کد خبر 51134
A

دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: با توجه به دسته‌بندی کالاها در کارگروه کنترل بازار، شیر خام در گروه یک کالاها قرار دارد که قیمت‌گذاری آن توسط کارگروه است و لبنیات جزو گروه دو کالاها هستند که قیمت‌گذاری آنها در اختیار بنگاه‌های تولیدی است و سازمان حمایت فقط بر صحت قیمت‌گذاری نظارت دارد.

رضا باکری درباره پرداخت یارانه شیر اظهار کرد: قیمت مصوب کارگروه کنترل بازار برای شیر خام 1440 تومان است که نسبت به نرخ قبلی (1110 تومانی) حدود 30 درصد افزایش قیمت دارد.

باکری افزود: دولت یارانه را برای چهار ماه سال 92 مصوب کرده و مبلغ این یارانه‌ها به دامدارانی که شیر را تحویل کارخانه داده‌اند پرداخت می‌شود که تاکنون 200 میلیارد تومان از این مبلغ پرداخت شده و 100 میلیارد تومان نیز هنوز پرداخت نشده است.

وی در پاسخ به اینکه اگر قرار است قیمت شیر آزاد شود پس چرا قیمت‌گذاری صورت گرفته است؟ گفت: کارگروه کنترل بازار کالاها را دسته‌بندی کرده و شیر خام را در گروه یک کالاها قرار داده است که قیمت‌گذاری آن توسط کارگروه کنترل بازار است اما محصولات لبنی مانند شیر پاستوریزه، پنیر و ماست جزو گروه دو کالاها هستند که قیمت‌گذاری آنها در اختیار بنگاه‌های تولیدی است و سازمان حمایت فقط نظارت بر صحت قیمت‌گذاری را انجام می‌دهد.

عبدالله سامری، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس که در برنامه شب گذشته پایش سخن می‌گفت، نیز درباره اینکه ایران جزو کشورهای با سرانه بسیار پایین مصرف شیر است، اظهار کرد: یکی از علت های بالا بودن سرانه مصرف شیر در برخی کشورهای جهان تبلیغات بالا در صدا و سیما است. اگر در ایران دولت یارانه این کالا را پرداخت می‌کرد قطعا مردم هم استفاده می کردند.

وی افزود: در گذشته وقتی که دولت یارانه را پرداخت می کرد مردم کم استفاده می کردند چه برسد به اکنون که یارانه پرداختی قرار است قطع و قیمت شیر آزاد شود که قطعا تعداد مصرف کنندگان فعلی که بسیار کم هستند کاهش پیدا می کند.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، سامری در پاسخ به اینکه آیا وضعیت فراوانی و قیمت شیر بهتر خواهد شد یا خیر؟ گفت: فکر نمی کنم قیمت شیر و لبنیات سیر نزولی پیدا کند و یقین دارم که این قیمت ها سیر افزایشی پیدا خواهند کرد.

به گفته وی با توجه به عدم پرداخت یارانه به دامداران طبیعتا قیمت ها افزایش پیدا می کند و بعد از اینکه یارانه این کالاها (محصولات لبنیاتی) برداشته شود شاهد افزایش قیمت در بازار خواهیم بود.

  • ناشناس
    0 | 0

    خودشان هم نمی دانند چیکار دارند می کنند

ارسال نظر

عناوین بیشتر