{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 127725

طرح فروش اقساطی مسکن که از ابتدا قرار بود بعضی مشکلات رکود بخش ساخت و ساز را حل کند و هم‌چنین قدرت خرید برخی متقاضیان را بالا ببرد، با تعیین سود بانکی ۲۲ درصد عملا به مسیر ایده‌آل بانک‌ها تغییر جهت داد.

از زمانی که در سال 1393 انبوه‌سازان به دنبال رکود بخش مسکن، طرح فروش اقساطی را به دولت ارایه کردند کش و قوس‌ها برای تعیین نرخ کارمزد بین انبوه‌سازان و بانک‌ها آغاز شد. به گزارش اقتصاد انلاین به نقل از ایسنا، طرح مدنظر انبوه‌سازان این بود که واحدهای خود را اقساطی به متقاضیان واگذار کنند و بانک‌ها لازم نیست منابعی اختصاص دهند بلکه تنها تضمین اقساط را با نرخ سود حداکثر 2 درصد بر عهده بگیرند. اما بانک‌ها به کمتر از 5 درصد قانع نبودند تا این‌که سرانجام طی هفته‌های اخیر که وام 150 میلیونی به بخش ساخت و ساز تصویب شد که بانک‌ها آن را طرح فروش اقساطی مسکن نام گذاشتند. حال آن‌که این توافق آن چیزی نیست که انبوه‌سازان از ابتدا دنبال می‌کردند بلکه نوعی وام بانکی با بهره 22 درصد است. این‌که چرا پس از ماه‌ها گفت‌وگو بین انبوه‌سازان و بانک مسکن چنین نتیجه‌ای بیرون آمده مشخص نیست اما ظاهرا آن‌چه در جلسات پیگیری می‌شده این بوده که انبوه‌سازان خانه‌های خود را با سود متناسب با نرخ تورم با اقساط حداکثر 5 ساله بفروشند و به بانک مسکن هم 5 درصد کارمزد بدهند (البته نظر انبوه‌سازان کارمزد 2 درصد بود) بانک مسکن هم قرار نبود منابعی اختصاص دهد اما دقیقه 90 همه چیز تغییر کرد. یک عضو هیات مدیره کانون انبوه‌سازان در این‌باره به ایسنا گفت: طرح ما این بود که خودمان با مشتریان وارد مذاکره شویم و بر سر مدت اقساط و سود تسهیلات توافق کنیم، بانک مسکن هم تضامین اقساط را بر عهده بگیرد تا اگر به طور مثال مشتری یکی دو ماه اقساط خود را پرداخت نکرد توافقنامه را فسخ کند. ایرج رهبر با بیان این‌که ما از بانک‌ها درخواست منابع نداشتیم افزود: آن‌چه که هم‌اکنون بانک مسکن تصویب کرده این است که 50 درصد مبلغ خانه را وام بدهد که حداکثر مبلغ آن 150 میلیون تومان با بهره 22 درصد است، آن هم از منابع بانک‌ها. بدین صورت که اگر متقاضی اقساطش را پرداخت نکرد بانک 150 میلیون تومان به ما پرداخت کند. بدین ترتیب هیچ تضمین و پشتوانه‌ای برای 50 درصد مابقی مبلغ که قرار است ما تامین کنیم باقی نمی‌ماند. لذا انبوه‌سازان طبیعتا حاضر به پذیرش ریسک این طرح نیستند. رهبر، طرح فروش اقساطی را صرفا در جهت منافع بانک‌ها دانست و گفت: بانک‌ها زیر بار طرحی که هزینه‌اش برای آنها صفر بود نرفتند؛ در حالی که از امکانات و نیروی انسانی لازم برخوردار هستند. بانک‌ها می‌توانستند طبق قانون پیش‌فروش، تضامین را بر عهده بگیرند اما آن طرح را هم اجرا نکردند.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همه گفتن که از اولش هم ول معطلین! خخخخخخخخخ

 • حسین
  ۰ ۰

  مربا بده بابا

 • ناشناس
  ۰ ۰

  تمام مسئولان ودست اند کاران دنیادر مسکن را جمع کنید وجلسه خروج از رکود مسکن در ایران بزارید فایده ای ندارد مردم پول ندارند ....مردم قدرت پس دادن اقساط وام را ندارند ....قیمتها 40 تا 50 درصد از قیمتهای واقعی گرانتر است وباید تعدیل پیداکند تا رونق خودبخود به بازار برگردد تلاش بیهوده ووقت خود را با این جلسات تلف نکنید در آمد مردم با تمام مخارج خصوصاً قیمت کاذب وحباب دار مسکن سازگار نیست نیازمند کاهش بیشتر قیمتهاست که تنها راه موجود به رونق بازار مسکن است وراه دومی ندارد حالا دائماً مسئولین دور خود بچرخند تا ببینید من بیسواد چی میگم ووووفقط کاهش قیمتها وازبین رفتن حبابها راه حل اصلیست فقط کاهش وباز هم فقط کاهش اساسی

 • ناشناس
  ۰ ۰

  همگی استحضار دارند که عده ای سوداگر ومتوهم گرانی اینروزها در بوق وکرنا میدمند وضمن توهین به شعور مردم فهیم صحبت از رونق وپایان رکود میکنند وقیمتها را از انچه که کاذب هست قدری بطور غیر واقع در آگهیهای روزنامه و سایت دیوار و در فایهای بنگاهها...چه و چه بالا میبرند غافل از اینکه این احمقانه ترین کاریست که به تزلزل بیشتر بازار مسکن می انجامد وسردر گمی ورکود را در آن را بیشتر وبیشتر میکند وای که کو عقل سالم که بفهمد!!!ضمن اینکه دریغ از یک مشتری و این سودگران به اصطلاح زرنگ خبر ندارند که در پشت این قرطاس بازیها و صحبتها ی چرند وبی ارزش چه رکود وکاهش شدیدی انتظار مجدد بازار مسکن را میکشد. این دلالان نادان نه تنها ضربه دیگر به جان بی رمق مسکن زده و میزنند بلکه باعث رکود بیشتر گشته ومتوهمین دیگر هم که در انتظار فرصت طلبی دیگری بسر میبرند که خود میدانند انتظار واهیست ونتیجه اش هم رکود ونابسامانی بازار و بیزاری از مسکن ....هر از گاه شایعه گرانی فولاد واهن ومصالح را بدروغ سر میدهند بلکه خریداری را بترسانند وبدام بیندازندواز واژه هایی شبیه کف بازار اینست/ مسکن دارد ار رکود در میاید/وو.. توسط انواع دلالان مفت خور وذینفع در بازار مسکن و دههابهانه های غیر منطقی واحمقانه دیگر و ازاین قبیل اراجیف سر میدهند...حالا یک سوال از این فروشنده متوهمین افزایش؟؟؟؟ آیا املاک زیر قیمت گران شده قبلی را کسی جهت خرید استقبال کرده که مجدد دنبال قیمت پراکنی بارقم بالاتر هستید؟اگر قبول ندارید که مشتری با قیمتهای قبلی هم نیست پس همان بهتر که در رویای شیرین خودسیر کنید ورکود را تا 10 سال آینده بطور یقین داشته باشید ایننان قدری اگر فکرشان را بکار بیندازند خواهند فهمید تا چندین سال این شرایط برای فروش نرفتن املاک وجود خواهد داشت ونباید انتظار خروج از رکود را با این قیمتها ودر آمدهای ناچیز مردم متصور بود . در پایان بقول دوستانی که درنظراتشان پیشنهاد میکنند این مفتخورها باید بفکر شغل آبرومند وشرافتمندانه باشند تا از این خفت دلالی وبیکاری نجات یابند

