کد خبر 1765
A

رئیس جمهور آمریکا در پایان نشست جی هشت با اشاره به بحران یورو هشدار داد که وضعیت بد اقتصادی کشورهای اروپایی، سایر جهان را تهدید می کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، "باراک اوباما" که پیروزی او در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر تا حد زیادی به توانایی وی در بهبود اوضاع اقتصادی آمریکا بستگی دارد در ادامه سخنان خود گفت : هم اکنون در اروپا یک نیاز فوری برای سرمایه گذاری در بخش زیرساخت های مربوط به اشتغال زایی و دیگر بخش های مربوط به آن برای خارج شدن از بحران فعلی است.

اوباما در ادامه تاکید کرد : همانطور که رهبران جی هشت تاکید کرده اند باید رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال جزو اولویت های اصلی ما باشند. اقتصاد پایا و رو به رشد اروپا جزو منافع همه ماست و آمریکا نیز از این قاعده مستثنی نیست.

رئیس جمهور آمریکا در توضیح سخنان خود گفت : مسئله بسیار ساده است. اگر شرکتی در پاریس و مادرید تعطیل شود این بدان معناست که شغل کمتری در میلواکی و پیتزبورگ وجود خواهد داشت.

اوباما همچنین اعلام کرد که افراد حاضر در نشست جی هشت یعنی رهبران بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ژاپن، کانادا و روسیه این نکته را پذیرفته اند که ریاضت اقتصادی که هم اکنون مردم یونان در حال پشت سر گذاشتن آن هستند بدلیل وضعیت اقتصادی آنهاست و به کارگیری چنین برنامه هایی برای حل بحران ضروری هستند.

وی در ادمه با گفتن این جمله که هنوز کارهای زیادی برای انجام دادن وجود دارد ابراز داشت که اروپا توانایی فائق آمدن بر چالش های اقتصادی خود را دارد.

بر اساس این گزارش، اروپا چند سالی است که گرفتار بحران اقتصادی است و کشورهایی چون یونان، پرتغال، اسپانیا، ایتالیا و حتی فرانسه و انگلیس با وضعیت بد اقتصادی مواجه هستند.

یونان و ایتالیا در این راه برنامه ریاضت اقتصادی را به اجرا گذاشته اند و آتن مقادیر زیادی از موسسات بین المللی وام دریافت کرده، اما با این حال تا کنون تغییری در وضعیت آن رخ نداده و احتمال خروج این کشور از حوزه یورو قوت گرفته و در این میان وضعیت سیاسی آن و تشکیل نشدن دولت نیز موجب شده که آینده این کشور در هاله ای ار ابهام باشد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر