کد خبر 1318
A
سپاهان در تدارک برگزاری جشن قهرمانی‌

در هفته پایانی لیگ برتر سپاهان در تدارک برگزاری جشن قهرمانی‌ است و استقلال و تراکتورسازی امیدوار به حماسه آفرینی مس سرچشمه هستند تا شاید به طور معجزه آسایی قهرمان شوند.

لیگ برتر یازدهم روز جمعه با مشخص شدن تیم قهرمان به پایان می‌رسد. این در حالی است که شانس سپاهان برای قهرمانی بیش از تراکتورسازی و استقلال است.

به گزارش فارس، زردپوشان اصفهانی فقط در صورت شکست مقابل مس سرچشمه سقوط کرده قهرمانی را از دست می‌دهند که بسیار دور از ذهن است. اگر این اتفاق هم بیفتد تراکتورسازی و استقلال برای قهرمان شدن نیاز به برتری پرگل دارند چرا که تفاضل گل سپاهان بالاست.

در پایین جدول با سقوط تیم‌های شاهین بوشهر، شهرداری تبریز و مس سرچشمه خیال تیم‌های انتهای جدولی به ویژه پرسپولیس و هواداران میلیونی‌اش راحت شد.

نگاهی به 9 دیدار هفته سی‌وچهارم و پایانی لیگ برتر می‌اندازیم.

* داماش گیلان- شهرداری تبریز؛ حریف بی‌انگیزه، شاگردان تارتار

شهرداری تبریز با تساوی خانگی هفته گذشته برابر مس سرچشمه، سقوطش به دسته اول مسجل شد و خیال هواداران پرسپولیس بحران‌زده را هم از بقا در لیگ راحت کرد. بازیکنان شهرداری در این بازی انگیزه‌ای ندارند اما در آن سوی میدان شاگردان مهدی تارتار برای رسیدن به رده هفتمی می‌جنگند. آنها اگر پیروز نشوند ممکن است مکان نهمی خود را هم از دست بدهند.

* راه آهن -شاهین بوشهر؛ دایی به دنبال هشتمی در لیگ

راه آهن بعد از شکست دادن پرسپولیس در لیگ برتر ماندگار شد و اکنون شاگردان دایی برای رسیدن به رتبه‌ای آبرومند‌تر تلاش می‌کنند و حریف آنها نیز شاهین سقوط کرده و بی‌انگیزه است. اگر شانس با دایی یار باشد ممکن است راه آهن با پیروزی مقابل شاهین به رده هشتم جدول هم برسد. این اتفاق در صورتی می‌افتد که تیم‌های بالایی راه‌آهن پیروز نشوند. بعید است دایی حتی در صورت هشتمی در لیگ برتر هم به اندازه پیروزی مقابل پرسپولیس خوشحالی کند!

*مس کرمان - ذوب آهن؛ نبرد دو تیم متفاوت

نتیجه دیدار دو تیم مس و ذوب آهن شاید فقط برای مربیان و مدیران این دو باشگاه مهم باشد. ذوب آهن در این بازی به دنبال تثبیت مقام ششمی خود در لیگ برتر است و مس کرمان هم می‌خواهد تلاش کند از رده دوازدهم به مکان هفتم برسد البته نتایج بازی‌های دیگر هم برای مس کرمان مهم است. به هر حال این دو تیم صنعتی در شرایط کاملا متفاوتی هستند، مس از نظر مالی در شرایط مناسبی است اما ذوب آهن باشگاهی با بدهی میلیاردی و مشکلات مالی است.

* سایپا - نفت آبادان؛ دوئل آقای گلی

نبرد تیم‌های هفتم و هشتم جدول برای این است که این دو تیم یک یا دو پله در جدول صعود کنند. سایپا در صورت پیروزی در این بازی و توقف ذوب آهن می‌تواند ششم شود ولی نفت آبادان اگر در این بازی پیروز شود به رده هفتم می‌رسد. این بازی دوئل دو گلزن برتر لیگ هم هست. کریم انصاری‌فرد و فونیکه‌سی هر دو 20 گل زده‌اند و در صدر جدول گلزنان قرار دارند. اگر یکی از آنها در این بازی بتواند گلی به ثمر برساند به تنهایی عنوان آقای گلی لیگ یازدهم را تصاحب خواهد کرد. هرچند آنها رقیب کهنه‌کاری به نام رضا عنایتی 18 گله را هم در پشت سر دارند اما بعید است عنایتی بتواند سه گل بزند.

* فولاد خوزستان - پرسپولیس؛ پایان آبروریزی!

