کد خبر 1617
A

مدیرعامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی از کاهش 30 درصدی تولید و عرضه شیر پاستوریزه خبر داد و اعلام کرد: به دلیل بازگشت قیمت محصولات لبنی به نرخ سابق و مقرون به صرفه نبودن تولید شیر و ماست، کارخانه‌های لبنی تولید این محصولات را کاهش داده‌اند تا شیر خام ارزان شود.

مجید علیداد - در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: هنوز علوفه ارزان به دست دامداران نرسیده که کارخانه‌های لبنی هم شیر ارزان بخرند، اما علیرغم بالا بودن قیمت شیر خام به اجبار تعزیرات قیمت محصولات لبنی به ویژه محصولات پرمصرف همچون شیر و ماست به نرخ گذشته بازگشته است.

وی تصریح کرد: با توجه به مصرف بیشتر شیرخام در تولید دو محصول ماست و شیر پاستوریزه، قیمت تمام شده این دو محصول مقرون به صرفه نیست، لذا کارخانه‌های لبنی برای کاهش زیان خود، میزان تولید شیر پاستوریزه و ماست را کاهش داده‌اند.

علیداد اظهار کرد: در پی کاهش تولید شیر پاستوریزه کیسه‌ای، سهمیه توزیع این محصول در مراکز سطح شهر کاهش داشته است.

مدیر عامل اتحادیه فرآورده‌های لبنی افزود: شیر استریل (ماندگار) با توجه به تولید گذشته قیمتش تغییری نکرده و براساس مبنای تولید گذشته قیمت‌گذاری شده است.

وی از کاهش 30 درصدی عرضه شیر پاستوریزه در بازار مصرف خبر داد و پیش بینی کرد: با توجه به آغاز عرضه علوفه ارزان در آینده نزدیک، آغاز برداشت علوفه داخلی و همچنین آزاد بودن واردات شیر خشک، قیمت شیر خام طی 20 روز آینده کاهش یابد.

به گفته علیداد قبل از آزادسازی واردات شیر خشک15 تا 20 درصد شیر خام به شیر خشک تبدیل می‌شد که این امر یکی از علل افزایش قیمت شیر خام بوده است.

براساس بررسی‌های خبرنگار ایسنا از مغازه‌های سطح شهر، میزان عرضه شیر پاستوریزه کیسه‌ای کاهش یافته است و به گفته اغلب مغازه‌داران سهمیه آن‌ها در توزیع شیر پاستوریزه برند همه کارخانه‌های لبنی کاهش داشته و حتی در برخی موارد به نصف رسیده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر