کد خبر 392
A

در هفته جاری رخدادهای سیاسی بسیاری بوقوع پیوست که رد و تصویب کلیات بودجه 91، سفر کوفی عنان به تهران و آغاز چهارمین دوره سفرهای استانی هیأت دولت از جمله مهمترین آنها بود.

به گزارش مهر، در هفته گذشته دستگیری اعضای اصلی یک شبکه تروریستی رژیم صهیونیستی توسط سربازان گمنام امام زمان(عج)،دیدار رهبر معظم انقلاب اسلامی با اعضای دوره جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام،سفر کوفی عنان به تهران و قشم و مذاکره با مسئولین بلند پایه کشورمان و رد و سپس تصویب کلیات بودجه 91 از مهمترین رویدادهای سیاسی هفته گذشته بود که در ادامه این اخبار را باهم مرور می کنیم.

قول رئیس‌جمهور درباره ارتباط با مجمع

در ابتدای هفته،اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام در دوره جدید برگزار شد،در حاشیه این جلسه محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در نشستی خبری در خصوص حضور رئیس جمهور در جلسات مجمع و نحوه تعامل دولت و مجمع در دوره جدید گفت: در گفتگوهایی که میان ما و رئیس جمهور صورت گرفته ایشان قول همکاری های بیشتر را داده است بر این اساس امیدواریم امسال حضور دولت در مجمع تشخیص پررنگ تر از گذشته باشد.

وی با اشاره به اظهارات اخیر رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر اهمیت مذاکره ایران با آمریکا افزود: آیت الله هاشمی در جلسه مجمع نیز به این موضوع اشاره کردند و گفتند که فقط خاطره ای را بیان کردند و انتظار نداشتند که چنین منازعاتی به وجود آید.

هاشمی رفسنجانی نیز طی سخنانی در صحن مجمع تشخیص مصلحت نظام،ضرورت عملی کردن نامگذاری امسال را به دور از شعارزدگی و تبلیغات صرف، مورد تأکید قرار داد و گفت: از کلیه دستگاه‌ها و مسئولان نظام، به ویژه قوای مقننه، اجرائیه و قضایی انتظار می‌رود، برای عملی کردن این شعار، اقدامات جدّی‌تری انجام دهند.

مجمع با نگاه مثبت به مسائل کشور به روند حرکت روبه جلوی نظام کمک کند همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در هفته جاری در دیدار رئیس و اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به حرکت رو به جلوی کشور و نظام خاطرنشان کردند: مجمع باید با نگاه مثبت به مسائل کشور، به این روند حرکت رو به جلوی نظام، کمک کند.

ایشان اهم بودن مصلحت را یکی دیگر از چارچوبهای تشخیص مصلحت برشمردند و خاطرنشان کردند: باید دوره و زمان همه احکامی که به عنوان مصلحت صادر می شود، مشخص باشد.

حضرت آیت الله خامنه ای همچنین با اشاره به حرکت رو به جلوی کشور و نظام خاطرنشان کردند: مجمع تشخیص مصلحت نظام باید با نگاه مثبت به مسائل کشور، به این روند حرکت رو به جلوی نظام، کمک کند.

ایران پیشنهادهای عملی برای نشست آینده با 1+5 دارد رئیس جمهور در دیدار با یوکیوها تویاما نخست وزیر سابق ژاپن با بیان اینکه تمام فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته‌ای تحت نظر آژانس بین‌المللی اتمی قرار دارد، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران در گذشته پیشنهادهای خوبی برای مشارکت سایر کشورها در غنی‌سازی، فروش سوخت 20 درصد و تکمیل نیروگاه‌ها ارائه کرد که غربی‌ها آنها را نپذیرفتند و انگیزه‌ای برای حل موضوع هسته‌ای ایران از خود نشان ندادند. اما با این حال ایران پیشنهادهای عملی برای نشست آینده دارد.

نخست وزیر سابق ژاپن با سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه نیز دیدار و گفتگو کرد.