دو تیم قرمزپوش لیگ در شرایط نابسامانی قرار دارند. مجید جلالی بعد از شکست هفته قبل برابر ملوان گفت که دیگر صلاح نیست در فولاد بماند. فولادی‌ها که مدت‌هاست رنگ برد را ندیده‌اند و روی نوار ناکامی‌ها گام برمی‌دارند وضعیت‌شان به وحشتناکی پرسپولیس نیست؛ تیمی که میلیون‌ها هوادار در سراسر ایران دارد اما با وجود هزینه‌های میلیاردی برای جذب مربی ترکیه‌ای در رده پانزدهم و یک قدمی سقوط قرار گرفت.

دنیزلی در 7 دیدار اخیر 5 باخت و یک مساوی در کارنامه‌اش داشته است. از سوی دیگر این تیم پرطرفدار در سه بازی آخرش در لیگ برتر با دریافت 4 گل شکست خورده است. باید دید که فولاد هم می‌تواند سرخپوشان را چهارتایی و سیزدهمین شکست فصل را به آنها تحمیل کند یا دنیزلی و پرسپولیس این مرتبه به خودشان آمده‌اند به دنبال کسب یک پیروزی یا حداقل شکست با گل‌های کمترند.

سرخپوشان تهرانی اگر در این بازی پیروز شوند حداکثر می‌توانند به رده نهم برسند. این مکان هرچه باشد از پانزدهمی آبرومند‌تر است البته به شرطی که میثاق معمارزاده دوباره خودش و پرسپولیس را چهارتایی نکند! دنیزلی پس از بازی با سایپا تمرینات را تعطیل کرد و به دلیل آنچه که بیماری اعضای خانواده‌اش اعلام شده بار دیگر راهی ترکیه شد.

این بازی با هر نتیجه‌ای تمام شود پایان آبروریزی پرسپولیس در لیگ یازدهم است.

* استقلال - نفت تهران؛ نفت آسیایی می‌شود یا آبی‌ها قهرمان؟

برخی بازیکنان و همین طور بهتاش فریبا مربی استقلال می‌گویند 2 درصد شانس قهرمانی دارند. آبی‌پوشان فقط در صورتی می‌توانند قهرمان شوند که سپاهان از مس سرچشمه شکست بخورد و تراکتورسازی نتواند ملوان را ببرد و آنها هم 6 گل به نفت تهران بزنند.

نفت تهران در این فصل با حسین فرکی شگفتی ساز شد و هنوز شانس آسیایی شدن دارد. شاگردان فرکی اگر بتوانند استقلال را شکست دهند و فجرسپاسی از صبا امتیاز بگیرد در آن صورت نفت در دقیقه 90 به آسیا می‌رسند. فصل گذشته نفت در ثانیه‌های پایانی در لیگ برتر ماندگار شد و شاید در این فصل در بازی آخر به آسیا برسد. هرچند نفت تاکنون در لیگ برتر نتوانسته استقلال را شکست بدهد. برای استقلالی که قهرمان جام حذفی شده نایب قهرمانی هم بهتر از سومی است.

* سپاهان - مس سرچشمه؛ هت تریک قهرمانی؟

سپاهان برای هت تریک قهرمانی در لیگ برتر کار سختی پیش رو ندارد. زرد پوشان اصفهانی باید مس سرچشمه آخرین تیم جدول را که از هفته‌ها پیش سقوطش مسجل شده را شکست بدهند. مسی‌ها هفته گذشته تراکتورسازی را متوقف کردند تا سپاهانی‌ها خیلی حریف‌شان را دستکم نگیرند. شرفی و شاگردانش چیزی برای از دست دادن ندارند و بدون استرس بازی خواهند کرد. مس سرچشمه 5 بازیکن اصلی خود را در این بازی به دلیل مصدومیت و محرومیت ندارد. همین مسایل باعث شده اصفهانی‌ها خود را برای سومین قهرمانی متوالی سپاهان و چهارمین قهرمانی در 11 دوره این مسابقات، آماده کنند. سپاهان با یک مساوی هم قهرمان است.

* تراکتورسازی - ملوان؛ ملوان نایب قهرمانی را از قلعه‌نویی می‌گیرد؟

تراکتورسازی مثل استقلال شانس کمی برای قهرمانی دارد اما قلعه‌نویی دوست ندارد هفته آخر از استقلال عقب بماند و نایب قهرمانی‌ را با سومی عوض کند و استقلال و مظلومی را بالای سرخود ببیند. ملوان این روزها مشکلات مالی زیادی دارد ولی برای دفاع از اعتبارش قطعا مقابل تراکتورسازی با تمام توان بازی خواهد کرد. دو تیم از فصول گذشته رابطه چندان مناسبی با هم نداشته‌اند. شاید پورغلامی تراکتورسازی را از نایب قهرمانی دور کند.

