کد خبر 114680
A
اجرای یکسان‌سازی نرخ ارز در ۶ ماه آینده

درحالی که اخیراً نوبخت، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از آزاد شدن 100 میلیارد دلار از دارایی‌های ایران بعد از اجرایی شدن برجام خبر داده است، رئیس کل بانک مرکزی در این باره توضیحاتی ارائه کرد.

ولی الله سیف امروز با اشاره به جلسه مشترک صبح امروز اسحاق جهانگیری با مدیران ارشد بانک مرکزی و درخواست معاون اول رئیس جمهور برای یکسان سازی نرخ ارز گفت: ما می توانیم فضا را به سمتی هدایت کنیم که به این هدف دست یابیم. رئیس کل بانک مرکزی افزود: یکی از مسائلی که نقش ثبات در اقتصاد کشور را دارد، یکسان سازی نرخ ارز است که این مساله در دامنه ۶ ماهه عملیاتی می‌شود. توضیح «سیف» درباره ارقام 32 و 100 میلیارد دلاری دارایی‌های بلوکه شده ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی چندی پیش اعلام کرده بود که مجموع دارایی‌های بلوکه شده ایران که با لغو تحریم‌ها آزاد می‌شود حدود 32 میلیارد دلار است. اخیراً نوبخت عنوان کرد که مجموعه این دارایی‌ها اعم از سهم دولت، بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و سرمایه‌گذاری‌ها حدود 100 میلیارد دلار خواهد بود که آزاد شده و در اختیار ایران قرار خواهد گرفت. به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، این در حالی است که وی امروز در حاشیه جلسه شورای مدیران ارشد بانک مرکزی با معاون اول رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره تفاوت رقم 32 میلیارد دلار و 100 میلیارد دلار توضیحاتی ارائه کرد. وی با بیان اینکه باید در این باره اشاره‌ای به گذشته داشته باشیم حدود دو سال پیش عنوان می‌شد که در خزانه 100 میلیارد دلار موجودی وجود دارد که البته این رقم دور از واقعیت نبود. حدود 50 میلیارد دلار در پروژه‌های نفتی سرمایه‌گذاری شده و حدود 22 میلیارد دلار دیگر در چین به عنوان وثیقه قرار گرفته بود و از آن استفاده می‌شد. وی ادامه داد: 32 میلیارد دلاری که من از آن سخن گفته‌ام منابعی است که اکنون آزاد شده و در اختیار ما قرار دارد. براین اساس با توجه به تصفیه‌حساب‌هایی که انجام داده‌ایم حدود 4 میلیارد دلار آن به دولت قرار دارد. باید یادآور شد که وقتی این منابع به دولت اختصاص پیدا می‌کند باید براساس قانون سهم صندوق توسعه ملی نیز از آن جدا شده و سهم خزانه واریز شود. سیف تاکید کرد: اما آنچه از دارایی‌های بلوکه شده منوط به بانک مرکزی است تماماً متعلق به خود آنها هستند چراکه ریال آن به خزانه واریز شده است. رئیس کل بانک مرکزی به سهم صندوق توسعه ملی از دارایی‌های بلوکه شده نیز اشاره کرد و گفت: این سهم بین 20 تا 30 درصد در دوره‌های مختلف متفاوت بوده و اکنون براساس 20 درصد واریز می‌شود. جابه‌جایی حساب‌ها را امتحان کردیم سیف همچنین در مورد اینکه آیا در نقل و انتقال این 32 میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه شده بعد از اجرایی شدن برجام مانعی وجود نداشته است؟ یکی از بحث‌های جدی ما بعد از اجرایی شدن برجام، اطمینان از روال آزادسازی دارایی‌ها بود. براین اساس تصمیم گرفتیم یک سری از منابع را در حساب‌ها جابه‌جا کنیم که ببینیم آیا مسیرها باز شده است. این در حالی است که مشاهده شد برخی حساب‌ها به سرعت جابه‌جا شدند اما در مواردی نیز به دلیل ابهاماتی که وجود داشت به عنوان نمونه هنوز بخشنامه اجرای برجام در اختیار آن بانک‌ها قرار نگرفته بود، کمی با تاخیر مواجه شد که البته این موضوع نیز به زودی حل می‌شود.

 • ناشناس
  0 | 0

  جناب اقای سیف شش ماه بعد خواهید گفت که یکسان سازی نرخ ارز شش ماه بعد انجام میشود دیگه همه ی مردم به این نتیجه رسیدن که اگر نفت بشکه ای صد دلار شود و تمام دارایی های بلوکه شده ازاد بشه و تمام تحریم ها برداشته شود باز هم این اقتصاد درست بشو نیست چرا؟چون شما و همکاران قبلی شما طی این سال های متوالی طوری رفتار کرده اید که در مغز و روح و جسم مردم این تفکر لانه کرده که هیچ چیزی در هیچ زمانی قرار نیست که ارزان بشه و همه فقط به گرانی فکر میکنند نمونه اش همین قیمت ارز بعد از به نتیجه رسیدن برجام بود پس بنابر این بهتر است یه خورده ای هم به فکر مردم متوسط و فقیر جامعه هم باشید که گل های انقلاب با خون همین ها ابیاری شده است

 • ali
  0 | 0

  panjaah milliard dollar dar proje haaye nafti hazine shode vali tamaamye sherkat haaye irani bi kaarand, chera

 • ناشناس
  0 | 0

  ببینید اخرش هم معلوم نشد کل مبلغ چقدر است. دارند سفسطه می کنند. 52 میلیارد دلار سرمایه گذاری در نفت در زمان تحریم چگونه انجام شده است. تا اطلاعاتی از بی بی سی و دیگر شبکه ها در نیاید حرف درست را اقای سیف نمی زنند.

 • ناشناس
  0 | 0

  باید گریه کرد به حال مملکتی که چه تحریم بشه چه تحریم برداشته شه ارزش پول کشورش کم میشه.

 • mm
  0 | 0

  تو تمام دنیا ارزش دلار براساس عرضه و تقاضا مشخص میشه -به نظر شما وقتی پولهای بلوکه شده ایران آزاد میشه درحالیکه هیچ تقاضایی افزایش پیدا نکرده نباید از ارزش دلار در برابر ریال کمی کاسته بشه و قیمت دلار بیاد پایین؟!!!!!

 • عبدالجبار
  0 | 0

  بهتر است عجول نباشیم و زود در مورد افراد کم نظیر و کاربلد این مملکت مثل جناب سیف قضاوت نکنیم .بالا بردن ارزش ریال در برابر دلار در این بازه زمانی انگیزه شرکتهای خارجی برای سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال و استفاده از نیروی کار ایرانی را پایین می آورد و همچنین باعث بالا رفتن شاخص بورس و پویایی تولیدات کارخانجات داخلی و میل به صادرات در پسابرجام خواهد شد .

ارسال نظر

عناوین بیشتر