کد خبر 114615
A

مرکز آمار ایران روز گذشته گزارشی منتشر کرد که اطلاعات آن در کنار داده‌های قبلی این مرکز، امکان ارزیابی تغییرات قیمت در سه بازار زمین، مسکن و اجاره را طی 42 ماه اخیر فراهم می‌کند.

مطابق بررسی‌های انجام شده عمیق‌ترین رکود معاملاتی در کشور از بین سه بازار خرید مسکن، فروش زمین و اجاره مسکن در حال حاضر در بازار زمین و کمترین در بازار اجاره مسکن وجود دارد. در نیمه اول سال 92 قیمت مسکن در شهر تهران به طور متوسط 60 درصد نسبت به مدت مشابه سال 91 رشد پیدا کرد، اما این جهش در همان زمان برای قیمت کشوری مسکن در حد 18 درصد رخ داد. طبق اعلام روز گذشته مرکز آمار ایران در نیمه اول امسال متوسط هر مترمربع واحد مسکونی در کل کشور به رقم یک میلیون و 475 هزار تومان رسید که نسبت به مدت مشابه در سال 93تغییرات چندانی نداشته است. مطابق گزارش مرکز آمار در نیمه اول سال 93 در کشور متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی یک میلیون و 430هزار تومان بوده است. به گزارش دنیای اقتصاد ، با این حال در نیمه سال 92 که به عنوان نقطه اوج رونق معاملات مسکن ثبت شده است، میانگین قیمت کشوری مسکن از متری یک میلیون و 230هزار تومان به یک میلیون و 450 هزار تومان افزایش پیدا کرد. براساس این گزارش، در نیمه اول امسال حجم خرید و فروش آپارتمان در کل کشور 5/ 24 درصد نسبت به نیمه اول سال 93 افت پیدا کرد و این در حالی است که رکود مسکن در تهران طی همین بازه زمانی باعث افت 14 درصدی معاملات شد که این موضوع نشان می‌دهد اوضاع خرید و فروش آپارتمان در تهران بهتر از سایر شهرهای کشور بوده است. مطابق با داده‌های مرکز آمار قیمت مسکن از ابتدای سال 91 در کل کشور روند افزایشی پیدا کرد و از متری 780 هزار تومان به یک میلیون و 230 هزار تومان در نیمه دوم سال 91 رسید.

بررسی‌های این مرکز از بازار زمین کشور نیز حاکی از جهش 137 درصدی قیمت ملک کلنگی در تهران در نیمه سال 92 است. به طوری که قیمت هر مترمربع زمین در نیمه سال 92 به مرز 6 میلیون تومان رسید اما در کشور طی همین مدت قیمت زمین 5/ 14 درصد افزایش پیدا کرد. در نیمه اول امسال قیمت زمین در کشور به یک میلیون و 175 هزار تومان رسیده که نسبت به سال گذشته تغییری نکرده و ثبات دارد. معاملات در بازار زمین کل کشور نیز تحت‌تاثیر رکود شدید ساخت وساز 36 درصد نسبت به نیمه اول سال 93 افت داشت. همچنین در سال 91 در فاصله نیمه‌اول تا نیمه دوم سال قیمت زمین در کشور 129 درصد رشد کرده است. بخش دیگری از این گزارش به بازار اجاره اختصاص دارد. نیمه اول سال 94 متوسط اجاره بهای ماهانه در کشور متری 7 هزار و 500 تومان شده که همچون شهر تهران 10 درصد نسبت به سال گذشته همین موقع رشد کرده است. وضعیت معاملات اجاره نسبت به خرید و فروش در کشور بهتر است. حجم معاملات در نیمه اول سال 94 نسبت به نیمه اول سال 93 فقط 9 درصد کم شده است.

 • ناشناس
  0 | 0

  طبق نرخهای دستکاری شده ضدمسکنی ها میانگین قیمت یک مترآپارتمان نوسازدرتهران ۴میلیون تومان اعلام میشود حال اگر حداقل قیمت مسکن در کم بهاترین منطقه تهران رامتری ۲میلیون درنظربگیریم وحداکثرقیمت دربهترین مناطق ۲۵میلیون باشد تابحال فکرکرده ایدچگونه میانگین ۴میلیون محاسبه شده وبه خورد مردم داده شده است؟ احتمالا حضرات فقط قیمت مناطق جنوب شهرراملاک محاسبات سفارشی خودقرارداده اند درمواجهه بااینگونه آماردستکاری شده کمی فکرکنید وزودفریب این تبلیغات منفی رانخورید
  قیمت واقعی همان است که سایت معتبروتخصصی مسکن "دلتا" هرماه اعلام میکند و طبق آمارواقعی ودستکاری نشده این سایت میانگین قیمت یک متر آپارتمان در تهران 6.6 میلیون تومان است :
  ----------------------------------
  طبق آمارارایه شده ازسوی یک سایت معتبر وتخصصی مسکن(دلتا) میانگین قیمت مسکن درتهران (هر متر ) درسال 1394 به قرار زیر بوده است :