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ﻫﻢ اﻧﺒﻮﻩ ﺳﺎﺯاﻥ و ﻫﻢ ﺑﺎﻧﻚ ﻫﺎ ﻣﻴﺪاﻧﻨﺪ ﻛﻪ ﻛﺴﻲ ﻗﺪﺭﺕ ﭘﺮﺩاﺧﺖ اﻗﺴﺎﻁ ﺭا ﻧﺪاﺭﺩ. و ﺑﻪ ﻫﻤﻴﻦ ﺩﻟﻴﻞ ﻫﻴﭽﻜﺪاﻡ ﻧﻤﻴﺨﻮاﻫﻨﺪ ﻣﺴﻴﻮﻟﻴﺖ ﭼﻨﻴﻦ ﺭﻳﺴﻚ ﺑﺰﺭﮔﻲ ﺭا ﺑﻪ ﻋﻬﺪﻩ ﺑﮕﻴﺮﻧﺪ و ﺗﻀﻤﻴﻦ اﻗﺴﺎﻁ ﻋﻘﺐ ﻣﺎﻧﺪﻩ ﺭا ﺑﺪﻫﻨﺪ. ﻭﮔﺮﻧﻪ ﻛﺴﻲ ﺟﻠﻮﻱ اﻧﺒﻮﻩ ﺳﺎﺯاﻥ ﺭا ﻧﮕﺮﻓﺘﻪ ﻛﻪ ﺑﺪﻭﻥ ﺩﺧﺎﻟﺖ ﺑﺎﻧﻚ ﺧﻮﺩﺷﺎﻥ ﻣﻠﻚ ﺷﺎﻥ ﺭا ﻗﺴﻂﻲ ﺑﻔﻮﺷﻨﺪ, ﻭﻟﻲ اﻧﺒﻮﻩ ﺳﺎﺯاﻥ ﻣﻴﺨﻮاﻫﻨﺪ ﺑﺎ ﺯﻳﺮﻛﻲ اﻳﻦ ﺭﻳﺴﻚ ﺭا ﺑر ﺩﻭﺵ ﺑﺎﻧﻚ ﺑﮕﺬاﺭﻧﺪ, ﻏﺎﻓﻞ اﺯ اﻳﻨﻜﻪ ﺑﺎﻧﻜﻲ ﻫﺎ ﺧﻮﺩ اﻳﻨﻜﺎﺭﻩ اﻧﺪ.اﻳﻦ ﺭاﻩ ﺣﻞ ﻫﺎﻱ ﻋﻠﻲ اﺻﻐﺮﻱ ﺩﻳﮕﻪ ﺟﻮاﺏ ﻧﻤﻴﺪﻩ. اﻭﻧﺎﻳﻲ ﻛﻪ اﺯ ﭘﺲ اﻳﻦ ﻗﻴﻤﺖ ﻫﺎ ﺑﺮ ﻣﻲ ﺁﻳﻨﺪ ﺣﺪاﻗﻞ ﭼﻨﺪ ﺧﺎﻧﻪ ﺩاﺭﻧﺪ و ﻧﻴﺎﺯﻱ ﺑﻪ ﺧﺮﻳﺪ ﻧﺪاﺭﻥ, ﺑﻘﻴﻪ ﻫﻢ ﺑﺎﻳﺪ 20 ﺳﺎﻝ ﺻﺒﺮ ﻛﻨﻨﺪ ﺗﺎ ﺩﺭاﻣﺪﺷﺎﻥ ﺑﺎ ﻗﻴﻤﺖ ﻫﺎ ﻣﻂﺎﺑﻖ ﺷﻮﺩ, ﻣﮕﺮ ﻭاﻳﻨﻜﻪ ﻗﻴﻤﺖ ﻫﺎ 30-40 ﺩﺭﺻﺪ ﻛﺎﻫﺶ ﻳﺎﺑﺪ.