* فجرسپاسی - صبای قم؛ بازی خداحافظی گواردیولای ایرانی

عبدالله ویسی که الگوی مربیگری‌اش پپ گواردیولا بود مثل او که از بارسلونا جدا شد او هم از صبا جدا خواهد شد و این هفته آخرین باری است که ویسی را سرمربی صبا می‌بینیم. ویسی که دوست دارد با افتخار از صبا برود تلاش می‌کند فجر سپاسی را شکست و این تیم را آسیایی تحویل استان قم بدهد.

با این حال محمود یاوری پیر فوتبال ایران مربی‌ای نیست که به سادگی در خانه بازنده شود. شاید فجرسپاسی هم که از بقا در لیگ برتر خوشحال است با متوقف کردن صبا مقام چهارمی را در لیگ تغییر بدهد و نقشی در انتخاب چهارمین سهمیه آسیایی ایران داشته باشد.

برنامه مسابقات هفته سی‌وچهارم و پایانی لیگ برتر به شرح زیر است:

جمعه 22 اردیبهشت 91

راه آهن - شاهین، ورزشگاه اکباتان، ساعت 17

داماش گیلان - شهرداری تبریز، ورزشگاه شهید عضدی رشت، ساعت 17

سایپا - نفت آبادان، ورزشگاه انقلاب کرج، ساعت 17

مس کرمان - ذوب آهن، ورزشگاه باهنر کرمان، ساعت 17

فولاد خوزستان - پرسپولیس ،ورزشگاه الغدیر اهواز، ساعت 18

سپاهان- مس سرچشمه، ورزشگاه فولادشهر، ساعت 19:20

تراکتورسازی تبریز- ملوان انزلی، ورزشگاه یادگار امام(ره)، ساعت 19:20

فجرسپاسی - صبای قم، ورزشگاه حافظیه شیراز، ساعت 19:20

استقلال- نفت تهران، ورزشگاه آزادی، ساعت 19:20

رتبه نام بازی برد باخت تساوی گل زده گل خورده تفاضل امتیاز
۱ سپاهان ۳۳ ۱۹ ۵ ۹ ۵۴ ۲۷ ۲۷ ۶۶
۲ تراکتورسازی ۳۳ ۱۸ ۶ ۹ ۵۵ ۳۲ ۲۳ ۶۳
۳ استقلال ۳۳ ۱۸ ۶ ۹ ۵۵ ۳۴ ۲۱ ۶۳
۴ صبای قم ۳۳ ۱۲ ۸ ۱۳ ۴۰ ۳۸ ۲ ۴۹
۵ نفت تهران ۳۳ ۱۳ ۱۰ ۱۰ ۳۶ ۳۵ ۱ ۴۹
۶ ذوب آهن ۳۳ ۹ ۶ ۱۸ ۲۹ ۳۱ ۴۵
۷ سایپا ۳۳ ۱۰ ۱۱ ۱۲ ۴۸ ۳۷ ۱۱ ۴۲
۸ نفت آبادان ۳۳ ۱۱ ۱۳ ۹ ۴۷ ۵۵ ۴۲
۹ داماش گیلان ۳۳ ۱۰ ۱۲ ۱۱ ۳۲ ۳۷ ۴۱
۱۰ فولاد ۳۳ ۱۰ ۱۳ ۱۰ ۳۴ ۳۵ ۴۰
۱۱ مس ۳۳ ۱۰ ۱۳ ۱۰ ۳۳ ۳۹ ۴۰
۱۲ فجرسپاسی ۳۳ ۱۰ ۱۳ ۱۰ ۳۱ ۳۸ ۴۰
۱۳ ملوان ۳۳ ۹ ۱۲ ۱۲ ۳۲ ۳۱ ۱ ۳۹
۱۴ راه آهن ۳۳ ۸ ۱۰ ۱۵ ۳۹ ۴۱ ۳۹
۱۵ پرسپولیس ۳۳ ۹ ۱۲ ۱۲ ۴۸ ۵۳ ۳۹
۱۶ شهرداری تبریز ۳۳ ۶ ۱۱ ۱۶ ۳۳ ۴۲ ۳۴
۱۷ شاهین ۳۳ ۶ ۱۲ ۱۵ ۲۹ ۳۹ -۱۰ ۳۳
۱۸ مس سرچشمه ۳۳ ۵ ۲۰ ۸ ۲۳ ۵۴ -۳۱ ۲۳

ارسال نظر

عناوین بیشتر