کد خبر 949
A

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی در اجلاس اخیر خود در گزارشی از وضعیت اقتصادی جهان اعلام کرد، اگر تنش ها در حوزه بازار نفت در راستای تحریم های ایران جدی شود، رسیدن قیمت نفت به 165 دلار قابل پیش بینی است

سید شمس‌الدین حسینی در بازگشت از اجلاس بهاره صندوق بین المللی پول و بانک جهانی که در واشنگتن برگزار شده بود، با ارائه گزارشی از این سفر اظهار کرد: در این اجلاس چند موضوع مهم مورد توجه و بررسی قرار گرفت و یکی از مهم ترین آنها ارزیابی دو نهاد بین المللی صندوق بین المللی پول و بانک جهانی در خصوص وضعیت رشد اقتصادی در جهان بود.

به گزارش ایسنا، وی افزود: پیش بینی آنها در خوش بینانه ترین حالت کاهش رشداقتصادی جهان در سال میلادی جاری نسبت به سالهای گذشته از 4.1 درصد به 3.5 درصد است. حسینی با جدی خواندن نگرانی ها در این حوزه تاکید کرد: برخی کشورهای اتحادیه اروپا برای برون رفت از رکود نیاز به تزریق دارند و از طرف دیگر برای گرفتن وامها باید برنامه های تثبیت را اجرا کنند.

وی ادامه داد: اعضای اجلاس در نهایت به این جمع بندی رسیدند که تزریق صورت گیرد و برنامه های ریاضت به تدریج انجام شود.

وزیر اقتصاد که سرپرستی گروه ایرانی شرکت کننده در این اجلاس را بر عهده داشت، تصریح کرد: نکته دیگری که در این اجلاس مورد بررسی قرار گرفت علت این بحران و دلایل تعمیق و تداوم آن بود.

حسینی با اشاره به بازار های مسکن و مالی آمریکا و اروپا به عنوان علل این بحران خاطر نشان کرد: دلیل اینکه چرا یک تصویر با اعتماد و اطمینان بدست نمی آید، مربوط به عدم استفاده از ابزار های مالی و پولی و مطامع سیاسی آن است.

حسینی در خصوص نامگذاری سال 1391 به عنوان سال تولید ملی و رابطه آن با بازار سرمایه اظهار کرد: بین شعار و برنامه حمایت از تولید ملی و وضعیت بازار سرمایه یک رابطه دوطرفه وجود دارد.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: طرح چنین شعارهایی و تلقی اینکه حاکمیت برنامه مشخصی برای حمایت از تولید ملی دارد بدین معنی است که باید منتظر افزایش عرضه و فروش و در نهایت افزایش سود این بنگاههای تولیدی باشیم.

حسینی بااشاره به جهش و رکورد بسیار عالی بورس در فروردین ماه سال جاری تصریح کرد: این خبر مثبت برای بازار سرمایه است و طبیعی است بازار سرمایه در مقابل چنین اخباری واکنش مثبت نشان بدهد به ویژه اینکه امسال سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی نیز نامگذاری شد.

وزیر اقتصاد با اشاره به وجود ایرادهای ساختاری در اقتصاد ایران و لزوم تلاش برای حل آنها خاطر نشان کرد: سیستم مالی کشورمان در جهت تجهیز منابع به شدت بانک محور است.

وی ادامه داد: در همه جای دنیا بانک ها در تامین مالی نقش مهمی دارند ولی برای اقتصاد ایران که امروز جزو 20 اقتصاد مطرح دنیاست و برنامه های بلند و بزرگی را اجرا می کند بیشترین وزن تامین مالی بر روی بانکهاست.

حسینی تاکید کرد: بهترین مکمل جایگزین برای تامین مالی، بازار سرمایه است و می بایست ابزارهای بازار سرمایه را فعال کنیم.

وزیر اقتصاد با اشاره به رشد بازار سرمایه کشور در چندسال اخیر و قرار گرفتن در ردیف برترین بورس های دنیا تصریح کرد: سال گذشته توانستیم از طریق افزایش سرمایه و فروش اوراق مشارکت شرکت های غیر دولتی و عرضه صکوک بصورت دست اول، تامین مالی کنیم.

سخنگوی اقتصادی دولت تاکید کرد: بازار سرمایه ایران بازار مطمئن و سودآوری است اما سرمایه گذاران باید به این نکته هم توجه داشته باشند که با دقت و وسواس اقدام به خرید و فروش سهام کنند.

حسینی در بخش دیگر این گفت‌وگو به تشریح سیاستهای دولت برای بخش پولی کشور پرداخت و اظهار داشت: نوسانات سال گذشته در بازار ارز به عنوان یک پدیده نامطبوع برای همه عبرت آموز شده بود.

وی تاکید کرد: مستقل از نرخ ارز، نوسانات نرخ در بازار ارز علامت بسیار بدی برای اقتصاد است.

وی افزود: بازگرداندن ثبات بازار ارز جزو کارهای مهم بانک مرکزی در سال گذشته بود که با اقدامات این نهاد، نوسانات سکه و ارز کاهش یافته و تقریباٌ از بین رفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی از ایجاد سیستم یکپارچه اطلاعات ارزی بین بانک مرکزی، گمرک و سازمان توسعه تجارت به عنوان یکی از مهمترین اقدامات در جهت کنترل بازار ارز نام برد.

حسینی تاکید کرد: سیاست مطلوب دولت در بازار ارز، ایجاد ثبات نسبی در بازار و کاهش و تعدیل نرخ ارز در بازار آزاد است.

وزیر اقتصاد در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص هدفمندسازی یارانه ها تصریح کرد: اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها همچنان یک ضرورت است.

وی افزود: من به عنوان نماینده این مردم بزرگ در بین وزرای منا در گزارشی اجرای هدفمندسازی یارانه ها در ایران را ارائه نمودم و در کنار آن نهادهای بین المللی نیز اجرای این طرح را به عنوان یک تجربه بزرگ و موفق بشری برای ایرانیان به ثبت رساندند و به نیکی یاد می کنند.

ارسال نظر

عناوین بیشتر