کد خبر 51129
A

رئیس هیأت مدیره تعاونی دامداران بهبهان گفت: در چند روز اخیر قیمت شیرخام افزایش یافت که این نرخ جدید یعنی کیلویی 1440 تومان در درب کارخانه، مصوب و به کارخانجات لبنی ابلاغ شد اما عملاً کارخانجات توان اجرای این مصوبه و تحمل افزایش نرخ شیر را ندارند.

غلام‌حسین رنجبرها در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: در حال حاضر کارخانجات شیر از اعمال این نرخ جدید امتناع می‌کنند زیرا در حقیقت توان اجرای این موضوع را ندارند.

وی افزود: تصویب نرخ جدید شیرخام و افزایش نرخ به معنای حذف یارانه شیرخام است. در طول برنامه‌های پنج ساله چهارم بارها و بارها یارانه شیر را برقرار و مجددا آن را قطع کردند و این آزمون و خطا بارها تکرار شده و در این میان تکلیف مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان شیر روشن نیست.

رنجبرها تصریح‌کرد: قطع مکرر یارانه به معنای بی‌حرمتی به مردم و بی‌اعتنایی به سلامت عمومی جامعه است. شیر تنها ماده حیاتی است که قطع یارانه آن بی‌عدالتی در حق مردم است. برقراری یارانه شیر، برقراری عدالت در حق مردم، به ویژه برای دهک‌های پایین جامعه است.

رئیس هیأت مدیره تعاونی دامداران بهبهان ادامه‌داد: در افق برنامه پنجم توسعه سرانه مصرف شیر و محصولات لبنی 160 کیلوگرم به ازای هر نفر پیش‌بینی شده در حالی که هم اکنون این سرانه بین 70 تا 80 کیلوگرم است؛ یعنی ما 50 درصد از برنامه سرانه مصرف عقب هستیم. ما زمانی به این سرانه دست پیدا می‌کنیم که همچون دنیای توسعه یافته امروز، بتوانیم برای سلامتی مردم ارزش قائل باشیم و به شیر یارانه بدهیم.

وی افزود: قطع و وصل مکرر یارانه شیر به تولید آسیب جدی رسانده است. در حال حاضر دامداران زیر ظرفیت خود تولید می‌کنند و با این سیاست‌ها امسال نه‌تنها در بخش دام اشتغال جدیدی ایجاد نمی‌شود بلکه همین اشتغال موجود هم یکی پس از دیگری از چرخه تولید خارج می‌شود.

رنجبرها بیان‌کرد: اگر نرخ جدید شیرخام اعمال شود قطعاً قیمت محصولات لبنی 25 درصد افزایش خواهد یافت. وقتی قیمت بالا می‌رود مصرف نیز کاهش می‌یابد. با کاهش مصرف کارخانجات نمی‌توان تمام شیر دامداران را خریداری کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، رئیس هیأت مدیره تعاونی دامداران بهبهان خاطرنشان‌کرد: افزایش نرخ شیر به‌تنهایی خواسته دامدار نیست. خواسته ما افزایش نرخ شیر به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و هم تثبیت نرخ لبنیات است تا مردم بتوانند از فواید این ماده حیاتی و ارزشمند بهره‌مند شوند و سرانه مصرف پایین نیاید. برای تحقق این خواسته‌ها راهی جز تخصیص یارانه به شیر وجود ندارد.

  • بهلول
    0 | 0

    نگاه به شیر و محصولات لبنی متاسفانه در ایران نگاه قدیمی و غیر علمی است. افراد بزرگ سال چون در معده خود آنزیم رنین ( نوزادان و کودکان شری خوار دارند) ندارند لذا قدرت جذب شیر انسانی رو دارند چه رسد به شیر گاو که خیلی سنگین تر است و عملا قابل جذب نیست . همچنین لبنیات نیز آن فایده و سودمندی که فرض می شد را ندارند و برخی از منابع گیاهی و میوه ای بلحاظ املاح خیلی بیشتر از شیر غنی هستند . لذا ضروری است در خصوص اصلاح نگاه عمومی به شیر و لبنیات فرهنگ سازی شود. البته طبیعی است افرادی که منافع اقتصادی انها شیری است مخالف خواهند بود. دوستان جهت یافتن اطلاعات بیشتر به منابع انگلیسی اینترنتی و یا کتاب های بسوی خوشبختی آنتونی رابینز مراجعه نمایند.

  • ناشناس
    0 | 0

    به احادیث مراجعه کن دیگه نیازی نیست بری سراغ انتونی رابینز :در روایت داریم روغن گاو دواست شیرش شفاست و گوشت ان درداست .پیامبر ما و ائمه ما از شیر مصرف میکردند .

ارسال نظر

عناوین بیشتر