کد خبر 32868
A
در کنفرانس خبری ظریف مطرح شد:

رییس هیات مذاکرات هسته‌یی ایران با 1+5 گفت: ما باید براساس اصول برابری، احترام متقابل و نفع مشترک برای پایان دادن به بحران غیرضروری حرکت کنیم.

ظریف از خبرنگاران و دولت سوئیس تشکر کرد. همچنین از سازمان ملل و اشتون به‌خاطر مدیریت مذاکرات تشکر کرد و ادامه داد: این گفت‌وگوها خیلی سخت و فشرده بود و 4 روز به طول انجامید و کاری بود که باید انجام می‌شد تا این مسأله حل شود و اکنون در روند رو به جلویی هستیم و مذاکرات بر اساس احترام متقابل بود و این مهم است که همه ما بدانیم فرصتی ایجاد شده تا این بحران حل شود و این کار می‌تواند بر اساس احترام به حقوق ملت ایران انجام شود.

باید این نکته را بگویم که می‌توانیم رو به جلو حرکت کنیم و تاکنون به موفقیت‌های مهمی دست یافته‌ایم و این البته قدم اول است و باید باز هم کار کنیم تا بتوانیم این بحران را که لازم نبود به وجود بیاید حل کنیم. امیدوارم بتوانیم این بحران را حل کنیم. مردم ایران خواهان احترام به حقوقشان هستند و به دست آوردن اعتماد آنها بسیار مهم است.

ظریف گفت:‌ در توافق امروز برنامه غنی‌سازی ایران به رسمیت شناخته شده این برنامه ادامه خواهد داشت. ما کمیسیون مشترکی برای اجرای این توافقنامه تشکیل دادیم و امیدواریم بتواند انجام توافقنامه را تضمین کند. ما نیاز داریم این عدم اعتماد تاریخی را از بین ببریم و غرب باید بتواند اعتماد ملت ایران را کسب کند.

وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه این اقدام ایران آغاز آشتی با غرب است یا خیر، گفت: من فکر می‌کنم که هدف ما حل کردن موضوع هسته‌ای بود. ما معتقد بودیم که اصلاً وجود این بحران لازم نبود. امیدواریم که نتیجه این روند علاوه بر حل بحران هسته‌ای ایران اعتماد سازی باشد و اعتماد ملت ایران به غرب جلب شود و این شروع خوبی می‌تواند باشد. البته این هدف ثانویه ما بود. هدف اولیه حل مسأله هسته‌ای است.

ظریف در پاسخ به خبرنگار دیگری درباره حق غنی‌سازی گفت:‌ من اعتقاد دارم به جنگ نیازی نیست و باید تهدید به جنگ حذف شود. این گزینه حداقل 6 دهه پیش با ایجاد سازمان ملل از روی میز حذف شد و تهدید نظامی غیرقانونی است و شما نمی‌توانید از قدرت نظامی و زور استفاده کنید. ان‌پی‌تی می‌گوید:‌ هیچ‌کس نمی‌تواند حق غنی‌سازی را از اعضا بگیرد و لازم است که اعضا به رسمیت بشناسند حق مذکور را و سایر اعضای جامعه بین الملل باید بپذیرند که ایران صرفاً از حق خود استفاده می‌کرد و ما اعتقاد داریم که طبق متن ان‌پی‌تی غنی‌سازی حق مسلم ما است و باید به آن احترام بگزارند به حق مذکور و اکنون اعتقاد داریم توافق فعلی در دو موضع جداگانه به‌وضوح اشاره می‌کند که حق ایران به رسمیت شناخته شده است و بخشی از هر راه‌حلی است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وزیر خارجه کشورمان گفت: حق مسلم ما به‌وضوح در ان‌پی‌تی هست و این را می‌پذیرد که باید این حق پذیرفته شود. حداقل 2 بار در متن توافق به‌وضوح اشاره شده که ایران این حق را دارد و برنامه غنی‌سازی ایران ادامه خواهد یافت.

وزیر خارجه گفت: این توافق برای حل یک مشکل طراحی شده است. مشکلی که سایه خود را در همه دنیا و منطقه افکنده بود و اکنون هیچ توجیهی وجود ندارد که حل این مشکل کسی را ناراحت کند. من در یادداشتی نوشتم که اولویت ایران منطقه خلیج فارس است و اولویت ما حفظ خواهد شد و در حالی که تلاش می‌کنیم به‌سمت جلو حرکت کنیم کماکان همسایه‌های ما اولویت ما باقی خواهند بود و امنیت همسایگان ما امنیت ما است.

  • ناشناس
    0 | 0

    روحانی مچکریم

ارسال نظر

عناوین بیشتر