{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 118090

رتبه ایران از منظر تعرفه موبایل، تلفن و اینترنت

مروری بر آمارهای منتشر شده گویای آن است که از نظر قیمت تلفن ثابت ایران پایین‌ترین قیمت را در میان کشورهای منطقه داشته و درباره هزینه‌های تلفن همراه پنجمین کشور ارزان‌قیمت منطقه است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، نتایج مربوط به بررسی آماری رتبه ایران در زیر سبد قیمت تلفن ثابت، تلفن همراه و پهنای باند ثابت در میان کشورهای منطقه در سال 2014 به گونه‌ای بوده که در تمام موارد جزو ارزان‌ترین به‌شمار می‌رود. در این میان اولین رتبه مربوط به هزینه‌های تلفن ثابت می‌شود که در این بخش ایران به عنوان ارزان‌ترین ارائه‌کننده تلفن ثابت شناخته شده و درصدر جدول قرار دارد. رقم شاخص اعلام شده در این زمینه نیز 0.05 است و پس از آن در رده دوم قطر با شاخص 0.13 قرار گرفته است. کویت، قزاقستان، بحرین، امارات متحده عربی، عمان، آذربایجان، عربستان، گرجستان، ارمنستان، یمن، مصر، لبنان، قرقیزستان، ترکیه، اردن، افغانستان و پاکستان هم در رده‌های بعدی جدول قرار گرفته و هر یک هزینه‌هایی به مراتب بالاتر برای ارتباطات تلفنی ثابت خود در نظر گرفته‌اند. البته کشورهای ازبکستان، سوریه، عراق و ترکمنستان در این خصوص اطلاعات خود را اعلام نکرده‌اند. ایران پنجمین ارائه دهنده ارزان موبایل درباره مکالمات تلفن همراه و هزینه‌های مربوط به آن نیز ایران در رده پنجم ارزان‌های منطقه جای دارد و شاخص آن 0.5 است. در این زمینه قطر با شاخص 0.3 در رتبه اول قرار گرفته و پس از آن قزاقستان، کویت و عمان در رده‌های دوم تا چهارم قرار دارند. مصر، بحرین، آذربایجان و امارات متحده عربی نیز پس از ایران به ترتیب رتبه‌های بعدی جدول ارزان ترین‌های موبایلی منطقه در سال 2014 را از آن خود کرده‌اند. همچنین از میان کشورهای منطقه افغانستان با شاخص 10.1 در این زمینه به عنوان ارائه‌کننده گران‌ترین مکالمات موبایلی منطقه شناخته شده و پس از آن کشورهای قرقیزستان و پاکستان بالاترین تعرفه‌های مکالمات موبایلی منطقه را دارا هستند. ایران دومین ارائه‌دهنده ارزان ADSL در بخش سبد قیمتی پهنای باند ثابت نیز ایران با شاخص 0.88 دومین ارائه‌کننده ارزان منطقه است و کویت با شاخص 0.3 در رده اول ارزان‌های این بخش قرار دارد. قطر، قزاقستان، بحرین، ترکیه، عربستان، عمان و امارات متحده عربی دیگر کشورهایی هستند که در رده‌های بعدی جدول ارزان‌های اینترنتی منطقه قرار دارند. در این بخش بار دیگر افغانستان به عنوان ارائه‌دهنده‌ی گران‌ترین خدمات اینترنتی شناخته شده و شاخصی معادل 38 را به خود اختصاص داده است. پس از افغانستان به ترتیب قرقیزستان، یمن و اردن دیگر کشورهای ارائه‌کننده اینترنت ثابت گران‌قیمت هستند. در جدول ذیل رتبه کشورهای مختلف منطقه در زمینه‌های متعدد بررسی شده است. جدول تعرفه در مجموع نیز رتبه ایران از نظر هزینه‌های ICT در منطقه رتبه سوم محسوب می‌شود.

ارسال نظر

 • ه
  ۰ ۰

  دوستان عزیز که خبرهای خوب رو نشر می‌دهید.
  شما که اعلام می کنید نرخ اینترنت، موبایل، تلفن همراه در ایران جزو ارزان ترین هاست.
  چرا این رو اعلام نمی‌کنید که نسبت هزینه های پرداختی نسبت به میزان درآمد عموم مردم چقدر است و اون وقت ایران در جایگاه چندمه؟ و در ثانی چرا نسبت هزینه های تلفن رو نسبت به نرخ برابری ارز با سایر کشور های منطقه نمی‌سنجید؟ و اونوقت ایران در جایگاه چندمه؟

 • ناشناس
  ۰ ۰

  ایران یکی از گران ترین اینترنت های دنیا رو داره
  .
  همین رتبه ذوم ایران در قیمت اینترنت نشون میده کل این گزارش اشتباهه

 • m.z.b
  ۰ ۰

  بابا جون اینترنت خیییییلی گرونه.مسخره شو دراوردن