کد خبر 1171
A

از روز گذشته با عرضه فراوان میوه‌هایی مانند هندوانه، گوجه سبز و گوجه فرنگی در بازار، قیمت‌ها بیش از 50 درصد کاهش داشته است.

به گزارش فارس بعد از یکی، دو هفته بالا بودن قیمت محصولاتی مانند گوجه‌فرنگی و هندوانه و محصولات نوبرانه مانند گوجه‌سبز در بازار، این هفته با عرضه فراوان در میادین، قیمت کاهش چشمگیری داشته است.

*صادرات به عراق؛ دلیل بالا بودن قیمت گوجه در هفته گذشته

قیمت هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی گلخانه‌ای هفته گذشته در مغازه‌ها به مرز 3 هزار و 500 تومان هم رسید و قیمت گوجه‌سبز کیلویی 6 هزار و هنداونه 700 تومان در میادین عرضه شد.

برخی فروشندگان و حجره‌داران میادین دلیل بالا بودن قیمت گوجه‌فرنگی به رغم تولید کافی داخل را صادرات به کشور عراق عنوان کردند.

یک حجره‌دار میدان تره‌بار مرکزی به خبرنگار فارس گفت: به دلیل بالا بودن نرخ ارز و تفاوت قیمت دلار با ریال تولیدکنندگان و فروشندگان ترجیح می‌دهند در قبال دریافت دلار به کشور عراق صادر کنند که عرضه آن را در داخل کم کرده است.

یک مغازه‌دار در خیابان استاد نجات‌الهی هم که گوجه فرنگی را کیلویی 3200 تومان قیمت زده است در پاسخ به دلیل بالا بودن قیمت گوجه گفت: اگر گوجه را به عراق صادر نکنند قیمت در داخل ارزان می‌شود اما صادرات باعث شده عرضه داخل کم شود.

علی حاج فتحعلی دبیر اتحادیه باروفروشان در گفت‌وگو با فارس با رد نکردن بحث صادرات به کشور عراق گفت: این صادرات به صورت غیر رسمی و بیشتر به صورت پیله‌وری انجام می‌شود اما به هر حال تاثیر خود را می‌گذارد.

*فراوانی و کاهش قیمت گوجه، هندوانه و گوجه سبز

وی اضافه کرد: در حال حاضر از دیروز بار کافی از منطقه جنوب شیراز و فسا به میدان تره‌بار مرکزی سرازیر شده و هر کیلوگرم گوجه‌فرنگی خوب 1500 تومان عرضه می‌شود البته گوجه 1000 تومانی هم وجود دارد.

به گفته وی هر کیلوگرم هندوانه که پیش از این کیلویی 700 تومان در میدان به فروش می‌رسید از امروز به کیلویی 400 الی 500 تومان رسیده است.

همچنین گوجه سبز هم با کاهش قیمت بیش از 50 درصد که به کیلویی 1000 الی 3000 تومان رسیده که پیش از این به قیمت 5 الی 6 هزار تومان عرضه می‌شده است.

یک میوه‌فروش در خیابان استاد نجات‌الهی به خبرنگار فارس گفت: امروز گوجه فرنگی نسبتا خوب را از سالن 7 میدان تره‌بار مرکزی به قیمت 2100 تومان خریده و کیلویی 2500 تومان هم می‌فروشد.

ارسال نظر

عناوین بیشتر