کد خبر 1116
A
گفتگو با مدیرکل دفتر آمار بانک مرکزی:

من عبارت «مردم در مورد تورم 21.5 درصدی شک داشته باشند» را قبول نمی کنم، شاید افراد موجه و حتی رسانه ها این عبارت را گفته باشند و بعد مردم بالاخره تحت تاثیر این حرف چنین ذهنیتی پیدا کنند/مردم گرانی را حس می کنند، نه تورم را.

به گزارش اقتصادآنلاین، نرخ تورم پس از آنکه با ثبت رکورد 25.4 در سال 1387 به اوج خود در دهه هشتاد رسید،‌ در سال­های 1388 و 1389 روندی نزولی را طی نمود به نحوی که حتی در یک دوره 6 ماهه در سال 1389، ‌اقتصاد ایران نرخ تورم تک رقمی را نیز تجربه نمود. اما از اواخر سال 1389 نرخ تورم مجدداً‌ سیر صعودی به خود گرفت و با افزایش ماه به ماه، در اواخر سال 1390 ارقام بالای 20 درصد را ثبت نمود. در نهایت نرخ تورم در پایان سال 1390 به 21.5 درصد رسید که نسبت به تورم 12.4 درصدی سال 1389، افزایش 9.1 درصدی را نشان می­دهد.

با وجود افزایش نرخ تورم محاسباتی بانک مرکزی به فراتر از 20 درصد ،‌ بسیاری از مردم با توجه به موج گرانی ها، فکر می کنند که نرخ تورم بسیار بیشتر از نرخ 21.5 درصدی اعلام شده از سوی بانک مرکزی است. این در حالی است که نرخ تورم مرکز آمار نیز در سال های اخیر چند درصد بالاتر از نرخ تورم بانک مرکزی بوده است. نگرانی مردم از افزایش روز افزون گرانی کالاهای مصرفی کم کم کار را به تشکیک ارقام منتشره بانک مرکزی از این سو و آن سو کشانده است.

در همین رابطه خبر آنلاین طی مصاحبه ای با علیرضا مقتدایی مدیر کل اداره آمارهای اقتصادی بانک مرکزی، موضع بانک مرکزی را در مورد نرخ تورم اعلام شده از سوی این نهاد جویا شده است. این مدیر 47 ساله که کار خود در بانک مرکزی را از در سال 69 در دفتر محاسبه شاخص قیمت کالاهای مصرفی ( CPI ) آغاز کرده معتقد است رسانه ها در باب اعلام ارقام و اخبار اقتصادی باید جانب انصاف را داشته باشند ، مقتدایی دستکاری نرخ تورم را غیر ممکن دانسته و استناد به تورم نقطه ای را کاری غلط می داند، مشروح گفتگوی وی با خبرآنلاین را در ادامه می خوانید:

- قبل از آنکه بخواهم وارد بحث بشوم، با توجه به فضای رسانه ای که در خصوص امارهای اقتصادی در رسانه های کشور ایجاد شده، می خواهم انتظار شما را از رسانه ها در زمینه انعکاس این نوع اخبار و اطلاعات را بدانم؟
من عرضی که دارم این است که همه ما باید رعایت انصاف را داشته باشیم، رسانه ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند، غالب رسانه های ما خوب هستند، چنانچه رعایت انصاف و امانت داری را بکنند مردم هم به آنها اعتماد بیشتری خواهند نمود و نتیجه عدم رعایت انصاف عدم اطمینان است.
رسانه ها چون نسبت به افکار عمومی تعهد دارند، و نماینده افکار عمومی جامعه هستند، قاعدتاً خوب است در ارائه خبر درستکار باشند. من هم به عنوان یکی از مخاطبین آنها از رسانه انتظار دارم که در جهت جلب اعتماد اقدام جدی داشته باشند. من اگر ببینم یک رسانه چیزی را غیر عادلانه منعکس می کند دیگر به آن رسانه رجوع نمی کنم و ببخشید آن رسانه را به عنوان یک رسانه زرد تلقی می کنم. اگر نقاط قوت و نقاط ضعف را در کنار هم منعکس کنند خوب است.

- یکی از بحث هایی که در رسانه ها مطرح است و شما به طور حتم انتظار دارید رسانه ها در قبال آن انصاف را راعایت کنند، بحث تورم است و البته بازتابهایی که بعد از اعلام نرخ 21.5 درصدی تورم در میان مردم ایجاد شده که در رسانه های مختلف و در فضای سیاسی و اقتصادی نمود پیدا کرده ؛ مردم می گویند تورم این رقمی نیست که بانک مرکزی اعلام می کند. قبل از اینکه بخواهیم در مورد بازتابها صحبت کنیم ، شما در مورد خود تورم توضیح بدهید، اصلا به نظر شما ریشه تفاوت بین آمارهای رسمی و انتظار و احساس مردم را از کجا می دانید؟

عرض کنم، اولاً من این عبارت «مردم در مورد تورم 21.5 درصدی شک داشته باشند» را قبول نمی کنم، شاید افراد موجه و حتی رسانه ها این عبارت را گفته باشند و بعد مردم بلاخره تحت تاثیر این حرف چنین ذهنیتی پیدا کنند.

- یعنی به نظر شما آنچه به نقل از مردم در مورد نرخ تورم آمده ، بازتاب اخباری است که ابتدا رسانه ها منتشر کرده اند بعد همین اخبار به عنوان نظر مردم دوباره در رسانه ها منعکس شده؟

بله و دلیل هم دارم، مردم گرانی را حس می کنند، به طور مثال اگر شخصی در زمان گذشته کالایی را به قیمت 100 ریال خریده باشد و در زمان دیگر 120 ریال، می فهمد که این کالا گران شده، بنابراین مردم گرانی را حس می کنند نه نرخ تورم را. اصلا نرخ تورم پارامتری نیست که با احساس بتوان آن را اندازه گیری نمود. نرخ تورم را مانند سایر شاخص های علمی محاسبه می کنند.
جمله بعدی من این است: نتیجه گرانی تورم است؛ علی رغم اینکه مردم گرانی را احساس می کنند من نمی توانم بپذیرم که می توانند تورم را بدون وسیله اندازه گیری و آگاهی از روش های مربوط محاسبه کنند، روش های اندازه گیری تورم استاندارد است و در همه جای دنیا تقریبا با یک سبک و سیاق انجام می شود.

- چرا چنین فکری می کنید؟

وقتی شما می خواهید یک کالایی را وزن کنید، کالا را با دستتان لمس نمی کنید، تا وزن دقیق را اعلام کنید می برید از ترازوی تنظیم شده و استاندارد شده استفاده نموده و توزین می کنید. هیچ وقت اندازه گرفتن بدون وسیله اندازه گیری و روش علمی قابل استناد نیست؛ این موضوعی است که باید گفته شود. تورم یک روش محاسبه دارد که بین المللی است و صندوق بین المللی پول با ارائه این روش ها و بر اساس شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی تورم را اندازه گیری می کند.

