کد خبر 43070
A
گزارشی از اصرار دولت یازدهم به واردات بنزین به جای تولید

با وجود این که ساخت بزرگترین پالایشگاه‌ فرآورده‌های نفتی کشور در برنامه‌های کوتاه مدت وزیرنفت قرار داشت، اما انگار با اصرار غیر منطقی برخی مدیران بر واردات بنزین باید دوباره کشور را در بند این سوخت استراتژیک دید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، در زمان معرفی وزاری دولت یازدهم، بیژن نامدار زنگنه در هنگام معرفی خود به مجلس برای گرفتن رای اعتماد از نمایندگان، تلاش برای تکمیل فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در برنامه‌های کوتاه مدت خود قرار داد و تاکید کرد با راه‌اندازی این واحد پالایشی علاوه بر تامین نیاز داخل به فرآورده‌های نفتی به ویژه بنزین، ایران به صادر کننده عمده این محصولات در منطقه تبدیل می‌شود. اکنون که تنها چند ماه از برنامه کاری اعلام شده وزیر نفت به مجلس می‌گذرد، افزایش تولید بنزین داخلی از طریق توسعه و ساخت طرح‌های پالایشگاهی کشور به فراموشی سپرده شده است و دوباره بحث واردات بنزین به بهانه آلاینده بودن بنزین تولید پتروشیمی‌ها در دولت بالا گرفته است؛ به طوری که معاون وزیر نفت در امور پالایشی هم اعلام کرده است که روزانه ١٠ میلیون لیتر بنزین با موافقت قطعی دولت به کشور وارد می‌شود تا این گونه تولید بنزین پتروشیمی‌ها متوقف شود. نکته مهم در این زمینه این است که در حالی هزینه سالانه واردات این حجم بنزین معادل 2.5 میلیارد دلار می‌شود که برای تکمیل فاز اول پالایشگاه ستاره خلیج فاز با هدف تولید 12 میلیون لیتر در روز دو میلیارد دلار سرمایه ارزی نیاز است. اگر چه به دلیل مشکل در تامین منابع مالی، توسعه این پالایشگاه با کندی رو به رو شده است اما بر اساس مصوبه کمیسیون تلفیق، وزارت نفت اجازه یافته از صندوق توسعه ملی حدود 2.5 میلیارد دلار برای ساخت پالایشگاه‌ ستاره خلیج‌فارس به بخش خصوصی تسهیلات دهد اما تاکنون این مبلغ اختصاص نیافته است. همچنین با وجود اهمیت این طرح وزیر نفت اعلام کرده است که سال گذشته از 700 میلیون دلاری که قرار بود به بزرگ‌ترین پالایشگاه در حال ساخت کشور اختصاص یابد تنها 200 میلیون دلار اختصاص یافت. خوراک مورد نیاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس 360هزار بشکه میعانات گازی است که در صورت تکمیل آن روزانه 36 میلیون لیتر بنزین با درجه اکتان 95، دو میلیون لیتر گاز مایع، 13 میلیون لیتر نفت‌گاز، سه میلیون لیتر سوخت جت سبک و 130 میلیون لیتر گوگرد تولید خواهد شد. این پالایشگاه با هدف تولید 55 میلیون لیتر فرآورده‌ نفتی در سه فاز تعریف شده است. شرکت ملی پالایش و پخش فرآوده‌های نفتی ایران، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی)، صندوق بازنشستگی صنعت نفت و شرکت پتروفیلد مالزی سهامداران این طرح هستند.
 • ناشناس
  0 | 0

  حالتون خوبه؟! سونامى سرطان ملت مهمه یا تولید بنزین سرطان زاى داخلى؟!! صد لعنت به این رذالت و هزار لعنت بر این تولید ملى و باعثان و بانیانش!

 • ناشناس
  0 | 0

  تا موقعی که نتوانیم بنزین خوب و پاک تولید کنیم واردات بنزین منطقی است و مبتلا کردن مردم به انواع بیماریها و سرطانها و تشدید الودگی هوا به بهانه تولید داخلی حرف بیهوده و غیر دلسوزانه است.

 • ناشناس
  0 | 0

  توصیه به دوست گرامی شناسه 99578 ،لطفا اول خبر را با دقت بخوانید و بعد اظهار فضل فرمایید. چون گفته شده تولید بنزین با اکتان 95 و این یعنی بنزین با آلودگی بسیار پایین.

  • ناشناس
   0 | 0

   آقا جان اکتان یعنی عدد سوخت و ربطی به آلودگی پایین نداره، حتی مشکل آلودگی افزودن اکتان افزا به بنزین تولیدی است..

   عدد اکتان مقیاسی است برای نشان دادن مقاومت بنزین و یا دیگر سوخت‌ها در مقابل گرما، فشار و شروع احتراق خود بخود (بدون جرقه). به ایزو اکتان (۲،۲،۴-تری متیل پنتان) عدد ۱۰۰ و به نرمال هپتان عدد صفر داده می‌شود. عدد اکتان بنزین عبارت است از درصد ایزواکتان در نرمال هپتان که که دارای خاصیت ضد کوبشی برابر با بنزین مورد آزمایش در شرایط آزمون استاندارد باشد. به زبان ساده هر چه عدد اکتان یک سوخت بیشتر باشد آن سوخت در مقابل پدیده احتراق مخرب فشار و گرما مقاوم تر است.

 • ناشناس
  0 | 0

  بعد ماجرای 11 سپتامبر خارجی ها گفتند کار ایرانه یه آقای طنازی گفت به سه دلیل نمی تونه کار ایران باشه اول اینکه هیچوقت چند تا ایرانی تو یه زمان نمی تونن سر قرار برسن دوم اینکه یه مطلبی رو نمی نونن برا چند روز مخفی نگر دارن و اصلا همدیگه رو قبول ندارن حالا چطور اینا می تونن چنین کار بزرگی کرده باشن

ارسال نظر

عناوین بیشتر