کد خبر 1173
A

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نظر خود را درباره فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به سران سه قوه اعلام کردند. پیش از این، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رهبر معظم انقلاب توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها را خواستار شده بود.

به گزارش مهر، ماجرا از آنجا آغاز شد که دولت در اقدامی ناگهانی و در بامداد ششم فروردین ماه 28 هزار تومان مابه‌التفاوت فاز اول و دوم هدفمندی یارانه‌ها را به ازای هر ایرانی به حساب سرپرست خانوار واریز کرد که براین اساس، احتمال اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها در آینده بسیار نزدیک قوت گرفت.

این اقدام دولت که واکنش شدید نمایندگان مجلس را در پی داشت، در اواسط فروردین ماه منجر به نامه‌نگاری علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی به رهبر معظم انقلاب شد. البته روایت شده است که لاریجانی در این نامه ضمن هشدار نسبت به عواقب تورمی خواستار توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها شده بود.

از اعلام این خبر چند ساعتی نگذشته بود که رئیس جمهور به میان استانداران رفت و چنین گفت: گام دوم طرح هدفمندی یارانه‌ها برای اجرا آماده است و همه مسئولان و استانداران باید برای اجرای هر چه بهتر این مرحله آمادگی کامل داشته باشند.

چند وقتی از این ماجرا گذشت و رسانه‌های نزدیک به دولت خبر دادند که موضوع اختلاف دولت و مجلس بر سر فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به هیئت حل اختلاف قواه سپرده شده است.

حتی این رسانه‌ها در چند وقت اخیر پا را فراتر گذشته و از موافقت هیئت حل اختلاف قوا با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها خبر دادند اما این پایان کار نبود، چرا که این هیئت در اطلاعیه‌ای، انتشار این گونه اخبار را تکذیب کرد.

البته رئیس جمهور که اصرار خاصی بر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها در شرایط فعلی دارد، چهارشنبه شب در دیداری که اعضای کمیسیون تلفیق مجلس با وی داشتند، باز هم بر مواضع قبلی خود در این باره تاکید کرده است.

در نهایت علی لاریجانی رئیس مجلس روز پنج شنبه از اعلام نظر رهبر معظم انقلاب درباره هدفمندی یارانه‌ها به سران سه قوه خبر داد و در پاسخ به این سئوال که نظر هیئت حل اختلاف قوا درباره اختلاف مجلس و دولت در موضوع هدفمندی یارانه‌ها به شما اعلام شده است و این نظر چیست، گفت: بله. نظر هیئت حل اختلاف به مقام معظم رهبری اعلام شد و فکر می‌کنم این هیئت مسئله را روشن کرد.

وی افزود:‌ براساس این نظر، کاملاً روشن است که هرگونه تصمیم گیری برای پرداخت‌ها در کشور باید در بودجه سالانه و با مصوبه مجلس باشد.
لاریجانی در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر اینکه در جلسه اعضای کمیسیون تلفیق با رئیس جمهور مقرر شده در اجرای مرحله دوم اختیارات بیشتری به رئیس جمهور داده شود و همچنین از طرف دیگر رئیس جمهور گام دوم اجرای این قانون را گام پایانی قرار ندهد، نظر شما در این باره چیست، گفت: "من اطلاعی از این همه اطلاعات شما ندارم. قدری که من اطلاع دارم این است که این جلسه بیشتر رایزنی برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بوده است و تعدادی از اعضای کمیسیون تلفیق که در این جلسه شرکت کردند قصد داشتند استدلال رئیس جمهور را برای چگونگی ادامه اجرای این قانون بشنوند و همچنین دغدغه‌ای خود را مطرح کردند که البته این گفتگوها برای دو طرف مفید است."
به هر حال، چیزی که از سخنان مسئولان قوا مشخص است اینکه فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها دیگر نه با دستور مستقیم دولت بلکه با مصوبه مجلس امکان پذیر است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر