{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 114273

همه ما می‌دانیم که مدت و کیفیت خواب بر سلامت روانی و جسمی تاثیرگذار است، اما وضعیت قرارگیری بدن ما در هنگام خواب هم ممکن است در این مورد اهمیت داشته باشد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، گروهی از پژوهش‌ها نشان می‌دهند که برای بسیاری از افراد خوابیدن به پهلوی چپ به سلامت بهتر و خواب بهتر بینجامد.

خوابیدن به پهلوی چپ می‌تواند این منافع را داشته باشد: 1- امکان دفع بهتر مواد زائد از طریق دستگاه لنفاوی را می‌دهد. دستگاه لنفاوی در طرف چپ بدن گسترده‌تر است. 2- ممکن است گوارش را بهبود بخشد. خوابیدن به طرف چپ امکان حرکت راحت‌تر فصولات را در روده بزرگ می‌دهد. همچنین خوابیدن به سمت چپ کار معده و لوزالمعده و فرآیندهای گوارشی مربوط به آنها را بهبود می‌بخشد. 3- برای قلب شما خوب است. خوابیدن زنان باردار به سمت چپ جریان خون به سمت قلب را بهبود می بخشد. در افراد غیرباردار فشار واردآمده بر قلب جریان لنف به سوی قلب و جریان خون خروجی از قلب در شریان آئورت را تقویت می‌کند. 4-برای زنان باردار مطلوب است. خوابیدن بر روی پهلوی چپ علاوه بر بهبود گردش خون زنان بادار به کاهش فشار وارد امده بر کمر می‌شود و نیز مانع فشرده شدن رحم بوسیله کبد می شود و جریان خون به رحم، کلیه و جنین راتشدی می کند. 5- ممکن است سوزش سردل را کاهش دهد. خواییدن روی پهلوی چپممکن است به کاهش علائم ریفلاکس یا بازگشت اسید معده به مری شود. 6- درد کمر را تسکین می‌دهد. افرادی که دچار کمردرد مزمن هستند، ممکن است از خوابیدن به پهلوی چپ سود ببرند، چرا که این کار فشار وارد بر ستون فقرات را کاهش می‌دهد.

ارسال نظر

 • احمد
  ۰ ۰

  مطالب ذکر شده غیر علمی به نظر می رسد لطفا منابع ذکر شود

  • ناشناس
   ۰ ۰

   ... اتفاقا" باید بسمت راست خوابید تا فشار و سنگینی تنه از روی قلب برداشته شود.

 • سیدجواد خانی
  ۰ ۰

  سمت راست درست است، تجربه اینو ثابت کرده، سمت چپ خوابیدنی فشار بر معده وقلب میاد چون سنگینی بدن تا حدودی روی این دو اعضا میوفته، پس درست نیست، البته مردم خودشون امتحان کرده اند و میدونن، بنده هم همیشه به راست میخوابم الحمدولله مشکلی نبوده.

 • ناشناس
  ۰ ۰

  چند روز پیش خبری بود بر عکس که چرا باید بر روی پهلوی راست خوابید و اگر بر پهلوی چپ بخوابیم به قلب فشار وارد می شود و خواب های بد می بینیم و... .فکر کنم بهتره اصلا نخوابیم چون می گن به روی شکم هم نباید خوابید.