کد خبر 2577
A

در حالی که خودروهای وارداتی تا همین دو سه ماه پیش رشد چشمگیری در قیمت داشتند و بازارشان حبابی شده بود، خبر می‌رسد این روزها بازار در آرامش به سر می‌برد.

اقتصادآنلاین/گروه خودرو/دنیای اقتصاد نوشت:

در حالی که خودروهای وارداتی تا همین دو سه ماه پیش رشد چشمگیری در قیمت داشتند و بازارشان حبابی شده بود، خبر می‌رسد این روزها بازار در آرامش به سر می‌برد. به گفته فعالان بازار خودروهای یاد شده، در طول دو سه ماه گذشته قیمت خودروهای وارداتی با افت مواجه شده و هم اکنون نیز بازار وضعی با ثبات را به خود می‌بیند و حتی گاهی قیمت‌ها با افت بیشتری مواجه می‌شوند.

به اعتقاد این فعالان، نزول قیمت وارداتی‌ها احتمالا به رکود بازار خودرو کشور مربوط می‌شود، زیرا در حال حاضر کل بازار با رکود و کاهش خرید و فروش دست‌و‌پنجه نرم می‌کند و هم بازار داخلی‌ها راکد است و هم خارجی‌ها. این در حالی است که به نظر می‌رسد حباب بازار وارداتی‌ها هنوز به طور کامل شکسته نشده و جا برای افت بیشتر قیمت‌ها وجود دارد. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، در بین محصولات تویوتا، لکسوس RX با افتی پنج میلیون تومانی روبه‌رو شده و هم اکنون 170 میلیون تومان قیمت دارد. این محصول که شاسی‌بلند به حساب می‌آید، تا همین دو سه ماه پیش با افزایش قیمتی شدید روبه‌رو شده بود و حتی قیمت آن در بازار شب عید به 190 میلیون تومان هم صعود کرد. به جز RX، تویوتا لندکروز نیز که در رکوردشکنی قیمتی بازار شب عید دست کمی از هموطنش نداشت، حدود 5/1 میلیون تومان افت قیمت را به خود دید. این محصول در حال حاضر 146 میلیون تومان قیمت دارد. از سوی دیگر، تویوتا پرادو نیز افت قیمتی چهار میلیونی را به خود دید و قیمت آن به 148 میلیون تومان کاهش یافت. در بین دیگر محصولات تویوتا، کرولای GLI و کمری GLX نیز که معمولا قیمت ثابتی دارند، در هفته‌های اخیر هم تغییر خاصی به خود ندیدند و هم اکنون کرولا 65 میلیون تومان به فروش می‌رود و کمری نیز قیمتی معادل 67 میلیون تومان دارد. به گفته فعالان بازار، دو محصول دیگر تویوتا در ایران یعنی یاریس و اوریون هم قیمت‌های ثابتی را به خود می‌بینند. یاریس صندوقدار اتومات در حال حاضر 46 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و اوریون نیز 85 میلیون تومان قیمت دارد. از تویوتا بگذریم و سری به هیوندایی بزنیم. طبق اخبار رسیده، محصولات هیوندایی در چند هفته اخیر با ثبات قیمت روبه‌رو بوده‌اند، این در حالی است که پیشترها افزایش قیمتی شدید گریبان این خودروها را در بازار ایران گرفت. به گفته فعالان بازار، هم اکنون سوناتای 2012 قیمتی برابر با 76 میلیون تومان دارد، که این موضوع از ثبات آن حکایت می‌کند. آزرا و جنسیس نیز که مانند سوناتا ثبات داشته‌اند، در حال حاضر به ترتیب 103 و 111 میلیون تومان به فروش می‌روند. همچنین هیوندایی i30 اتومات هم اکنون 51 میلیون تومان به فروش می‌رسد و IX35 نیز 87 میلیون تومان قیمت دارد. آن طور که فعالان بازار می‌گویند، هیوندایی IX55 نیز هم اکنون 103 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود. فعالان بازار همچنین در مورد قیمت خودروهای کیا نیز عنوان می‌کنند که اپتیما 80 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود و اسپورتیج نیز 89 میلیون تومان قیمت دارد. همچنین قیمت سراتو نیز به 56 میلیون تومان رسیده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر