کد خبر 99
A
در صورت مصرف بیش از حد

معاون وزیر نفت با اشاره به ورود موج جدید سرمای زمستانی به کشور از افزایش ظرفیت تولید گاز ایران به 620 میلیون متر مکعب در روز خبر داد و اعلام کرد: گاز مشترکان دولتی پرمصرف 24 تا 48 ساعت قطع می‌شود.

جواد اوجی با اشاره به ورود موج جدید سرمای زمستانی به اکثر استان‌های کشور از آغاز بارش شدید برف و باران در اکثر استان‌ها خبر داد و گفت:‌پیش‌بینی می‌شود دمای هوا در بخش های مختلف کشور 12 تا 15 درجه سانتیگراد کاهش پیدا کند.

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با اعلام اینکه در هفته‌های اخیر آب وجود کاهش شدید دمای هوا در کشور هیچگونه قطعی یا افت فشار گاز گزارش نشده است، تصریح کرد:‌این در حالی است که از ابتدای هفته جاری ترکمنستان صادرات گاز خود به ایران را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

معاون وزیر نفت با تاکید بر اینکه با ساخت لوله جدید انتقال در حوزه‌های شمال و شمال شرق کشور و با وجود کاهش شدید واردات گاز از ترکمنستان هیچگونه قطعی گازی در این مناطق به وجود نیامده است، اظهار داشت: در حال حاضر رکورد مصرف گاز ایران از مرز 556 میلیون متر مکعب در روز عبور کرده است که این میزان مصرف در سه دهه گذشته بی‌سابقه بوده است.

این عضو هیئت مدیره شرکت ملی گاز با یادآوری اینکه در شرایط فعلی 80 درصد گاز تولیدی کشور در بخش خانگی تجاری مصرف می‌شود، خواستار صرفه جویی بیشتر مشترکان خانگی و تجاری در مصرف گاز شد و افزود: تا پیش از فرارسیدن موج سرما در بخش خانگی نسبت به سال گذشته 25 میلیون متر مکعب معادل تولید گاز یک فاز پارس جنوبی صرفه جویی حاصل شده است.

این مقام مسئول در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر ایران پس از روسیه دومین شبکه انتقال گاز بزرگ جهان را با وسعتی 200 هزار کیلومتری در اختیار دارد افزود: همچنین هم اکنون با فعالیت همزمان 13 پالایشگاه ظرفیت تولید گاز شیرین کشور به بیش از 540 میلیون متر مکعب در روز افزایش یافته است.

معاون وزیر نفت با اعلام اینکه هم اکنون حدود 75 درصد جمعیت شهری روستایی کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند، تاکید کرد: با فعالیت شبانه روزی کارکنان و مدیران صنعت گاز تا کنون گاز هیچ شهر و روستایی قطع نشده است.

مدیرعامل شرکت ملی گاز همچنین با یادآوری اینکه در حال حاضر ایران چهارمین تولید کننده گاز و سومین مصرف کننده گاز جهان است، تاکید کرد:‌ با توجه به افزایش مصرف گاز در بخش‌های مختلف کشور اخیراً گشت‌های نامحسوس شرکت ملی گاز برای بررسی وضعیت مصرف این حامل انرژی در سطح ادارات و سازمان‌های دولتی فعالیت بیشتری پیدا کرده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر