کد خبر 141
A
مهار نقدینگی با فروش طلا

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش نرخ رشد نقدینگی در ماه‌های پایانی سال گفت: نقدینگی در 30 دی ماه 90 معادل 3260 هزار میلیارد ریال شده که نسبت به یک سال قبل 323 هزار میلیارد ریال رشد داشته است.

خبرگزاری فارس: مهار نقدینگی با فروش طلا/رشد 323 هزار میلیارد ریالی نقدینگی در سال 90

محمود بهمنی با اشاره به وجود نقدینگی در اقتصاد اظهار داشت: نقدینگی بالای جامعه، در ترکیب با نرخ سود پایین، مثل قند خون بالا بود که یک روز به چشم، یک روز به کبد و هر روز به نقطه‌ای از بدن آسیب می‌رساند ولی آزاد سازی نرخ سود سپرده‌های بانکی این وضعیت را ساماندهی کرد.

وی در همین ارتباط به آزادسازی نرخ سود سپرده‌ها اشاره کرد و افزود: هم اکنون که نرخ سود سپرده‌ها آزاد شده، در همین سه هفته اخیر، آمارها نشان می‌دهد که نقدینگی به سمت بانک‌ها رفته و الان بانک‌ها وضعیت مناسبی به لحاظ مالی پیدا کرده‌اند.

رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: ضمن اینکه در همین دو الی سه هفته، می‌بینیم که آزاد شدن نرخ سود، باعث رونق شدید فروش اوراق مشارکت برای پروژه‌های سرمایه‌گذاری شده است.

وی افزود: الان نرخ رشد نقدینگی ما، 11 درصد است که یکی از دلایل کاهش نرخ رشد نقدینگی، جمع‌آوری بخشی از نقدینگی از طریق فروش طلا به مردم بوده است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه رشد اقتصادی سال گذشته 5/5 درصد است، گفت: برای اطلاع عموم باید گفت جزئیات آن نیز موجود است.

بهمنی تصریح کرد: سهم بخش کشاورزی2/10 درصد، 5/7 درصد صنعت و معدن، 9/1 درصد نفت و 8/3 خدمات است.

وی تأکید کرد: رشد نفت بدلیل آن است که بخشی از آن وابسته به متغیرهای بیرونی است و دست ما نیست.

ارسال نظر

عناوین بیشتر