- منظور شما نحوه محاسبه شاخص تورم است؟

بله، شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی که از بررسی تغییرات آن در طول زمان تورم محاسبه می شود. مکانیزم تولید شاخص تورم باید بکار گرفته شود تا بتوانیم بگوییم تورم چه میزان است. این حلقه مفقوده ای است که باید شما به آن توجه کنید.
پیش فرض های محاسبه شاخص تورم و مکانیزم محاسبه آن بر اساس نتایج بدست آمده از بررسی بودجه خانوار شکل می گیرد، بررسی بودجه خانوار فرایندی دارد که از درون آن سبد مصرفی خانوارها استخراج می شود، این فرایند، فرایند پیچیده ای است که شامل مراجعه به خانوارهای نمونه جهت پرسش از کالاها و خدماتی که در طول سال مصرف می کنند و این مهم به طور منحصر به فردی توسط همکاران متعهد و متخصص این امر (آمارگیران رسمی و بومی) در اداره آمار اقتصادی که در شهرهای مختلف حضور دارند و جغرافیای شهر و اقتصاد شهر را به خوبی می شناسند انجام می شود. سپس با دنبال کردن تغییرات قیمت اقلام درون سبد در ماه های مختلف شاخص تورم محاسبه می شود که این مبحث نیز خود فرآیند پیچیده دیگری است. بعد از اتمام این فرایندها تورم اندازه گیری می شود
حالا به نظر شما کسی که فکر می کند تب دارد می تواند بدون استفاده از دماسنج بگوید دقیقا چه میزان تب دارد؟ اما زمانی که به پزشک مراجعه می کند، پزشک با استفاده از دماسنج میزان تب را دقیقاً اعلام می کند.
وسیله اندازه گیری تورم احساس نیست؛ بله، هر کسی که به بازار مراجعه کند و نتواند با درامد قبلی خویش نیازهایش را برآورده کند، می فهمد گرانی بوجود آمده است. می گوید، من پارسال با همین مقدار پول به بازار مراجعه می کردم، ولی امسال نمی توانم با این پول کالا و خدمات مورد نیازم را خرید کنم، پس گرانی وجود دارد، این را مردم خوب احساس می کنند، ولی در مورد اندازه گیری آن خواهش می کنم به تخصصی بودن مکانیزم هایش توجه کنیم و اجازه بدهیم متخصص این امر آن را اندازه گیری نماید.

- به زبان ساده فرایندی که منجر به استخراج رقم 21.5 درصد تورم می شود را توضیح بدهید، به طوری که همه متوجه بشوند.

ابتدای کار، شما باید به سال پایه مراجعه کنید.
- یعنی سال 83؟
بله، که البته ما در حال تغییر سال پایه به سال 90 هستیم؛ ما در سال پایه به خانوارهای نمونه مراجعه می کنیم(جامعه آماری)، که این مراجعه براساس جغرافیای جمعیتی و توزیع هزینه ای در تمام سال انجام می شود.
- این خانوارهای نمونه ، یک گروه مشخص هستند که شما هر سال به همین گروه مراجعه می کنید و یا در هر دوره تغییر می کنند؟
چگونگی انتخاب این خانوارها هم (البته یک مرحله قبل تر است) در سال قبل از پایه صورت می گیرد، در این سال (قبل از سال پایه) در تمام مناطق شهری مورد بررسی در کشور که شامل بیش از 70 درصد جمعیت کشور است، با استفاده از به هنگام ترین نقشه جمعیتی و وضعیت جغرافیایی اقدام به شناسایی خانوار ها در بلوک های نمونه می کنیم که این خانوارها شامل تمام اقشار جامعه هستند .
در نهایت سبد مصرف خانوار در کل کشور در سال پایه استخراج می شود و ضرایب اقلام مشمول سبد بدست خواهد آمد. (ضریب تاثیر تغییر قیمت هر کدام از گروه های کالایی در سبد هزینه خانوار).

- چند کالا در این سبد وجود دارد؟

در حال حاضر سبد کالاها و خدمات مصرفی خانوارها در 12 گروه اصلی که شامل 359 قلم کالا و خدمت می باشد، طبقه بندی شده است.
از این اقلام در طول ماه و با رعایت پراکندگی مکانی و زمانی قیمت گیری می شود و بر اساس این اطلاعات شاخص ماهانه تهیه می گردد. پس از آنکه شاخص قیمت برای 24 ماه متوالی آماده شد از شاخص قیمت 12 ماه اول یک میانگین گرفته می شود و از ارقام شاخص قیمت در 12 ماه دوم میانگین دیگری محاسبه خواهد شد حاصل تقسیم این دو میانگین بر هم نرخ تورم است.
در این فرایند قیمت گیری مباحث کالاشناسی به طور کامل رعایت می شود، به طور مثال چنانچه در طول زمان تغییر قیمت پنهانی ایجاد شود یا کیفیت کالا تغییر کند این تغییر قیمت واقعی در اثر تغییر کیفیت با روشهای استاندارد آماری محاسبه شده و در شاخص قیمت اثر گذار خواهد بود.
بحث مهم خرید عملی هم در قیمت گیری داریم، متصدیان جمع آوری آمارهای اقتصادی بطور مثال در کل کشور نان را می خرند، طی مکانیسمی تعریف شده، نان خریداری شده در بسته های نایلونی خاص قرار گرفته را وزن می کنند و وزن نان در محاسبه قیمت تاثیر می گذارد.
اما، چرا مردم چیز دیگری احساس می کند، همانطور که گفته شد در احساس گرانی است، گرانی را بر اساس قیمت آخرین کالایی که خریداری کرده اند برآورد می کنند یک روزی برنج گران شده بود، هر کیلو حدود شش هزار تومان مردم می گفتند که برنج گران شده چرا تورم کم است؟، حالا که برنج به حدود چهار هزار تومان کاهش پیدا کرده است آیا باید تورم کاهش پیدا کند؟،
دلیل این است که تورم برآیند نیروهای قیمتی است و نه تغییر قیمت یک یا چند کالا ، برآیند نیروهای قیمتی اقلام سبد بر روی هم اثر می کنند و تورم به وجود می آید.

- بعد از استخراج سبد کالا چه اتفاقی می افتد تا نرخ تورم محاسبه شود؟

بعد از استخراج سبد کالا، اوزان از آن استخراج می شود، این اوزان در شهرهای مختلف متفاوت است.
- اوزان مورد اشاره شما مربوط است به میزان مصرف است، یعنی تفاوت بین میزان مصرف یک شهر به شهر دیگر در کالاهای مختلف است؟
به طور مثال در یک شهر میزان مصرف شکر یک درصدی دارد و در شهری دیگر متفاوت است. برای همه اقلام این موضوع صادق است.
در حدود 124 هزار مظنه در ماه از 44000 منبع اطلاع قیمت گیری می شود. برآیند تغییر این قیمت ها بر اساس ضرایب اهمیت آنها عدد شاخص قیمت برای یک ماه را مشخص می کند. شاخص قیمت در سال پایه 100 است، در هر ماه شاخص قیمت استخراجی عدد دیگری خواهد شد، نسبت تغییر این شاخص به شاخص ماه قبل رشد ماهانه را می دهد ، نسبت تغییر این شاخص به ماه مشابه سال قبل هم رشد شاخص قیمت در یک ماه خاص از دو سال متوالی را نشان می دهد، ولی نرخ تورم نسبت، جمع 12 عدد شاخص ماهانه به جمع 12 عدد شاخص ماهانه قبل از آن است. یعنی وضعیت سطح عمومی قیمت ها در 24 ماه گذشته در محاسبه نرخ تورم هر ماه دخیل است.
من خدمت شما عرض کنم ،یکی از دلایلی که بتوان به آن اشاره کرد این است که ممکن است مردم فراموش کنند که دقیقا در 24 ماه قبل چه کالایی را با چه قیمتی خریده اند. ولی آن قیمت در نرخ تورم موثر است؛ اگر 24 ماه قبل برنج را به ازای هر کیلو شش هزار تومان خریده اند و امروز حدود چهار هزار تومان می خرند این تفاوت نرخ تورم را کاهش می دهد ولی شاید به یاد آوردن این موضوع در کنار افزایش قیمت برخی کالاهای دیگر به سادگی امکان پذیر نباشد. ولی فرمول ریاضی و روش استاندارد این موارد را در نظر می گیرد.

- این نکته ای که شمابه آن اشاره می کنید، وجه تمایز بین تورم نقطه ای و تورم دوره ای است؟

تورم دوازه ماهه است، اتفاقا این اشتباه است که تورم را نقطه ای نگاه کنیم در حالی که تورم در طول سال است، شما در طول سال به صورت فصلی برخی کالاها را خرید می کنید و باید میزان هزینه را در طول سال ببنید، اگر می بینید در محاسبه تورم ما یک دوره 12 ماهه را مبنا قرار می دهیم به این دلیل است که در این دوره 12 ماهه همه اقلام مصرفی خانوار وجود دارد، شما می توانید در یک ماه در سال هزینه های متفاوتی داشته باشید، به طور مثال یک خانوار اجاره نشین که در خرداد ماه منزل خود را تغییر می دهد، در خرداد ماه هزینه هایش خیلی بالا می رود در حالی که در ماه دیگر سال ممکن است با میزان هزینه های متفاوتی روبرو شود. بر همین اصل باید تورم را یک ساله محاسبه کرد. تا همه هزینه های متصور در طول سال در آن دخیل باشد.

- بخشی از ضرایبی که استخراج می کنید، به تغییرات قیمت باز می گردد و بخشی هم تحت تاثیر سبد خانوار است؟

ضرایب در سال پایه از حاصل ضرب قیمت کالاها در میزان مصرف آن بدست می آید.

- نسبت به هزینه کل خانوار...

بله نسبت به هزینه کل سالانه خانوار، ما اصلا هزینه خانوار را در نظر می گیریم در سال پایه فرض کنیم خانوار همه هزینه هایش در سال پایه 100 ریال بوده است، به طور مثال در این سال 30 ریال از هزینه ها مربوط به غذا بوده ، 30 ریال مربوط به مسکن بوده و... این ها حاصل مقدار مصرف ضرب در قیمت کالا بوده و قاعدتاً اگر شما از سال پایه دور شوید چه انتظاری دارید؟ شما فکر می کنید اگر ما از سال پایه دور شویم تورم را بیشتر اعلام می کنیم یا کمتر؟

- قاعدتا باید بیشتر اعلام کنید.

یعنی از واقعیت بیشتر اعلام می شود، یعنی هر چقدر به سال پایه نزدیک باشید دقت نرخ تورم اعلامی شما بیشتر است؛ من همیشه در مورد تورم این مثال را می زنم، ما یک جاده داریم که حد جاده با دو خط مشخص می شود و ما باید در بین این دو خط حرکت کنیم، هرچه از سال پایه دور می شویم به خط های کناری جاده نزدیک تر می شویم و باید برگردیم به وسط جاده، ما حتما باید به وسط جاده برگردیم و فلسفه تجدید نظر و تغییر در سال پایه نیز همین است.
- این فرایند در دنیا به صورت استاندارد هر چند سال انجام می شود؟
بین 5 تا 7 سال یک بار اتفاق می افتد، و این تغییر سال پایه را یک افتخار برای خودشان می دانند؛ وقتی ما سال پایه را تغییر دادیم و سبد را تغییر دادیم، شما می نویسید بانک مرکزی سبد خودش را تغییر داد، واقعیت این است که تغییر سبد توسط بانک مرکزی کار بزرگی است، صدها نفر ساعت کار صورت گرفته تا سبد تغییر کرده است.
- درواقع شما می گویید که با تغییر سبد، خودتان را با الگوی مصرف مردم هماهنگ می کنید؟
بله، یعنی این نگاه را مردم باید بپرسند چرا سبد را عوض نمی کنید، نه اینکه بگویند چرا سبد را عوض کردید!
- البته وقتی شما به گزارش های بودجه خانوار نگاه می کنید، می بینیم در سالهای اخیر ماکروویو و یا کامپیوتر وارد این سبد شده و به طور حتم در ترکیب هزینه های خانوار تاثیر گذار است؛ بنابراین این فرایند هر 7 سال توسط بانک مرکزی انجام می شود؟
بله، از سال 1339 به بعد تقریبا هر 7 سال یک بار این اتفاق افتاده است. از سال 1315 تا 1339 فاصله بین سال های پایه بیشتر بوده است.
- پای صحبت منتقدین بانک مرکزی و یا منتقدین سیاستهای اقتصادی دولت که بنشینیم، عنوان می کنند که شما تورم را با بازی با ضرایبی که به نحوه استخراجشان اشاره کردید، پایین جلوه می دهید، جواب شما به این منتقدین چیه؟
به عنوان کسی که سالها در زمینه آمار اقتصادی کار کرده ام، می گویم مگر می شود این اتفاق بیافتد، شش میلیون عدد (در دو سال) از جاهای مختلف می آید روی هم ریخته می شود، از آن تورم استخراج می شود، مگر می شود با این حجم اطلاعات بازی کرد؟ اگر هم بازی کنید مگر می شود این بازی را ادامه داد؟ آن هم به مدت حدود 80 سال!
بازی با یک عدد و یا در یک مقطع شاید ممکن باشد ولی با سری زمانی نمی توان بازی کرد، من خواهش می کنم منتقدین در مورد سری زمانی و سازگاری آن و در مورد تورم مطالعه بیشتری بکنند، اصلاً امکان پذیر نیست چنین اتفاقی بیافتد؛ اگر هم کسی وارد این بازی بشود نمی تواند ادامه بدهد.
یک اصل ساده در بانک مرکزی وجود دارد که از ابتدای ورود ما مسئولین وقت به ما می گفتند و آن این است که در انجام کارها باید دقت کرد و همیشه هم در بانک مرکزی این یک اصل بوده است ما یک اصطلاحی دارم که «شاخص ضرر می کند»، خود من در بدو ورود اتفاقا کار خود را از قسمت محاسبات تورم شروع کردم. و به عنوان یک تازه کار رفتم سراغ کارشناس مربوطه که معنی این اصطلاح چیه؟ شاخص اگه کم بشه ضرر می کند و یا اگر زیاد شود؟
جوابی که به من داده شد این بود، شاخص اگر از واقعیت فاصله بگیرد ضرر می کند، و در سری زمانی قابل جبران نیست و این آویزه گوش تمامی همکارانی هست که در بانک مرکزی فعالیت می کنند. دقت در محاسبات ما تا سطح عالی است و این یک ادعا نیست و یک واقعیت می باشد.
متصدیان جمع آوری اطلاعات در اداره آمار اقتصادی در این کار تخصص دارند و تعهد ویژه نسبت به کار. آنها با امتحان ورودی استخدامی در بانک مرکزی وارد کار می شود که مطمئناً با توجه به میزان تقاضا برای استخدام در بانک می توان به توانایی های فوق العاده ایشان پی برد. از طرف دیگر نظام بازرسی و نظارت هم داریم.
این فرد در مورد کاری که انجام می دهد سالانه آموزش می بیند، ما از اساتید ایجاد ارتباط استفاده آموزشی می کنیم تا همکاران ما بتوانند وظایف خویش را به نحو احسن انجام دهند.

- دلیل کارشناسی تفاوت آماری که توسط شما محاسبه می شود با مرکز آمار چیه؟ به دلیل جامعه نمونه آماریه و یا به دلیل تفاوت سبد کالایی است که مبنای محاسبه نرخ تورم قرار می دهید؟

من نمی خوام وارد موضوع این اختلافات بشوم، اگر عدد بخواهیم بدهیم، بالاخره همه این دلایل می تواند باشد، من فکر می کنم وظیفه همه ما این است که به هیچ اختلافی دامن نزنیم، اگر تبیین کنیم و روشنگری کنیم درست عمل کرده ایم. ما بیشتر به وحدت و یگانگی فکر می کنیم.

- دلیل اصرار من بر این پرسش این است که ما برای ساماندهی همین اختلافات سه سال است صبر کرده ایم و از انتشار آمارها جلوگیری شده، ولی بعد از سه سال باز می بینیم به نقطه اول رسیدیم و تفاوت ها همچنان وجود دارد، البته اختلاف ها در دنیا هم به این صورت باشد و مراجع مختلف آمارهای مختلفی اعلام کنند ، اما سئوال اینجاست، ساماندهی که باعث اختلال زمانی در انتشار آمارها شد چرا به نتیجه نرسید؟

این موضوعی نیست که بخواهیم به آن بپردازیم، این قدر موضوعات خوب هست که به آن بپردازیم، این موضوعات باید در جمع های کارشناسی مطرح شود و درافکارعمومی برایش روشنگری شود، نه افکار مردم را به سمت تشنج ببریم، مردم می خواهند شاد باشند، می خواهد از اتفاقات باخبر بشوند، چرا ما بیاییم فردی را متشنج کنیم که کسی چیزی گفته و دیگری چیز دیگری گفته، البته همه این ها حل شده، حالا بیاییم و موضوع حل شده را دوباره دامن بزنیم ...
- نشریه ای در مصاحبه ای با یکی از مدیران سابق مرکز آمار ایران مبنی بر اینکه در دوره زمانی خاصی آمار بیکاری بنا بر دستور مقامی اصلاح شد، این حواشی که ایجاد می شود، ذهن را به این سمت می برد که ساماندهی آمار وقتی به نتیجه نرسد، چه خواهد شد، البته این خبر بعد توسط مسئولی که زیر سئوال رفته بود تکذیب شد، ولی این موضوع به بی اعتمادی دامن می زند که شما به آن در ابتدای همین گفتگو اشاره داشتید، در کلان اقتصادی ایجاد می کند و من به عنوان یک رسانه مجبورم به آن بپردازم؛ دوباره می خواهم به این نکته برگردم که آیا ساماندهی های مورد نظر صورت گرفته یا نه؟
من تا به حال یاد ندارم، در بانک مرکزی مسئولی در مورد آمارها این نوع اظهار نظری کرده باشد و در بانک مرکزی تا جایی که من یاد دارم آمار دستوری یا بر اساس توصیه نبوده است.
- البته من به شخصه عدم انتشار آمارها را در دوره مورد اشاره ناشی از صداقت بانک مرکزی می دانم.
من به یاد ندارم، که زودتر از رئیس دایره مربوطه متوجه شوم که نرخ تورم چقدر بوده است.
- البته به نظر آقای بهمنی در مورد نرخ 21 درصد متوجه این موضوع شده بود.
من این نرخ را به ایشان عرض کرده بودم، ایشان بعد از من این موضوع را خبردار شده بودند، هیچ وقت ایشان به من نمی فرمایند نرخ تورم چقدر است. منظور من این است، مطمئناً من خدمت ایشان عرض می کنم و مطمئناً همکار من هم پس از اتمام محاسبات به من اعلام می کند، اگر دوستی هم چیزی گفته است، به نظر من یک اظهار نظر شخصی است و من اعتقاد دارم سیستم کشور ما بسیار پاک تر از این است که چنین اتفاقی در آن بیافتد.
این اظهارات شخصی است و من اصلا این را قبول نمی کنم، دلیل دارم ، کسی که در بخش آمار کار می کند می فهمد که چطور باید با سری زمانی کار کند و در سری زمانی آماری دست بردنی نیست آماری که در کشور ما تولید می شود آمار با کیفیتی است . بسنده می کنم به نظر مامور صندوق بین المللی پول که چند روز قبل بیان کرد وی در مورد آمار تولید شده در بانک مرکزی گفت که کیفیت آماری که شما تولید می کنید در دنیا جزو بهترین ها است .

- حداقل در خاورمیانه.

در خاورمیانه که ما یکی از متقدمین آمار هستیم، در کل دنیا هم همین است، ما آمارهای بسیار خوبی در کشور تولید می کنیم.

- چرا صندوق بین المللی پول سالهاست، نرخ بیکاری ما را منتشر نمی کند؟

منتشر نمی کند؟
- اگر به سایت صندوق بین المللی پول مراجعه کنید، می بیند نرخ بیکاری کشور ما را فکر می کنم از سال 86 به بعد منتشر نمی کند؟
من از این موضوع اطلاع ندارم.

- یعنی شما مرجع اطلاعات صندوق بین المللی پول نیستید؟

اطلاعات صندوق بین المللی پول، منبع اطلاعات آنها بانک مرکزی است. بر اساس ماده 15 قانون پولی و بانکی کشور بر اساس قانون طرف مرتبط با صندوق بین المللی پول، بانک مرکزی است. منتهی مراتب ،گاهی آماری در مورد خیلی از کشورها منتشر نمی شود. این در همه جا معمول است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر