برای این وصول ایجاد طرح‌های فولادی است که عیناً خلاف اصل 44 قانون اساسی است.

این کارشناس بورس اذعان کرد: نکته مهم اینجاست که ساختار اقتصادی و بنگاه داری کشور در این سه دهه حداقل از لحاظ شکلی تغییر پیدا کرده است. ما تاکنون حرف مثبتی از بدنه دولت در خصوص بازار سرمایه نشنیده‌ایم چه برسد به اینکه عملی دیده باشیم.

صادقی مقدم بیان کرد: دولت و دولت‌مردان باید به حفظ سرمایه و دارایی‌های مردم و صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های سرمایه گذاری که متعلق به آحاد این ملت هستند باور داشته باشند و آن‌ها را جزء دغدغه های خود قرار دهند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا،‌ حقانی نسب دیگر کارشناس بورسی در ارتباط با شاخص بورس گفت :امنیت سرمایه گذاری بلند مدت با اقدامات دولت و مجلس از بین رفته است.

عباسعلی حقانی نسب اظهار کرد: بازار با اقدامات دولت و مجلس یک نگاه کوتاه مدت پیدا کرده است. اقدامات دولت و مجلس امنیت سرمایه گذاری بلند مدت را از بین برده است. این نگاه کوتاه مدت با افزایش سود از محل تولید که بلند مدت است در تناقض است. توصیه من به فعالان بازار این است که ما باید تمام تلاشمان روی این مسئله متمرکز باشد که نگاه بلند مدت را به بازار برگردانیم.

وی افزود: سه دلیل مشخص و کاربردی برای افت بازار وجود دارد. این افت قابل پیش بینی بود. طبق نمودار فعلی تا قبل از دولت جدید و حتی مدتی بعد از دولت جدید عملاً ما یک افزایش نرخ ارز داشتیم. قیمت ارز تا 3700 تومان هم رسیده بود ولی بعد از آن شروع به کاهش کرد. یکی از دلایل کاهش قیمت بورس این بود که افزایش سود شرکت‌ها از محل افزایش نرخ فروششان که ناشی از نرخ ارز بود متوقف شد. یعنی شرکت‌ها با کاهش سود مواجه شدند یا به عبارتی افزایش سودشان متوقف شد.

 • ناشناس
  0 | 0

  بین بازاربورس ومسکن رابطه الاکلنگی وجوددارد یعنی با سقوط یکی آن دیگری صعودمیکند واین اتفاق هم اکنون باسقوط بورس و رونق گرفتم بازارمسکن بوضوح قابل مشاهده است . بورس هم اکنون درآستانه ورودبه کانال 69000 واحدقرارگرفته وشیب سقوط آن شدیدترشده

  • www
   0 | 0

   کجا مسکن رونق گرفته ما که داریم ورشکست میشیم چرا خود را فریب میدهید . درد اقتصاد ایران درد بورس و مسکن نیست مردم بیکارند و درآمدی درخور با تورم ندارند لاجرم همه در معرض نابودی قرار دارند .

  • ناشناس
   0 | 0

   قیمت دلار و شاخص بورس هفته‌های اخیر را همسو با هم به‌صورت کاهشی طی کرده‌اند.!!!!!!!!!!!! اوضاع بازار طلا وبانکها هم که خرابه ! وقتی همه بازارهای رقیب مسکن در روند نزولی هستند سرمایه ها به بهترین و مطمئن ترین و باثبات ترین وپرسودترین بازار یعنی مسکن هجوم میبرند !!!!

 • رضا سهرابی
  0 | 0

  من که کل سرمایه موکشیدم بیرون ...الان باهاش یه مغازه خریدم که خدا رو شکر راضیم....توصیه من به شما دوستان اینه که خودتون با پ.لتون کار کنید.

 • ناشناس
  0 | 0

  همانطور که در تحلیل تکنیکال شاخص مشخص است شاخص به محدوده حمایتی بسیار قوی بلند مدت خود رسیده است او امروز دقیقا در حمایتی مهم متوقف شد اگر بازار از همین فردا برنگردد احتمال بسیار زیاد حمایت 68500 تا 68000 هدف بعدی خواهد بود که با احتمال بالای 90% انتهای ریزش می باشد
  با توجه به واگرایی موجود در شاخص کل هر لحظه که برگردد رشد خوبی را شاهد خواهیم بود

 • ناشناس
  0 | 0

  خیلی از سهام هامنتظر شرایطی برای رشد می باشند زیرا قیمت واقعی و بازار انها واقعی خرید و فروش نمی شود . نمونه بارز این سهام ها وبصادر است که در شرایط کنونی نود تومان خرید و فروش می شود و ارزش واقعی ان صد و سی تومان می باشد

 • ناشناس
  0 | 0

  وقتی بانک کوثر و مهر اقتصاد سود بی دردسر 24 درصد میده، کی پولشو میبره بورس؟؟؟؟؟

 • ناشناس
  0 | 0

  دکتر حسن روحانی دستور ورود 12 ترییلون به بورس از صندوق توسعه را صادر کرد:دکتر حسن روحانی در نشست اقتصادی امروز با وزرای اقتصاد و رئیس بانک مرکزی وهمچنین با حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار برای خروج بازار سرمایه از رکود دستور ورود 12 تریلیون به بورس را صادر کرد و در اعتراض سهامداران به بورس به آنها اطمینان خاطر داد که از تاریخ 1393/04/10رشد حداقل60 هزار واحدی را تجربه خواهند کرد .در همین راستا هفته آینده مجلس شورای اسلامی میزبان وزیر اقتصاد و رئیس بورس اوراق بهادار میباشد .

 • آرش خان
  0 | 0

  علت نبود تولید در یک کشور نفت زده است و بودن بورس در چنین اوضاعی یعنی شرط بندی روی اوراق بی بها.

 • ناشناس
  0 | 0

  خبرهای خوشی در راه است
  ١. با ورود نقدینگی از طرف کارگزاری ها به سهامداران حقوقی رشد قابل چشمگیری در بازار سرمایه ایجاد خواهد شد .
  ٢. مذارکرات پنج بعلاوه یک که تا چند روز اینده برگزار می گردد حاکی از این مساله مهم است که توافق بر سر انرژی مسالمت امیز هسته ای نتیجه بخش بوده و حتی روزنامه الاخبار عربی نیز این موضوع را به واضح بیان کرده است و از ورود ایران به کشورهای دارای انرژی هسته ای پیام موفقیت را داده است
  ٣. خبر خوش سوم اینکه از ورود قابل ملاحظه ای سرمایه از محل صندوق ذخیره ارزی به بازار به گوش می رسد .
  سه موضوع یاد شده فوق تا حدی مورد اهمیت است که حتی رییس جمهور محترم نیز از رشد شصت هزار واحدی بورس تا ماه های اینده خبر داده است .

ارسال نظر

عناوین بیشتر