  فروردین 94 : 6.38 میلیون تومان
  اردیبهشت 94 : 6.45 میلیون تومان
  خرداد 94 : 7.02 میلیون تومان
  تیر 94 : 6.45 میلیون تومان
  مرداد 94 : 6.56 میلیون تومان
  شهریور 94 : 6.59 میلیون تومان
  مهر 94 : 6.66 میلیون تومان
  آبان 94 : 6.69 میلیون تومان
  آذر 94 : 6.66 میلیون تومان
  دی 94 : 6.61 میلیون تومان

  همانگونه که از آمارفوق استنباط میشود وبرخلاف تلاش شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت مسکن در ماههای اخیر ، جهت حرکت قیمتها در سال 1394 روندی صعودی داشته و قیمت مسکن در آذر 94 درمقایسه با فروردین 94 معادل 4 درصد و درمقایسه باماه مشابه سال93 معادل 2 درصد ودرمقایسه با ماه مشابه سال 92 معادل 13 درصد افزایش داشته است.
  برای آگاهی مالکین محترم از وضعیت واقعی قیمتها وگمراه نشدن این عزیزان توسط آمارهای دستکاری شده ، اطلاع رسانی بصورت مستمر وماهانه ادامه خواهد داشت
  ----------------------------------------------------
  باوجود تلاشهای شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت ، به دلایل زیر جهش قیمت مسکن در سال 1395 قطعی واجتناب ناپذیراست:
  1- حصول توافق نهائی هسته ای و به تبع آن کنارگذاردن سیاست مالی انقباضی و تزریق دلارهای بلوکه شده به اقتصاد ایران و بدنبال آن افزایش نقدینگی و تورم مضاعف (بیماری هلندی)
  2- افزایش 10تا 15 درصدی عوارض ساخت‌وسازدرتهران از خرداد1394
  3- اخذ 9درصد ارزش افزوده از معاملات مسکن از ابتدای سال 1394
  4- تحریک بیش از پیش تقاضا برای مسکن ازطریق افزایش مبلغ وام خرید مسکن (طرح جدید برای سال 95 که قطعا تصویب خواهدشد ترمیم وافزایش مبلغ وام مسکن تا 150 میلیون تومان است وعلاوه بر آن طرح خرید لیزینگی مسکن هم درسال 95 اجراخواهدشد که منجربه افزایش تقاضا وبه تبع آن افزایش قیمت میشود)
  5- اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت حاملهای سوخت وبه تبع آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی وسایرهزینه های ساخت وساز از سال 1394 (نمونه بارز آن افزایش 17 درصدی قیمت سیمان از ابتدای مرداد94 است)
  6- افزایش قیمت دلار در بودجه 94 و افزایش محسوس قیمت ارز دربازار آزاد (مدتهاست که نرخ دلار درمحدوده 3600 تا 3700 تومان قرارگرفته)
  7- ادامه روند نزولی بورس و کاهش مستمرسودبانکی وفرارسرمایه ها از این بازار بازارها به بازار مطمئن وبدون ریسک مسکن
  8- تشدید بحران کاهش ساخت وساز وعرضه مسکن درسال 93 وتداوم آن درسال94
  9- اعمال محدودیت های ساخت وساز بویژه دربخش برج سازی و کاهش شدید فروش تراکم و... در محدوده مناطق 22 گانه تهران از سال 1394
  10-اعمال مالیات برنقل و انتقال‌ املاک از ابتدای سال 95

  • ناشناس
   0 | 0

   خدا شفا بده

  • ناشناس
   0 | 0

   قابل توجه بورسی های خوشخیال وذوقزده !!!!
   تصویب یک لایحه ضدایرانی دیگر درمجلس نمایندگان
   مجلس نمایندگان آمریکا با هدف محدود کردن حدود اختیارات کاخ سفید در رفع تحریم های ایران، لایحه جدیدی را تصویب کرد.
   کد خبر: ۵۶۵۳۷۲
   تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴
   مجلس نمایندگان آمریکا با هدف محدود کردن حدود اختیارات کاخ سفید در رفع تحریم های ایران، لایحه جدیدی را تصویب کرد.

   به گزارش مهر به نقل از رویترز، مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ای را به تصویب رساند که حدود اختیارات «باراک اوباما» رئیس جمهوری این کشور را برای رفع تحریم های ایران مطابق با توافق هسته ای محدود می کند.

   اتفاق نظر نمایندگان آمریکایی در حالی دیروز سه شنبه منجر به تصویب لایحه «شفافیت مالی تروریستی ایران» شد که سه هفته پیش هم مجلس نمایندگان قصد تصمیم گیری در این مورد را داشت که به دلیل غیبت ۱۴۰ نفر از قانونگذاران آمریکایی رای گیری از درجه اعتبار ساقط شد.

   اما این بار، مجلس نمایندگان آمریکا با آرائی به نسبت ۲۴۶ به ۱۸۱ توانست لایحه مورد نظر را از تصویب بگذراند

  • ناشناس
   0 | 0

   قابل توجه بورسی های خوشخیال وذوقزده !!!!
   کاندیدای جمهوریخواه: توافق هسته‌ای را پاره می‌کنم

   تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴
   کاندیدای حزب جمهوریخواه آمریکا گفت:دراولین روز کار به عنوان رئیس جمهور،توافق فاجعه بار باایران را پاره میکنم.

   به گزارش خبرگزاری صداوسیما؛ تد کروز گفت: اولین کاری که قصد دارم در اولین روز ریاست جمهوری خود انجام دهم این است که تمام تصمیمات اجرایی غیر قانونی و مغایر با قانون اساسی باراک اوباما را لغو خواهم کرد

 • ناشناس
  0 | 0

  رکود تا 3-4 سال اینده حتمیه. بعدش دوباره نامشخص

  • مردمپرست
   0 | 0

   جهش قیمت چه فایدهای داره وقتی رکود ایجاد شده و مردم تا چند سال دیگه از خرید مسکن گریزانند...
   حالا شما بگو 10 برابر رشد کرده...اگر هم مسکن تا به امروز گران شده، تازه شاید پول سود خودش و درآورده که با این مشکل رکود و فروشش، پولش هم به آسانی برای مالکش قابل دسترسی نیست...

 • ناشناس
  0 | 0

  نقدینگی لازم برای رونق مسکن وجود ندارد.و هرچقدر مسکن گران تر باشد میزان نقدینگی لازم برای تحرک بیشتر می شود.دولت هم اگر تدبیر داشته باشد هیچگونه نقدینگی به بخش بی مصرف مسکن تزریق نمی کند زیرا این همه نقدینگی تزریق شده هیچ سودی به حال مسکن نداشته.
  در ضمن با یک مقایسه بین قیمت های ایران جهان سومی با ایالات متحده متوجه می شوید قیمت ملک در ایران حتی گران تر از کلان شهر های آمریکاست.
  حالا خود دانید می توانید دوباره به سراغ ملک بروید اما شک نکنید بازگشت شما با خودتان نیست.

  • ناشناس
   0 | 0

   جمع جبری همیشه مساوی صفر است
   مسکن نخری باید اجاره خانه بدی
   تفاوتی نداره .....این چرخه ها مثل زنجیر به هم اتصال دارد
   قیمت مسکن کاهش داشته باشه اجاره مسکن کاهش پیدا خواهد کرد.بعد مالک قادر به پرداخت ودیعه مستاجر نخواهد بود.لذا بحث های بی مورد میکنید. هیچ برنده ای این بازی ندارد.

  • ناشناس
   0 | 0

   مشکل و رکود مسکن سودبالای بانکی است که همه رو تشویق به سپرده گذاری بانرخ بالا کرده است باتلنگری از کم شدن سود و هجوم نقدینگی به این بازار دیگر کسی جلودار بالا رفتن قیمت ملک نیست

  • ناشناس
   0 | 0

   دوست عزیز نظر شما در زمان دلار 950 تومانی صحیح بود الان که دلار 3600 به بالاست دیگه از این خبرها نیست همانطوریکه ماشین در دنیا با نرخ ارز 950 تومان بسیار ارزان بنظر می رسید اما حالا با دلار 3600 تومانی دیگه برا ملت ایران ارزون بحساب نمی یاد قبلا یه ماشین 12000 دلاری چیزی حدود 11400000 تومان آب می خورد و بیشتر اقشار جامعه گلایه مند بودن که چرا دولت اجازه نمی ده ماشین درست و حسابی سوار بشیم الان همین ماشین 43200000 درمیاد که دیگه کار هر کسی نیست

 • ناشناس
  0 | 0

  این که نشون میده اکثر اوقات افزایش بوده.

 • ناشناس
  0 | 0

  (( حرف کار درست یک مشاور املاک )) یک مشت دلال بزرگ وکوچک احمقا..... بچه گانه دارند شعار رونق بازار مسکن /افزایش تقاضای مسکن /افزایش فروش /تمام این حرفا وتحریکات و حرکات نمایشی توسط فروشندگان ودست اندر کاران همچنین سوداگران ودپوکنندگان مسکن عمر کوتاهی دارند ومسکن تا قیمتش پایین نیاید کسی باور ندارد که رکود تمام شده باشد من فقط میدانم تمامی این تحریکات موقتیه ووبعد از اسفند آنچنان رکودی بازار مسکن را فرا خواهد گرفت که فکرش به مغزهاخطور نمیکند وآنوقت است که رقابت برای فروش و ریزش وکاهش واقعی قیمتها ها را خواهید دید تمام نظرم از نوشتن این چند نکته اینه که سازندگان ودلالان وحتی فروشندگان اشتباه گذشته را تکرار نکنند و فرصت پیش امده را دائمی تلقی نکنند واگر مشتر ی بود بفروشند وطمع کاری راکنار بگذارند واین را بدانند در حرفه سازندگی رقیب زیاد است و رقبا با ترفندهای گوناگون انتظار ورود به بازار مسکن جدیدرا دارند وساخت وسازهای جدید باقیمتهای جدید وکاهش یافته مصالح به ویژه میلگرد باکاهش 50درصدی شروع گردیده واگر پیش فروش ویا تکمیل وبفروش گذاشته شود در این بازار چیزی حدود 40% قیمتهای کنونی مشتری خود را جذب خواهد کرد پس بنابرین تا چندی دیگر در اوایل سال جدید رکود وکاهشی دوباره و شدید تر شروع خواهد شد به هوش باشید وطمعکاری را کنار بگذارید مطمئن باشید فراموش نکنید من فقط مشاور املاکم شغل من وهمکارانم را خواهشاً با دلالای بیکار وبی شرافت اشتباه نگیرید////مشاور املاک با سابقه تهران وشمال کشور

 • ناشناس
  0 | 0

  اما یک کارشناسان مسکن، دلگرم بودن به زمان‌های کوتاه برای خرید مسکن را نوعی دلخوشی می‌داند. احمدرضا سرحدی معتقد است: پیش‌بینی رونق معاملات مسکن قبل از سال 1396 و رونق ساخت و ساز قبل از سال 1397 دور از ذهن است.

  وی می‌گوید: این‌که بیان می‌شود مسکن وارد دوره رونق یا پیش‌رونق شده یا از رشد 11 درصدی معاملات صحبت می‌شود شاید برای دلگرمی خوب باشد اما یک واقعیت را نمی‌توان از نظر دور داشت و آن این‌که مسکن با یک بی‌تعادلی در عرضه و تقاضا مواجه است.

 • ناشناس
  0 | 0

  این اظهار نظر یک کارشناس اقتصاد است در ارتباط با توهم افزایش قیمت سازندگان مسکن وفروشندگان ودلالان مسکن ::::::تاثیرپذیری مسکن از کاهش درآمدهای نفتی و بودجه انقباضی دولت در سال آینده، سرمایه‌گذاری منفی بخش خصوصی طی سال‌های اخیر و احتمال ادامه‌ی این وضعیت، کاهش صدور پروانه‌های ساختمانی و روند نزولی ارزش افزوده بخش ساختمان طی سه سال اخیر از جمله تنگناهایی است که بخش مسکن را محاصره کرده و به نظر نمی‌رسد تقویت عوامل درون‌بخشی همچون توسعه‌ای شدن بانک مسکن و افزایش 5000 میلیارد تومانی نقدینگی این بانک بتواند تاثیر شگرفی در خروج از رکود مسکن ایجاد کند

 • ناشناس
  0 | 0

  همچنان در رکود هستیم
  مصطفی قلی‌ خسروی، عضو هیات مدیره اتحادیه صنف مشاوران املاک تهران با تاکید بر این‌که هنوز مسکن در رکود به‌سر می‌برد به خبرنگار جام‌جم گفت: با وجود این‌که برخی خبرها خروج مسکن از رکود را اعلام می‌کنند، اما هنوز هیچ اتفاقی در بازار مسکن نیفتاده و باید منتظر آینده بمانیم؛ هرچند امیدواریم در آینده شاهد رونق مناسب در بازار مسکن باشیم.اینهم پاسخ متوهمین افزایش ورونق گرفتن بازار امروزی

 • ناشناس
  0 | 0

  راست میگه خوب وقتی تو این تهران که نفش نمیشه کشیدیه خونه از فرضابهترین نقاط امریکاهم گرونتره بایداینجور گفت بستگی داره گران شدن رو چطور ارزیابی کرد این گران شدن بعد از چندسال وبه طورمنطقی بوده نه مثل ایران که یک سال ونیم اندازه ی 10سال گران شد اره دایی جون مخ ملت رودور نزنید

 • ناشناس
  0 | 0

  هر کالایی بیش از تقاضا تولید شود ارزان می شود. قانون عرضه و تقاضا اصلی ترین قانون بازار است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر