کد خبر 114643
A

تاکنون موردی از ابتلا به بیماری «زیکا» گزارش نشده است، همه اینها درحالی است که پشه یا عامل انتقال این ویروس در کشور وجود دارد. این را سخنگوی وزیر بهداشت اعلام کرد و در توضیح بیشتر گفت:

«فرق این بیماری با ابولا و مرس این است که انتقال انسان به انسان آن ثابت نشده است. درحالی‌که اگر انتقال آن از این طریق باشد جای نگرانی دارد.» به گفته او، شرایط ابتلا به بیماری زیکا با ابولا متفاوت است: «برای مبتلا شدن به این بیماری یک عامل یا فاکتور لازم است که آن هم گزش پشه است. درحالی‌که برای ابتلا به ابولا، نیازی به وجود چنین عاملی نبود.» حریرچی ادامه داد: «ویروس بیماری زیکا ‌سال ١٩٤٥ در جنگلی به همین نام کشف شد که تا ٧٠-٦٠‌ سال پیش محدود به منطقه آفریقا بود، اما به‌تدریج به سواحل جنوبی شرقی آسیا و سایر نقاط راه یافت؛ به‌طوری که ابتلا به این بیماری در چند ماه اخیر در آمریکای جنوبی نیز گزارش شده است.»

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از شهروند ، او با بیان این‌که این بیماری در آفریقای شمالی و خاورمیانه دیده نشده، افزود: «در برخی از مناطق کشور، حامل یا حشره مربوط به این بیماری وجود دارد، البته هنوز موردی از این ویروس در کشور دیده نشده است.» ویروس زیکا از حدود یک‌ماه پیش رسانه‌ای شد، زمانی‌که مواردی از ابتلا به این بیماری در آمریکا و اروپا دیده شد. بررسی‌ها هم تاکید می‌کند که ویروس بیماری‌زا که از طریق نیش پشه منتقل می‌شود و نوزادان را به معلولیت ذهنی و جسمی میکروسفالی مبتلا می‌کند، از قاره آمریکا به اروپا رسیده است. گفته می‌شود این ویروس درحال حاضر در کشورهایی که تاکنون دیده نشده بود، درحال گسترش است و مشاهده این وضع، دولت‌های اروپایی را به هشدار دادن در مورد سفر به کشورهای دیگر و توصیه به مادران و زنانی که احتمال بارداری آنها وجود دارد، واداشته است. بررسی‌ها نشان می‌دهد هیچ واکسن یا درمانی برای این بیماری که تا‌ سال ٢٠١٣ کمتر نام آن شنیده می‌شد، وجود ندارد؛ درست مانند ابولا. حالا دولت‌ها به افرادی که قصد سفر به کشورهای گرمسیری را دارند، هشدار می‌دهند.

نهم بهمن‌ماه بود که رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت درباره این بیماری اطلاع‌رسانی کرد. با این‌که او اعلام کرد که درباره سرایت این ویروس در کشور نگرانی وجود ندارد، اما به زنان باردار توصیه کرد پس از بازگشت از کشورهای خارجی در صورت مشاهده علایم بیماری با مراکز بهداشتی و درمانی تماس بگیرند. محمدمهدی گویا درباره نحوه سرایت بیماری زیکا گفته بود: «بیماری زیکا یک عفونت ویروسی است که از طریق نیش پشه به انسان منتقل می‌شود. معمولا این بیماری همراه با تب، ‌سردرد،‌ کوفتگی، بدن درد، درد عضلات، درد مفاصل، ورم ملتحمه چشم و در برخی مواقع لکه‌های پوستی است.» به گفته او، معمولا این بیماری خفیف است و عارضه شدیدی ایجاد نمی‌کند. دوره بیماری بین ٢ تا ٧ روز طول می‌کشد و به صورت خودبه‌خود نیز بهبود می‌یابد اما نه واکسن پیشگیری دارد و نه درمان خاصی.

سرانه تولید دی‌اکسید کربن به‌ازای هر واحد جمعیت در ایران ٧ تن؛ در جهان ٤,٦ تن ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت که روز گذشته در نشست خبری پاسخ خبرنگاران را می‌داد، پس از «زیکا» به تغییر سیمای بیماری‌ها در کشور اشاره کرد: «تا ‌سال ١٣٦٣، ٣٣‌هزار کودک زیر ٥‌سال به دلیل اسهال جان خود را از دست می‌دادند، اما حالا این میزان به زیر ١٢٠ مورد در ‌سال هم نمی‌رسد.» او با اشاره به این‌که ٤ بیماری غیرواگیر اصلی شامل بیماری‌های قلبی - عروقی، سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت جان ایرانیان را تهدید می‌کند، افزود: «٧٢‌درصد مرگ‌ومیر در کشور ناشی از بیماری‌های غیرواگیر است و سومین عامل مرگ‌ومیر پس از بیماری‌های قلبی - عروقی و حوادث سرطان به‌شمار می‌رود.» آمار ابتلا به سرطان، موضوع دیگری بود که از سوی حریرچی اعلام شد: «آمارهای رسمی نشان می‌دهد میزان ابتلا به انواع سرطان‌ها در مردان ١٣٤ در صد‌هزار نفر و در میان زنان ١٢٨ در صد‌هزار نفر است.

