کد خبر 51097
A
با وجود صعود قیمت طلا در بازارهای جهانی

در دو روز اخیر بازار آتی سکه طلا با کاهش قیمت‌ها مواجه بود. قیمت معاملات سکه طلا در کلیه سررسیدهای آتی زیر میانگین 30 روزه بود.

نرخ برابری دلار و قیمت سکه طلای طرح جدید نیز در بازار داخل زیر میانگین 100 روزه قرار داشت. تا ساعت 16:00 دیروز اختلاف بین بالاترین و پایین‌ترین قیمت معاملاتی در دو سررسید آخر، (آبان ماه و دی ماه)، به 10.500 تومان رسید که با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی، می‌توان گفت نوسان خوبی برای معامله‌گرانی است که با ثبات نسبی بازار ارز در ماه‌های اخیر کمتر شاهد چنین بازاری در روزهای یکشنبه هستند. روند کلی دلار در سه هفته اخیر نزولی بوده و باعث شده هیجانات ناشی از افزایش قیمت جهانی طلا در این مدت، در بازار داخل برای خریداران کمتر باشد. کاهش قیمت دلار که به کمترین نرخ ماه‌های اخیر رسیده است، بر کاهش قیمت طلا در بازار داخلی و در نتیجه کاهش قیمت سررسیدهای آتی تاثیر بسزایی داشته است چون قیمت جهانی طلا بر حسب دلار آمریکا اعلام می‌شود و برای به دست آوردن قیمت طلا به پول رایج کشور، از نرخ برابری دلار آمریکا به ریال استفاده می‌شود. در هفته گذشته با اعلام رشد اقتصادی منفی آمریکا در فصل اول سال 2014، شاخص دلار در برابر اکثر ارزهای مهم دنیا تضعیف و باعث شد که تقاضای خرید طلا به عنوان گزینه جانشین دیگر برای سرمایه‌گذاری، افزایش یابد در نتیجه جهت حرکت سررسیدهای آتی طلا در بازارهای جهانی با بازار داخل کشور همسو نبوده است. به گزارش سایت بلومبرگ روز جمعه قیمت قرارداد آتی سررسید ماه آگوست (شهریور)، برای هر اونس طلا در بورس کالای نیویورک با 0.2 درصد افزایش به 1320 دلار رسید و قیمت‌ها برای چهارمین هفته متوالی افزایش یافتند. قیمت جهانی طلا در سال جدید میلادی 9.8 درصد افزایش یافته است که بخشی از این افزایش مرتبط با تنش‌های اوکراین و عراق می‌شود و متناقض بودن شاخص‌های اقتصادی آمریکا نیز در این افزایش قیمت بی‌تاثیر نبوده است. اقتصاددانان در مورد رشد اقتصادی آمریکا نظرات متفاوتی دارند که تاثیر آن بر شاخص دلار و قیمت طلا منعکس می‌شود. از دیگر مواردی که باعث افزایش قیمت طلا در سال جدید شده، کاهش نرخ بهره بانک مرکزی اروپا و اعلام تصمیم بانک مرکزی آمریکا برای پایین نگه داشتن نرخ بهره دلار است. فعالان بازار پول برای پوشش ریسک در این بازار معمولا به خرید طلا روی می‌آورند. امروز بازارهای جهانی شروع به‌کار می‌کنند و معامله‌گران آتی می‌توانند با آگاهی از زمان اعلام مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی موثر بر ارزش دلار آمریکا و یوآن چین به تحلیل مناسبی از نوسان بازار معاملات آتی دست یابند. به گزارش دنیای اقتصاد، شاخص‌های اقتصادی این دو کشور در کنار اتحادیه اروپا، بیشترین تاثیر را روی بازار جهانی طلا دارند.بیشتر شاخص‌های اقتصادی این هفته در طی ساعات معاملاتی اعلام نخواهند شد به همین دلیل برآورد از میزان استخدام بخش غیر‌کشاورزی آمریکا در ماه گذشته که در روز چهارشنبه ساعت 16:45 اعلام می‌شود بیشترین تاثیر را می‌تواند بر نوسان بازار معاملات آتی در لحظه اعلام این خبر، داشته باشد.

  • ناشناس
    0 | 0

    دکتر حسن روحانی دستور ورود 12 ترییلون به بورس از صندوق توسعه را صادر کرد:دکتر حسن روحانی در نشست اقتصادی امروز با وزرای اقتصاد و رئیس بانک مرکزی وهمچنین با حضور رئیس سازمان بورس اوراق بهادار برای خروج بازار سرمایه از رکود دستور ورود 12 تریلیون به بورس را صادر کرد و در اعتراض سهامداران به بورس به آنها اطمینان خاطر داد که از تاریخ 1393/04/10رشد حداقل60 هزار واحدی را تجربه خواهند کرد .در همین راستا هفته آینده مجلس شورای اسلامی میزبان وزیر اقتصاد و رئیس بورس اوراق بهادار میباشد .

ارسال نظر

عناوین بیشتر