کد خبر 2603
A

افت شدید تولیدات صنعتی اسپانیا در ماه می موجب شد تا بحران مالی و اقتصادی این کشور وارد مرحله تازه ای شود .

اقتصادآنلاین/گروه بین الملل/ فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ نوشت:

افت شدید تولیدات صنعتی اسپانیا در ماه می موجب شد تا بحران مالی و اقتصادی این کشور وارد مرحله تازه ای شود .

خبرگزاری فارس: تولیدات صنعتی اسپانیا به پایین‌ترین حد از سال 2009 رسید

موسسه ملی آمار اسپانیا اعلام کرد میزان تولیدات صنعتی اسپانیا طی ماه می نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیش از 8.3 درصد کاهش یافت که این میزان کاهش از اکتبر 2009 میلادی تا کنون بی سابقه است.

کارشناسان اقتصادی پیش از این افت 6.5 درصدی، تولیدات صنعتی اسپانیا را در ماه می پیش بینی کرده بودند . اسپانیا چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو به شمار می رود که با بحران بدهی و کمبود نقدینگی سیستم بانکی روبرو است.

اسپانیا برای دومین بار متوالی از سال 2009 میلادی با رکود اقتصادی روبرو شده است . بر این اساس ، کسری بودجه اسپانیا در سال 2011 میلادی به بیش از 8.9 درصد تولید ناخالص داخلی رسیده است و این کشور باید تا پایان سال 2013 میلادی این رقم را به کمتر از 3 درصد کاهش دهد .

اسپانیا با نرخ بیکاری بالای 24 درصدی بیشترین بیکاری را در بین کشورهای صنعتی در اختیار دارد . دولت اسپانیا پیش بینی کرده است رشد اقتصادی این کشور امسال بیش از 4 درصد کاهش یابد.

کارشناسان اقتصادی به شدت نگران تکرار تجربه تلخ یونان،پرتغال و ایرلند در اسپانیا هستند . در حالی که برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند احتمال دریافت کمکهای مالی بین المللی از سوی اسپانیا به شدت افزایش یافته است ولی مقامهای دولتی این کشور هنوز در برابر این فشارها مقاومت می کنند و بر این باورند که شرایط اسپانیا به طور کلی با سه کشور بحران زده یورو متفاوت است .

ارسال نظر

عناوین بیشتر