متوسط بروز سرطان در جهان برای مردان ٢٠٥ و برای زنان ١٦٥ در صد‌هزار مورد است. یعنی در کشور ما میزان ابتلا به سرطان کمتر از متوسط جهانی است.» سخنگوی وزارت بهداشت، عوامل محیطی را در ابتلا به سرطان موثر دانست: «سرانه تولید دی‌اکسید کربن به‌ازای هر واحد جمعیت در کشور ما ٧ تن است درحالی‌که متوسط جهانی ٤,٦ تن است و میزان ذرات معلق در هر متر مکعب هوای شهرهای بالای صدهزار نفر جمعیت ١١٥.٤ میکروگرم است درحالی‌که این میزان در متوسط جهانی ٦١.٤ است. از طرفی سرانه مصرف انرژی در کشور ما بالاست و همه عوامل دست به دست هم داده تا سرطان روند افزایشی داشته باشد.» او با بیان اینکه هزینه مستقیم و غیرمستقیم سرطان در کشور سالانه ١٠‌میلیارد تومان است، افزود: «از این میزان، ٣‌هزار‌میلیارد تومان مربوط به تشخیص و درمان بوده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد داروهای شیمی‌درمانی نیز سالانه ١٢٠٠‌میلیارد تومان هزینه دارد.»

سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به این‌که درمان بیماران سرطانی جزو درمان‌های پرهزینه کشور است، گفت: «در ایران میزان مصرف داروهای شیمی‌درمانی از میزان معمول راهنماهای موجود جهان بالاتر است و ما نتیجه می‌گیریم که برخلاف تصور پزشکان مصرف داروهای شیمی‌درمانی همیشه خیلی خوب نیست و آمارها در این زمینه درخشان نبوده است.» او در ادامه به ماجرای مرگ‌ومیر کودکان زیر ٥‌سال در دوره قبل از انقلاب اشاره کرد: «مرگ‌ومیر کودکان زیر ٥‌سال در دوران قبل از انقلاب به صورتی بود که از هر یک‌‌هزار کودک ١٧٤ نفر در ‌سال فوت می‌کردند ولی درحال حاضر این عدد به ١٧ مورد در‌ یک‌هزار نفر رسیده است. مرگ‌ومیر مادران نیز در پیش از انقلاب به صورتی بود که در هر ١٠٠‌هزار تولد زنده ٢٤٥ مادر فوت می‌کردند ولی اکنون این رقم به ١٩ مورد در هر ١٠٠‌هزار نفر رسیده است.

همچنین پیش از انقلاب امید به زندگی ٣٥‌سال بود اما اکنون ٧٤‌سال میزان امید به زندگی در کشور است.» او از افتتاح پروژه‌های کلان توسط وزارت بهداشت طی دهه فجر امسال خبر داد و اعلام کرد ٢‌هزار و ٦١٣ تخت جدید و یک‌هزار و ٣٥٠ تخت ویژه در دهه فجر در ٢٨ بیمارستان کشور با اعتباری بیش از ٧‌هزار و ١٦٣‌میلیارد ریال به بهره‌برداری می‌رسد. سخنگوی وزارت بهداشت گفت: «١٣٥٠ تخت ویژه نیز همزمان طی دهه فجر در سراسر کشور با اعتبار ٨٩٢‌میلیارد ریال و در قالب ٢٥ پروژه آماده افتتاح است. در بخش‌های بیمارستانی نیز ٩١٨ تخت توسعه می‌یابد.» به گفته او، همچنین در زمینه فضای بهداشتی، ٦٩١ باب‌ خانه بهداشت در روستاها و ٩٣ مرکز بهداشتی‌، درمانی به بهره‌برداری می‌رسد.

  • ناشناس
    0 | 0

    همه جا از امید به زندگی 74 سال درایران صحبت می شود ولی چند مدت قبل برای تشییع جنازه رفته بودم هر سنگ قبری رامی دیدم کمتر از 40-50 ساله بودند.کدام امید؟

ارسال نظر

عناوین بیشتر