کد خبر 1172
A
یک کارشناس اقتصادی آمریکا:

یک کارشناس ارشد اقتصادی آمریکا هشدار داد تنش در مسئله هسته ای ایران بزرگترین تهدید علیه اقتصاد جهانی است.

به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی سی ان ان، نوریل روبینی که به خاطر پیش بینی وقوع بحران اقتصادی بین المللی در سال 2008 میلادی شهرت زیادی کسب کرده است ، در کنفرانس بین المللی اقتصادی در لس آنجلس تاکید کرد ادامه تنش در مساله هسته ای ایران و تهدیدات رژیم صهیونیستی برای آغاز جنگ با ایران ، اقتصاد جهان در شش ماه دوم 2012 میلادی را به شدت تهدید می کند .

وی تصریح کرد بعید است که دولت باراک اوباما در نیمه دوم سال میلادی جاری علیه ایران اقدام نظامی انجام دهد و به احتمال زیاد منتظر خواهد شد تا نتایج انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مشخص شود ، ولی در نیمه اول سال 2013 میلادی هر کسی که رییس جمهور آمریکا شود ، به احتمال فراوان ناگزیر خواهد شد در برابر ایران شدت عمل بیشتری نشان دهد .

در حالی این اظهارات مطرح می شود که ایران و 5+1 مذاکرات خود در استانبول را سازنده خوانده اند و قرار است دور بعدی مذاکرات سوم خرداد در بغداد برگزار شود.

نوریل روبینی افزود همزمان با تشدید بحران بر سر برنامه های هسته ای ایران قیمت جهانی نفت افزایش خواهد یافت . با وجودی که وی پیش بینی می کند الگوی مصرف سوخت های فسیلی به سمت خرید بیشتر گاز طبیعی متمایل خواهد شد ولی این تغییر در الگوی مصرف به سرعت عملی نخواهد شد . وی افزود برخلاف برخی از پیش بینی های موجود که جهت گیری به سمت مصرف گاز طبیعی را طی یک یا دو سال آینده محتمل می دانند ، حداقل در زمینه حمل و نقل و مصرف سوخت اتومبیل ها جایگزینی گاز طبیعی به جای بنزین و گازوئیل ممکن است 20 تا 30 سال دیگر طول بکشد .

بر اساس این گزارش وی افزود ، تداوم بی ثباتی در خاورمیانه عامل دیگری برای افزایش قیمت جهانی نفت است. علاوه بر مساله هسته ای ایران ، ادامه تنشهای سیاسی در کشورهای عربی خاور میانه و شمال آفریقا می تواند بر تحولات بازار نفت تاثیر گذار باشد . وی با اشاره به وضعیت بحرانی کشورهای خاورمیانه افزود حتی در عراق نیز تحت تاثیر وخامت تنش بین گروههای رقیب ، نمی توان به تداوم تولید و صدور نفت خام آن کشور اطمینان داشت .

ارسال نظر

عناوین بیشتر