{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 129569

وقتی تجار هم می خواهند نرخ سود بانکی کم شود

یک عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می گوید:« اگر ما نتوانیم سود بانکی را کاهش دهیم در واقع امکان هدایت سرمایه ها را به سمت تولید نخواهیم داشت.»

عباس آرگون، عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران درباره تک رقمی شدن نرخ تورم گفت:«نرخ سود بانکی باید به شیوه مدیریت سود کاهش پیدا کند تا متناسب با تورم شود زیرا در اینصورت است که سایر حوزه های اقتصادی هم فعال می شود.» به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از خبرآنلاین، وی با اشاره به کاهش نرخ سود بانکی به ۱۵ درصد اظهارداشت:« کاهش نرخ سود بانکی باید به حداکثر میزان تورم سود سپرده ها برسد. اگر ما نتوانیم سود بانکی را کاهش دهیم در واقع امکان هدایت سرمایه ها را به سمت تولد نخواهیم داشت. » وی افزود:« در حال حاضر نکته ای که وجود دارد تاکید کاهش نرخ سود سپرده های بانکی است. سود سپرده بانکی باید کاهش یابد تا بتواند به نرخ تورم کنونی برسد. از سوی دیگر باید این نظارت هم سوی بانک مرکزی صورت بگیرد که نرخ تسهیلات نیز با توجه کاهش نرخ سود سپرده بانکی کاهش یابد. » آرگون گفت:«در حال حاضر با روش هایی که بانک ها اعمال می کنند نرخ موثر سود تسهیلات ۳۰ درصد است و با این نرخ تسهیلاتی فعالیت اقتصادی توجیه اقتصادی ندارد.وقتی سالانه ۳۰ درصد بازدهی داشته باشد که فقط هزینه بانکی را پرداخت کنید. فردی که پول دارد،ترجیح می دهد پولش در بانک بماند تا به تولید ببرد. » براساس این گزارش میانگین نرخ تورم در سال ۷۷ تا سال ۸۴ ۱۴.۹ درصد بوده و از سال ۸۵ تا سال ۹۲ ۲۰.۷ درصد بوده است. نرخ تورم در سال ۹۲ ۳۴.۷ درصد بوده که در فروردین سال ۹۵ به ۱۰.۸ رسید. ولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی در بیست و ششمین همایش سالانه سیاست های پولی و ارزی گفته بود که حفظ ثبات قیمت ها از مهمترین اهداف مرکزی در کنار تثبیت نرخ تورم تک ارزی به شمار می رود.

ارسال نظر

 • سپرده گذار فعلی تسهیلات گیر آینده
  ۰ ۰

  والا من سپرده گذار هم منتظرم علاوه بر کاهش نرخ سود نرخ تسهیلات هم پائین بیاید تا وارد تولید شوم ولی چه فایده اولا" که وام نمیدهند دوما" زیر 32 درصد این وام برای شما کمتر نمیشود .
  بقول یکی از روسای بانک دولت با کم کردن نرخ سود دارد چاله و چوله های خودش را پر میکند بانکها هم بیه کلاهی از این نمد برای خودشان درست میکنند . در ضمن میگفت سپرده جدیدی با نرخهای زیر 20 درصد که چشمگیر باشد به بانکها سرازیر نشده یه جورائی فرار سرمایه هم داشته ایم الله و علم ...

 • کاکو شیرازی
  ۰ ۰

  داچی شما سپرده گذار پیدا کن بعد به فکر کم کردن سودش باش . انهائی که سپرده گذار حرفه ای بودند 5 ساله سپرده کرده اند ما بقی هم که سرمایه هایشان در ملک و تولید راکد مانده .