کد خبر 136
A
آخرین تحولات رویارویی نفتی ایران و اتحادیه اروپا

در ابتدای بهمن ماه بود که کشورهای عضو اتحادیه در راستای اعمال فشار بر ایران به منظور صرف‌نظر کردن ایران از برنامه هسته‌ای خود، در خصوص اعمال تحریم‌ تدریجی بر نفت ایران توافق کردند. طبق این توافق، انعقاد هرگونه قرارداد جدید از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با بخش نفتی ایران ممنوع شد و تمامی قراردادهای جاری میان اروپا و بخش نفت ایران نهایتاً تا اول ژوئیه لغو خواهد شد.

پس از آن بود که بحث پیش‌دستی ایران در قطع صادرات نفت ایران به اروپا مطرح شد. امیدوار رضایی، نماینده مردم مسجد سلیمان در مجلس شورای اسلامی نیز خبر داد که با توجه به اینکه این طرح علاوه بر بعد اقتصادی دارای ابعاد مختلف سیاسی، امنیتی و بین‌المللی است، نمایندگان در حال بررسی همه جانبه و کارشناسی این طرح هستند. وی با اعلام اینکه در مجلس اجماع برای تصویب این طرح وجود دارد، تاکید کرد: چنانچه همه ارکان نظام بر این موضوع اتفاق نظر داشته و تصویب آن را در شرایط فعلی اقدامی مناسب تشخیص دهند، مجلس آمادگی تصویب آن را دارد. در واکنش به مطرح شدن این طرح،‌ چند کشور اروپایی در نامه محرمانه ای به مجلس شورای اسلامی تاکید کردند که تحریم نفتی ایران از سوی اتحادیه اروپا تصمیمی سیاسی بوده است و خواستار عدم تصویب طرح قطع صادرات نفت ایران به اروپا شدند.

پس از این موضع گیری‌ها،‌ در روز چهارشنبه 27 بهمن و در پی احضار شش سفیر اروپایی به وزارت امور خارجه ایران، برخی منابع رسانه ای از قطع فروش نفت ایران به 6 کشور اروپایی هلند، اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، یونان، و پرتغال خبر دادند، اما این خبر به سرعت تکذیب شد. آخرین اخبار رسیده در این زمینه حاکی از این است که ایران شروط جدیدی برای فروش نفت به کشورهای اروپایی اعلام نموده و هشدار داده است که در صورت آنکه این کشورها سه شرط ایران را نپذیرند، صادرات نفت به آنها متوقف می شود. شروط سه گانه ایران برای ادامه فروش نفت به اروپا عبارتند از گرفتن ضمانتهایی از کشورهای اروپایی برای دریافت پول، تبدیل قرارداهای فروش نفت ایران به کشورهای اروپایی به قراردادهای بلندمدت و اینکه کشورهای اروپایی طرف قرارداد حق لغو این قراردادها را بنا بر شرایط موجود و یا اضطراری ندارند . اولتیماتوم ایران به 6 کشور اروپایی باعث ایجاد التهاب در بازار جهانی نفت شده به نحوی که قیمت نفت در روز جمعه از مرز 120 دلار فراتر رود و پیش بینی میشود طی روزهای آینده نفت 125 دلار را نیز پشت سرخواهد گذاشت.

در تازه‌ترین واکنش ها به اولتیماتوم نفتی ایران، اسپانیا اعلام کرده است که با کشورهایی چون عربستان،روسیه ،عراق برای تامین منابع مورد نیاز این کشور مذاکره شده و جای نگرانی وجود ندارد. کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا نیز مدعی شده است، تهدید ایران مبنی بر قطع صادرات نفت به اروپا موجب تغییر سیاست بروکسل در قبال ایران نخواهد شد. کمیسر تجاری اروپا افزود اروپا خود را با هر تهدید ایران مبنی بر قطع صادرات نفت تطبیق خواهد داد و قصد دارد از ابتدای جولای واردات نفت از ایران را متوقف کند و این برنامه را عملی خواهد کرد. اما با توجه به اینکه فصل سرما همچنان در اروپا ادامه دارد و هنوز هم پالایشگاه های این کشورها نتوانسته اند وضعیت خود را به استفاده ازنفتی دیگر تغییر دهند این اولتیماتوم ایران می تواند عواقبی ناخوشایند را برای این کشورهای اروپایی در بر داشته باشد. اولیتیماتوم نفتی ایران به کشورهای اروپایی در شرایطی است که اکثر این کشورها با بحران اقتصادی مواجهند و کوچکترین مشکلی می تواند اقتصاد این کشور را فلج کند. طبق گزارش‌های موجود، کشورهای عضو اتحادیه اروپا روزانه حدود 450 هزار بشکه نفت خام از ایران وارد می‌کنند و بسیاری از کشورهای این اتحادیه به شدت به ذخایر نفتی ایران وابسته هستند و همین مسئله نیز درست در زمانی که اروپا با بحران بدهی‌ها دست و پنجه نرم می‌کند، نگرانی‌ها را در خصوص هزینه‌های اقتصادی تحریم‌های جدید علیه نفت ایران برای اتحادیه اروپا افزایش داده است. دراین بین برخی از کارشناسان تاکید می کنند این اولتیماتوم ایران به دلیل مذاکرات با کشور چین در راستای افزایش صادرات نفت به پکن است.در عین حال کره جنوبی و ژاپن نیز تاکنون حاضر به قطع ارتباط نفتی با ایران نشده اند. اگرچه در تمام این مدت آمریکا با فرستادن مقامات سیاسی خود به این کشورها سعی داشته آنها را در این تحریم به خود همراه کند اما تا کنون مسوولان این کشورها زیر بار نرفته اند و پیش بینی می شود بخشی از صادرات نفت ایران به اروپا به آسیا تخصیص یابد. درعین حال کشور هند نیز با وجود مشکلاتی در پرداخت پول نفت به ایران اما در تلاش برای رفع این مشکل است و از خرید نفت از ایران منصرف نشده است.

در آخرین تحولات،‌ ایران در راستای عملی نمودن اولتیماتوم نفتی خود،‌صادرات نفت به انگلیس و فرانسه را قطع نمود. علیرضا نیکزاد رهبر، سخنگوی وزارت نفت در این رابطه تصریح کرده است: صادرات نفت‌خام به شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی متوقف شده است. وی با تاکید بر اینکه پیش‌تر وزیر نفت در نشست خبری خود بر احتمال قطع صادرات نفت‌خام به برخی کشورهای اروپایی تاکید کرده‌ بود، افزود: در پی اعلام رسمی وزارت امور خارجه، وزارت نفت نیز از تحویل نفت‌خام به شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی خودداری کرده است. سخنگوی وزارت نفت در عین حال با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مشکلی در فروش و صادرات نفت‌خام به مشتریان ندارد، خاطرنشان کرد: ما مشتریان نفت خود را داریم و موارد جایگزین برای فروش نفت این شرکت‌ها در نظر گرفته شده است و نفت‌خام صادراتی را به‌جای شرکت‌های انگلیسی و فرانسوی به مشتریان جدید تحویل خواهیم داد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر