کد خبر 131567
A

پرداخت وام ۸۰ میلیونی مسکن در روزهای اخیر آغاز شده است و برخی کارشناسان معتقدند که این وام می تواند معاملات مسکن را رونق ببخشد.

با آغاز پرداخت وام۸۰ میلیون تومانی مسکن، فعالان بازار امیدوارند که تغییراتی در بازار مسکن رخ دهد و متقاضیان بیشتری به این بازار ورود کنند اما در کنار این عده برخی از کارشناسان معتقدند که این وام نمی تواند مسکن را پس از ۴ سال از رکود خارج کند. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، در واقع یکی از طرح‌هایی که دولت برای خروج غیرتورمی مسکن از رکود مطرح کرده، تقویت طرف عرضه و افزایش ساخت و سازها به منظور تامین نیاز متقاضیان مسکن است. به همین دلیل سیاست‌های تامین مالی از طریق تسهیلات بانکی یکی از مهمترین برنامه‌هایی است که وزارت راه و شهرسازی با همکاری بانک مسکن به اجرا رسانده است. براین اساس وام ۸۰ میلیون تومانی ساخت مسکن برای متقاضیان در نظرگرفته شد و حتی برخی شرایط که در ابتدا برای دریافت این وام تعیین شده بود حذف شد تا متقاضیان بیشتری امکان دریافت این وام را داشته باشند. در این میان، برخی از فعالان بازار مسکن معتقدند که این تسهیلات نمی تواند تاثیری را بر بازار مسکن داشته باشد و رکود عمیقی که در این بازار وجود دارد نیاز به محرک های بیشتری دارد. در این باره حامد مظاهریان معاون وزیر راه و گفته است: خروج بازار مسکن از رکود به شاخص‌های کلان اقتصادی مربوط است و واقعیت این است که بازار مسکن هیچ گاه جداگانه عمل نکرده است. با بهبود شاخص‌های کلان اقتصادی و سرمایه‌گذاری حتما بازار مسکن نیز از آن منتفع خواهد شد. در واقع خروج مسکن از رکود به عوامل زیادی بستگی دارد که این عوامل باید در کنار یکدیگر قرار بگیرد تا تاثیر واقعی را بر این بازار داشته باشد، اما فعالان مسکن امیدوارند که حداقل بازار خانه های کوچک با این وام ها رونق پیدا کند.

وام ۸۰ میلیونی محرک بازار آپارتمان‌های کوچک در این خصوص حسام عقبائی رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه معتقدم که وام ۸۰ میلیونی تاثیر مثبتی بر بازار مسکن خواهد داشت، گفت: این وام می تواند محرک بازار مسکن به خصوص آپارتمان های کوچک باشد و قدرت خرید دهک های ضعیف را افزایش می دهد. وی با اشاره به اینکه این تسهیلات کمک می کند که حجم معاملات در کشور افزایش پیدا کند، افزود: خیز خروج از رکود در بازار مسکن برداشته شده است و با این تسهیلات می تواند با سرعت بیشتری پیش رود. عقبائی با اعلام اینکه برای افزایش استقبال از این وام باید مدت بازپرداخت افزایش پیدا کند و سود تسهیلات کاهش یابد، اظهار داشت: در مجموع پرداخت این وام را مثبت ارزیابی می کنم اما این وام به تنهایی موجب رونق بازار نمی‌شود.

 • ناشناس
  0 | 0

  یکسالونیم پیش وام شد60میلیون اوضاع بدتر شد که بهتر نشد..این رونق ک توبوق کردن فقط برا جمع اوری سرمایه های قفل شده ی بانکهاست که به قیمت به دام افتادن متقاضی تمام میشه وبس .اونوقت تو این وانفسایی که مشکل اساسی کشور عدم اشتغالزایی هست تنهاچاره ی طرف خون دل خوردنه شما در نظر بگیرید بانکهابه خونه ی بدون سند وام نمیدن چرا؟چون میخوان اگر طرف قسط نداد خونه رو توقیف کنند...حالا عاقلان دانند.

 • ناشناس
  0 | 0

  فعالان بازار امید به این افزایش وامها نبندید که مردم اصل پول خرید را ندارند

 • ناشناس
  0 | 0

  به همه وهمه ...مسئول// وغیر مسئول//مافیای مسکن وغیر مافیا// به برج ساز// وبساز بفروش// به فروشندگان متوهم گرانی// ودلالان سرگردان ومنتظر سونامی// ................. به همه وهمه عرض میکنم تمام این حرفا بی ارزشه و واقعیت اصلی اینه که هیچ تحرکی که نشان از پایان یا پیش در آمد تحرک باشد وجود نداشته ونخواهد داشت وتا کاهش اساسی درقیمتها صورت نگیرد واکثریت مردم توان خرید پیدانکنند این حرفا دروغ وآرزویی بیش نیست وفقط تشویق و ترساندن مردم از گرانی واهی است غافل ازاینکه 90در صد مردم آنهم از قشر وزوج جوان کارمند که200 میلیون هم در جمع باوام وپس انداز توان دادن قسط های طولانی وووووو... نداشته وبیش از این مبلغ توان خرید ندارند ودر نتیچه رکود ادامه دار خواهد بود واین حرفای شیرین به کام ذینفعان زود گذرو از رکود در آمدنها خواب و خیالی بیش نیست تحرکی که یکی دودرصد است مربوط به این وقت از سال وزمان جابجاییست وسالانه در این فصل یک روند عادی میباشد ان هم بیشتر در بخش اجاره هاست نه خرید منتظر رونق وخرید وفروش با این قیمتها نباشید تا کاهش همانند سال 86 خود بخودفرامیرسدکه رونق را خود بخود به بازار خواهد آورد. حضرات دست اندر کار باتوجه به حساس بودن وضعیت مسکن این را بدانند کوچکترین تغییری در قیمتها به ضرر وزیان آنها خواهد بود ومدت زمان رکود را طولانی تر خواهد نمود لذا از این بابت که قیمتها بالابرودکه این چنین نیز نخواهد شد و توهمی بیش نیست مسرور وخوشحال نباشید.وسلام ......شاگرد استاد اقتصاد دکتر ادیب ---اصفهان

  • ناشناس
   0 | 0

   تا حالا کدوم پیش بینی پرفسور درست بوده که بیخود سوء تبلیغات میکنی ؟ مظی مرد جانم . نزول خور بدبخت شد .

 • ناشناس
  0 | 0

  تحلیل قیمت مسکن به متغیرهای بسیاری که عمدتا ریشه در اقتصاد کلان کشور دارد وابستگی دارد، اما دقت نظر به یک نکته خالی از لطف نیست و آن عدم تمایل حضور سرمایه گذاران در بازار می باشد و اینکه بخش عمده سرمایه گذاران دقیقا همان سازندگان هستند.
  همانهایی که نمی سازند و نمی خرند (در واقع دلالان)

 • ناشناس
  0 | 0

  مگه مسکن نمرد امید به مرده بستن درست نیست دلال هم سقط وبقیه دلالا هم نفله شدند

ارسال نظر

عناوین بیشتر