کد خبر 51122
A

کارشناس بورس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با اعلام اینکه ژنرال‌های دولتی پشت پرده افت شاخص بورس را رقم می‌زنند، گفت: تاکنون حرف و عمل مثبتی از دولت در خصوص بازار سرمایه ندیده‌ایم.

محمدرضا صادقی مقدم دیشب در ارتباط تلفنی با برنامه پایش اظهارداشت: در شهریور ماه سال گذشته ما با دولت جدیدی رو به رو بودیم که با روی کار آمدنش یک فضای خوش بینی را میان اهالی بازار سرمایه شکل داده بود. این فضا باعث شد تا ژنرال‌های اقتصادی و صنعتی دولت که همگی از وزرای دولت‌های گذشته بودند از بازار سرمایه حمایت کامل کنند. کارشناس بورس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تصریح کرد: شروع فعالیت این مدیران همزمان با ارائه لایحه بودجه ۹۳ به مجلس بود و از سوی دیگر صحبت‌های بعضی از دولت‌مردان این احساس را ایجاد کرد که نگاهشان به برخی مسئله از جمله سیاست‌های اجرایی اصل ۴۴ متفاوت بوده و در برخی موارد نیز با عین قانون نیز یکسان نیست. این کارشناس بورس خاطرنشان کرد: این خوش‌بینی‌ها نمودار افزایش قیمت بورس را از شهریور تا دی ماه سال گذشته بالا برد و بعد از آن با اتفاقاتی که افتاد این شاخص کاهش پیدا کرد. به عنوان مثال، وزیر نیرو گفت که نیروگاه‌ها اشتباهی واگذار شدند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز اعلام کرد که واگذاری شرکت مخابرات ایران غلط بوده است. صادقی مقدم ادامه داد: اما در این میان وزیر نفت اصلاً نگفت که شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها را اشتباهی واگذار کرده ولی عملاً این کار را انجام داد و افزایش نزدیک به پنج برابری قیمت خوراک در برنامه بودجه سال ۹۳ عملاً این حقیقت را اثبات کرد. وی عنوان کرد: همچنین اخذ بهره مالکانه نیز روی بورس تأثیر منفی گذاشته است. توجیه آن‌ها نیز برای این وصول ایجاد طرح‌های فولادی است که عیناً خلاف اصل ۴۴ قانون اساسی است. این کارشناس بورس اذعان کرد: نکته مهم اینجاست که ساختار اقتصادی و بنگاه داری کشور در این سه دهه حداقل از لحاظ شکلی تغییر پیدا کرده است. ما تا کنون حرف مثبتی از بدنه دولت در خصوص بازار سرمایه نشنیده‌ایم چه برسد به اینکه عملی دیده باشیم. صادقی مقدم بیان کرد: دولت و دولت‌مردان باید به حفظ سرمایه و دارایی‌های مردم و صندوق‌های بازنشستگی و شرکت‌های سرمایه گذاری که متعلق به آحاد این ملت هستند باور داشته باشند و آن‌ها را جزء دغدغه های خود قرار دهند. حقانی نسب دیگر کارشناس بورسی در ارتباط با شاخص بورس گفت: امنیت سرمایه گذاری بلند مدت با اقدامات دولت و مجلس از بین رفته است. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، عباسعلی حقانی نسب اظهار کرد: بازار با اقدامات دولت و مجلس یک نگاه کوتاه مدت پیدا کرده است. اقدامات دولت و مجلس امنیت سرمایه گذاری بلند مدت را از بین برده است. این نگاه کوتاه مدت با افزایش سود از محل تولید که بلند مدت است در تناقض است. توصیه من به فعالان بازار این است که ما باید تمام تلاشمان روی این مسئله متمرکز باشد که نگاه بلند مدت را به بازار برگردانیم. وی افزود: سه دلیل مشخص و کاربردی برای افت بازار وجود دارد. این افت قابل پیش بینی بود. طبق نمودار فعلی تا قبل از دولت جدید و حتی مدتی بعد از دولت جدید عملاً ما یک افزایش نرخ ارز داشتیم. قیمت ارز تا ۳۷۰۰ تومان هم رسیده بود ولی بعد از آن شروع به کاهش کرد. یکی از دلایل کاهش قیمت بورس این بود که افزایش سود شرکت‌ها از محل افزایش نرخ فروششان که ناشی از نرخ ارز بود متوقف شد. یعنی شرکت‌ها با کاهش سود مواجه شدند یا به عبارتی افزایش سودشان متوقف شد.

 • ناشناس
  0 | 0

  مانع بزرگ پیشرفت مذاکرات از زبان عراقچی

  معاون حقوقی و امور بین‌الملل وزیر امور خارجه کشورمان توقعات بیش از اندازه و انتظارات زیاده‌خواهانه برخی طرف‌ها را در 1+5 مانع بزرگ در مقابل مذاکرات و پیشرفت آن دانست.

  سیدعباس عراقچی این زیاده‌خواهی‌ها را ناشی از توهمات آنان دانست و تأکید کرد: نباید انتظار داشته باشند که مذاکرات بر اساس توهمات پیش برود، مذاکرات بر اساس واقعیات پیش خواهد رفت، واقعیات در صحنه باید ملاک باشد و واقع‌گرایی باید بر مذاکرات حاکم شود.

  • ناشناس
   0 | 0

   قیمت دلار و شاخص بورس هفته‌های اخیر را همسو با هم به‌صورت کاهشی طی کرده‌اند.!!!!!!!!!!!! اوضاع بازار طلا وبانکها هم که خرابه ! وقتی همه بازارهای رقیب مسکن در روند نزولی هستند سرمایه ها به بهترین و مطمئن ترین و باثبات ترین وپرسودترین بازار یعنی مسکن هجوم میبرند !!!!

  • ناشناس
   0 | 0

   سرمایه گذاری در شرایط عدم ثبات اقتصادی نشانه حماقت است. تکرار کنید... نشانه حماقت است ... آباریکلا یه بار دیگه تکرار کنید .....نشانه حماقت است .....آفرین

 • ناشناس
  0 | 0

  دوشنبه 93/4/9شاخص بورس درآستانه ورود به کانال 69000 واحدی قراردارد همه فروشنده اند خریداری نیست !!!!!

 • ناشناس
  0 | 0

  این دولت اومده شفاف سازی کرده و همین شفاف سازی و ندادن رانت به بورس، اون رو به وضعیت حقیقی خودش داره نزدیک میکنه.. یادتونه که 200 درصد سود کردین و بازار دلالی و دروغ، گرم گرم بود؟

 • شفیع
  0 | 0

  پس میخواستی ژنرالها شاخص را تا 150 هزار بالا ببرند و تمام شرکتهای زیانده را به چند صد برابر قیمت به سهام دار جز بفروشید؟ شما هم طمع کردید نفروختید حالا دولت را مقصر میدانید

  • ناشناس
   0 | 0

   اخه بدبختی شرکتهای سود ده هم نزولی است یک نگاه به شرکتهای ساختمانی بورس بنداز مثل آس پ و شرکت ساختمانی شرق و........

 • ناشناس
  0 | 0

  بین بازاربورس ومسکن رابطه الاکلنگی وجوددارد یعنی با سقوط یکی آن دیگری صعودمیکند واین اتفاق هم اکنون باسقوط بورس و رونق گرفتم بازارمسکن بوضوح قابل مشاهده است . بورس هم اکنون درآستانه ورودبه کانال 69000 واحدقرارگرفته وشیب سقوط آن شدیدترشده

 • ناشناس
  0 | 0

  دکتر حسن روحانی دستور ورود 12 ترییلون به بورس از صندوق توسعه را صادر کرد:دکتر حسن روحانی در نشست اقتصادی امروز با وزرای اقتصاد و رئیس بانک مرکزی وهمچنین با حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار برای خروج بازار سرمایه از رکود دستور ورود 12 تریلیون به بورس را صادر کرد و در اعتراض سهامداران به بورس به آنها اطمینان خاطر داد که از تاریخ 1393/04/10رشد حداقل60 هزار واحدی را تجربه خواهند کرد .در همین راستا هفته آینده مجلس شورای اسلامی میزبان وزیر اقتصاد و رئیس بورس اوراق بهادار میباشد .

ارسال نظر

عناوین بیشتر