{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 103954

تدبیر جدید بانک مرکزی برای کاهش قیمت دلار؛

در حالی دبیرکل کانون صرافان از اختصاص ۵ هزار دلار ۱۰ تا ۱۵ تومان ارزان‌تر از قیمت بازار به ۴۲۱ صرافی مجار خبر داده که ورود ۲۱ میلیون دلار ارز به بازار تاحدی قیمت‌‌ها را کاهش داده است.

امیر بیت لفته دبیرکل کانون صرافان با بیان اینکه بانکهای ملی ،پارسیان ،ملت ،سینا و صادرات از دیروز برای تعدیل قیمتها دلار به بازار تزریق کردند، افزود: براین اساس 50 هزار دلار با قیمت حدود 10 تا 15 تومان زیر قیمت واقعی بازار در اختیار صرافان مجاز قرار داده می شود تا بدین طریق از افزایش قیمت جلوگیری شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، وی گفت: صرافان هم باید ارز را از طریق سیستم سنا و فاکتور بفروشند.

بیت لفته افزود: 421 صرافی مجاز که تحت نظارت بانک مرکزی مجاز به فعالیت هستند مشخص شده اند و اماکن نیروی انتظامی موظف به تعطیلی صرافیهای غیر مجاز و برخورد با دلالان ارز در بازار و خیابان است.

وی گفت: قیمت ارز کاهش یافته است، و قطعاً این قیمت پایدار نخواهد بود و دلایل افزایش نرخ ارز نبود تعادل در عرضه و تقاضا است.

بیت لفته افزود: سفر زائران به عراق، اتفاقات منطقه و ارائه تسهیلات برای خرید خودرو و غیره هم در افزایش قیمت ارز تاثیر داشته است.

وی گفت: از طرفی افراد وقتی حس می کنند قیمت کالایی می خواهد افزایش یابد، سرمایه و نقدینگی خود را به آن سمت و کالایی که متقاضیانش افزایش می یابد، می برند و عرضه آن دچار کاهش می شود و قیمت به صورت غیر واقعی و مقطعی افزایش می یابد.

قیمت دلار که اوایل هفته جاری تا مرز 3600 تومان هم پیش رفته بود، دیروز به مرز 3555 تومان کاهش یافت.

ارسال نظر

 • ناشناس
  ۰ ۰

  طبق آمارارایه شده ازسوی یک سایت معتبر وتخصصی مسکن(دلتا) میانگین قیمت مسکن درتهران (هر متر ) درسالهای 1393 و1394 به قرار زیر بوده است :

  مهر 93 : 6.13 میلیون تومان
  -------------------------------------
  فروردین 94 : 6.38 میلیون تومان
  اردیبهشت 94 : 6.45 میلیون تومان
  خرداد 94 : 7.02 میلیون تومان
  تیر 94 : 6.45 میلیون تومان
  مرداد 94 : 6.56 میلیون تومان
  شهریور 94 : 6.59 میلیون تومان
  مهر 94 : 6.66 میلیون تومان

  همانگونه که از آمارفوق استنباط میشود وبرخلاف تلاش شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت مسکن در ماههای اخیر ، جهت حرکت قیمتها در 7 ماه نخست سال 1394 علی رغم کاهش مختصردرتیرماه روندی صعودی بوده و قیمت مسکن در مهر94 درمقایسه با فروردین 94 معادل 4.4 درصد و درمقایسه باماه مشابه سال قبل معادل 8.65 درصد افزایش داشته است.
  برای آگاهی مالکین محترم از وضعیت واقعی قیمتها وگمراه نشدن این عزیزان توسط آمارهای دستکاری شده ، اطلاع رسانی بصورت مستمر وماهانه ادامه خواهد داشت
  ----------------------------------------------------
  باوجود تلاشهای شبانه روزی برخی رسانه ها برای القاء کاهش قیمت ، به دلایل زیر جهش قیمت مسکن در سال 1395 قطعی واجتناب ناپذیراست:
  1- حصول توافق نهائی هسته ای و به تبع آن کنارگذاردن سیاست مالی انقباضی و تزریق دلارهای بلوکه شده به اقتصاد ایران و بدنبال آن افزایش نقدینگی و تورم مضاعف (بیماری هلندی)
  2- افزایش 10تا 15 درصدی عوارض ساخت‌وسازدرتهران از خرداد1394
  3- اخذ 9درصد ارزش افزوده از معاملات مسکن از ابتدای سال 1394
  4- تحریک بیش از پیش تقاضا برای مسکن ازطریق افزایش مبلغ وام خرید مسکن (طرح جدید برای سال 95 که قطعا تصویب خواهدشد ترمیم وافزایش مبلغ وام مسکن تا 150 میلیون تومان است وعلاوه بر آن طرح خرید لیزینگی مسکن هم درسال 95 اجراخواهدشد که منجربه افزایش تقاضا وبه تبع آن افزایش قیمت میشود)
  5- اجرای فاز سوم هدفمندی یارانه ها وافزایش قیمت حاملهای سوخت وبه تبع آن افزایش قیمت مصالح ساختمانی وسایرهزینه های ساخت وساز از سال 1394 (نمونه بارز آن افزایش 17 درصدی قیمت سیمان از ابتدای مرداد94 است)
  6- افزایش قیمت دلار در بودجه 94 وتک نرخی شدن آن و افزایش محسوس قیمت ارز دربازار آزاد (مدتهاست که نرخ دلار درمحدوده 3500 تومان قرارگرفته)
  7- ادامه روند نزولی بورس و کاهش مستمرسودبانکی وفرارسرمایه ها از این بازار بازارها به بازار مطمئن وبدون ریسک مسکن
  8- تشدید بحران کاهش ساخت وساز وعرضه مسکن درسال 93 وتداوم آن درسال94
  9- اعمال محدودیت های ساخت وساز بویژه از لحاظ فروش تراکم و... در محدوده مناطق 22 گانه تهران از سال 1394

  • ناشناس
   ۰ ۰

   طبق آمار یک سایت معتبر دلالی! معتبرتر نداشتید؟ حالا گیریم ما کاهش 14 درصدی آمار خرید و فروش از شهریور به مهرماه در همین امسال و آپارتمانهای خالی کوچه و خیابانهای شهرها را نمی بینیم شما حداقل کوتاه بیا.

  • ناشناس
   ۰ ۰

   بس کنید، خسته ایم از دروغ، آقا باور کنید می فهمیم ولی راهی برای پاسخ به شما و دورغهایتان نداریم، مملکتی که بیش از نود درصد اقتصاد آن دولتی است بازار آزادی ندارد که نرخ را تعیین کند.

 • جان مینارد کینز
  ۰ ۰

  به طور مشخص عامل اصلی گرانی دلار دولت می باشد 21 میلیون دلار ارز با قیمتی ارزانتر از بازار آزاد فروخته شد محاسبه کنید مابه التفاوت نرخ دولتی و بازار آزاد یعنی چیزی در حدود 600 تومان در نتیجه با فروش 21 میلیون دلار نزدیک به 13 میلیارد تومان مابه التفاوت نصیب بانک مرکزی شده ، کاسبی بهتر ازاین سراغ دارید

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وای چقدرزیاد ! 21 میلیون دلار !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ناشناس
  ۰ ۰

  صد رحمت به احمدی نژاد

  • ناشناس
   ۰ ۰

   آخه شما که از اقتصاد چیزی نمی فهمی اظهار نظر نکن دوره احمدی نژاد نفت 140 دلار بود دلار 3500 الان نفت 40 داره بازم 3500 اگر احمدی نژاد بود الان دلار 35000 بود

 • ناشناس
  ۰ ۰

  وای حالا تورم منفی میشه.