اشکال قانونی اجرای هدفمندی را در نامه به رهبری مطرح کردم علی لاریجانی رئیس قوه مقننه دوشنبه هفته جاری در خانه ملت نشست خبری برگزار کرد و در پاسخ به سوال خبرنگار مهر درباره نامه اش به مقام معظم رهبری مبنی بر نحوه اجرای قانون هدفمندی یارانه ها از سوی دولت گفت: اصلاح قیمت حامل های انرژی و نحوه پرداخت یارانه به مردم نیازمند قانون است و در نامه به رهبری اشکال قانونی اجرای هدفمندی یارانه ها را مطرح کردم که باید اصلاح شود.

لاریجانی تصریح کرد: هم دریافت و هم پرداخت در قانون هدفمندی یارانه ها نیازمند قانون جدید است لذا در این نامه تأکید کردم که اجرای قانون هدفمندی اشکال قانونی دارد و باید تصویب شود.

بررسی اتهامات مرتضوی با شکایت مجدد شکات حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در بیست و هشتمین نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به اینکه چرا در برخی از پرونده ها مانند پرونده آقای جوانفکر با اینکه حکم قطعی شده است، در مرحله اجرا متوقف می شود، گفت: این گفته صحیح نیست زیرا در سال 89 و 90 اجرای احکام بسیار بیشتر از سال های گذشته بوده است، در موضوع آقای جوانفکر هم حکم قطعی شده و مسیر اجرایی خود را برای اجرای حکم طی می کند.

دادستان کل کشور در مورد خبری که در خبرگزاری مهر مبنی بر صدور قرار تعقیب سعید مرتضوی منتشر شده بود، گفت: پیش از این هم گفته بودم این پرونده باز است، در این پرونده اول قرار منع تعقیب صادر شد و با شکایت شکات پرونده به دادگاه رفت و دادگاه قرار را نقض کرد و پرونده دوباره به دادسرا بازگشته است.

کلیات لایحه بودجه 91 رد و سپس تصویب شد جعفر قادری عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر با اعلام خبر رد شدن کلیات لایحه بودجه سال 1391 در کمیسیون تلفیق از عودت این لایحه به صحن علنی مجلس شورای اسلامی برای رای گیری کلیات در صحن علنی خبر داد.

اما اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در رای گیری مجدد کلیات لایحه بودجه 91 این کلیات را به تصویب رساندند.

در این جلسه که با حضور علی لاریجانی رئیس مجلس برگزار شد ، از 54 عضو کمیسیون تلفیق 35 نفر حضور داشتند که در هنگام رای گیری برای کلیات بودجه 6 نفر از اعضا از جلسه خارج شدند و 20 نماینده از 29 نماینده حاضر در جلسه با کلیات لایحه موافقت کردند.

مجلس با کلیات طرحی برای حمایت از تولید داخلی موافقت کرد مجلس شورای اسلامی با کلیات طرحی موافقت کرد که در صورت تصویب نهایی شرایط حمایت از تولید داخلی و کاهش واردات فراهم خواهد شد.

در این طرح موادی آمده است که تلاش شده واردات کاهش یابد و از تولید داخلی توسط کلیه وزارتخانه ها، سازمان ها، موسسات، شرکت های دولتی یا وابسته به دولت حمایت شود.

نمایندگان مجلس پس از استماع نظرات موافق و مخالف با 119 رای موافق، 34 رای مخالف و 22 رای ممتنع از 200 نماینده حاضر با کلیات این طرح موافقت کردند.

سفر استانی هیأت دولت به بندر عباس چهارمین دور سفر استانی محمود احمدی نژاد رئیس جمهور و هیات دولت این هفته با سفر به بندرعباس آغاز شد.

محمود احمدی نژاد در دیدار عمومی با مردم شهرستان بندرعباس گفت: بازی ارز و سکه یک برنامه طراحی شده میان خارجی ها و داخلی ها بود و متأسفانه غفلت برخی از مسؤولان در نظارت موجب افزایش ناآرامی در بازار سکه و ارز شد.

دستگیری اعضای اصلی یک شبکه تروریستی رژیم صهیونیستی

وزارت اطلاعات در هفته جاری از شناسایی و دستگیری اعضای اصلی یک شبکه تروریستی رژیم صهیونیستی خبر داد. در اطلاعیه وزارت اصلاعات آمده است: از بازداشت شدگان، مقادیر قابل توجهی بمب های سنگین آماده انفجار، انواع مسلسل و سلاح های کمری و صدا خفه کن، تجهیزات نظامی، مخابراتی و دیگر ابزار آلات تروریستی کشف و ضبط گردیده است. علاوه بر دستگیری اعضای اصلی یک شبکه تروریستی رژیم صهیونیستی،سربازان گمنام امام زمان(عج) عاملان ترور شهید مولوی مصطفی جنگی را شناسایی و دستگیر کردند.

تورم 21 درصدی واقعی نیست در این هفته برخی از مراجع تقلید نسبت به گرانی های اخیر واکنش نشان دادند.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، پیش از ظهر چهارشنبه در آغاز درس خارج فقه که در مسجد اعظم قم برگزار شد، توجه به تورم را از سوی مغزهای متفکر اقتصادی ضروری دانست و گفت: اگر چه تورم را 21 درصد اعلام می‌کنند؛ اما واقعیت چیز دیگری است؛ ما شاهد قیمت‌هایی هستیم که جهشی بالا می‌روند.

وی اظهار داشت: مسئولان در محاسبه نرخ تورم چیزهایی را جزو سبد خرید مردم قرار می‌دهند که اینها تأثیری در زندگی روزمره مردم ندارد.
همراهی غیرمتعهدها با ایران فریدون عباسی رئیس سازمان انرژی اتمی در این هفته به قم سفر کرد و در جمع دانشجویان این استان به ایراد سخنرانی پرداخت.
عباسی با بیان اینکه ایران با گروه غیرمتعهدها رابطه خوبی دارد اظهار داشت: این کشورها در حرکت جمعی خود با ایران همراهی می‌کنند و با چند کشوری که در مقابل ما هستند همراهی نمی‌کنند.
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: آنها بر روی موضع گیری‌های جمهوری اسلامی بحث‌هایی دارند که یکی از آنها بحث هسته‌ای است و در این زمینه نیاز به مذاکره و پیشنهاد برای حل مشکل هستیم.
وی همچنین درباره مذاکره هسته‌ای با گروه 1+5 اظهار داشت: ما در بحث خارجی باید همواره مذاکره داشته باشیم و البته هیچ وقت دچار تلاطم نبوده و نخواهیم شد.
مذاکرات عنان در تهران و قشم یکی از مهمترین رویدادهای این هفته سفر کوفی عنان نماینده ویژه سازمان ملل به تهران بود.
وی در سفر به تهران با مقامات بلند پایه کشورمان در رابطه با آخرین وضعیت سوریه بحث و گفتگو کرد.
عنان روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان حضور یافت و در رابطه با تحولات سوریه، گفت: امیدواریم راه حل مسالمت آمیزی برای بحران سوریه پیدا شود تا خشونت ها پایان یابد و بتوانیم راهی پیدا کنیم که کمک های انساندوستانه برای مردم سوریه ارسال و بعد از آن گفتگوی طرف ها پشت میز مذاکره آغاز شود.
وی ابراز امیدواری کرد که برآیند سیاسی در سوریه دنبال شود و گفت: اینجا منطقه ای است که شاهد بحران ها و شوک های زیادی بوده و دیگر قادر نیست شوک دیگری را تحمل کند.
از آنجا که رئیس جمهور برای تشکیل جلسه استانی هئیت دولت در بندر عباس به سر می برد،کوفی عنان برای گفتگو با احمدی نژاد به قشم رفت.
اولین رزمایش مشترک بین ارتش و سپاه برگزار می شود
فرمانده نیروی زمینی ارتش اعلام کرد: برای اولین بار در بعد از انقلاب اسلامی اولین رزمایش مشترک در سطح لشکر بین ارتش و سپاه برگزار می شود.
امیر پوردستان آخر هفته در نشستی خبری در خصوص برگزاری رزمایش های مختلف در سال 91 اظهار داشت: امسال 8 رزمایش در نقاط مختلف و در طیف های مختلف در کشور برگزار خواهد شد.
وی در ادامه افزود: برای اولین بار در بعد از انقلاب اسلامی اولین رزمایش مشترک در سطح لشکر بین ارتش و سپاه انجام خواهد شد.
فرمانده نیروی زمینی ارتش همچنین در ادامه به رزمایش های تخصصی هوانیروز و هوابرد برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر