کد خبر 43057
A
۱۱ کلانشهر وارد تنش آبی شد

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از قرار گرفتن تهران در معرض تنش آبی خبر داد و گفت: اراک، اصفهان، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد دیگر شهرهایی هستند که هم اکنون در تنش آبی قرار دارند.

رحیم میدانی گفت: تهران و 10 کلانشهر ایران در معرض تنش آبی قرار دارند و چنانچه 10 درصد در مصارف مشترکان صرفه جویی شود، می توانیم تابستان امسال را با کمترین محدودیت و مشکل سپری کنیم. معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا از اراک، اصفهان، شیراز، قزوین، قم، کرج، کرمان، مشهد، همدان و یزد به عنوان سایر کلانشهرهایی که در معرض تنش آبی قرار دارند، نام برد. وی با بیان آنکه برای تامین آب شرب مورد نیاز کشور در تابستان جاری با 38 مترمکعب در ثانیه کمبود مواجه هستیم تصریح کرد: چنانچه 10 درصد در مصارف مشترکان صرفه جویی شود، می توانیم تابستان امسال را با کمترین محدودیت و مشکل سپری کنیم. به گفته وی، در شرایط کنونی 37 میلیون نفر از جمعیت کشور در معرض تنش آبی قرار دارند که این میزان 50 درصد جمعیت کشور را شامل می شود. وی همچنین شمار شهرهای در معرض تنش آبی در کشور را 517 شهر اعلام کرد و افزود: مصارف و منابع قابل تامین در این شهرها در نقطه سر به سر قرار دارد در حالی که باید 25 درصد ضریب اطمینان وجود داشته باشد. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، میدانی شمار مشترکان آب کشور را 19 میلیون فقره شامل پنج میلیون مشترک روستایی و 14 میلیون مشترک آب شهری اعلام کرد و گفت: برای تامین آب این میزان مشترک، حدود 6.6 میلیارد مترمکعب ظرفیت تولید در کشور ایجاد شده است.

 • ناشناس
  0 | 0

  برنامه ریزی ومدیریت منابع آب در دنیا بعنوان یک رشته درسی و دانشگاهی تدریس و از کارشناسان آن در این زمینه استفاده میشود هدر دادن آب در بخشهای کشاورزی که هنوز بعد از دهها سال آبیاری سنتی میلیونها متر مکعب آب را می بلعد و محصولات هم بدون برنامه ریزی تولید و روانه بازار می گردد به نظر میرسد این بخش نیاز به تغییرات عمده در مدیریت ان دارد نیروهای مهندسی کشاورزی بجای نشستن در پشت میز باید روانه مزارع و کشتزارها شده و از آنجا شروع کنند .

 • امیر علی
  0 | 0

  ایران سرزمین عجایب است در روستای ما نیم متر چاله بکنی آب فوران می کنه در عوض صد سال جون بکنی گشنه ای.

 • ناشناس
  0 | 0

  95 درصد آب شرین صرف کشاورزی میشه

 • ناشناس
  0 | 0

  من نمی دونم چرا با این همه مشکل دنبال افزایش جمعیت هستیم؟؟؟

ارسال نظر

عناوین بیشتر