کد خبر 909
A
آخرین اخبار از صادرات نفت ایران

بلومبرگ اعلام کرد میزان واردات نفت چین از ایران در سال منتهی به مارس ۲۰۱۲، 54 درصد کاهش داشته است/مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، کاهش 54 درصدی صادرات نفت ایران به چین را رد کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین در حالی که رسانه های غربه به نقل از بلومبرگ از کاهش شدید واردات نفت چین از ایران خبر دادند، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران ، در واکنش به جوسازی امروز رسانه‌های غربی، از صادرات روزانه 500 هزار بشکه نفت به پالایشگاه‌های چین خبر داد و اعلام کرد: کاهش 54 درصدی صادرات نفت ایران به چین صحت ندارد.

بلومبرگ گزارش داده است که میزان واردات نفت چین از ایران طی ماه مارس نسبت به مدت مشابه سال قبل 54 درصد کاهش داشته و به کمتر از 1.08 میلیون تن رسیده است . به گزارش فارس به نقل از پایگاه اینترنتی بلومبرگ، بر اساس این گزارش پراناب مخرجی وزیر دارایی هند نیز گفت این کشور واردات نفت از ایران را نسبت به سال 2011 میلادی از 22 میلیون تن در سال به 14 میلیون تن رسانده است .

ژاپن ، سومین مشتری بزرگ نفت ایران نیز میزان خرید نفت از این کشور را تا 77 درصد کاهش داده و به 75 هزار بشکه در روز رسانده است . کره جنوبی نیز از کاهش 40 درصدی واردات نفت از ایران خبر داده است . آمریکا پیش از این ژاپن و ده کشور عضو اتحادیه اروپا را از تحریمهای وضع شده بر ضد ایران معاف کرده است .

اتحادیه اروپا نیز که در سال 2011 میلادی حدود 18 درصد نفت صادراتی ایران را خریداری کرده است قصد دارد از ابتدای جولای واردات نفت از ایران را متوقف کند .

رویترز نیز به نقل از منابع آگاه اعلام کرد اندونزی و فیلیپین واردات نفت از ایران را متوقف کرده اند . ترکیه و هند نیز به دنبال جایگزین کردن بخشی از نفت وارداتی خود از ایران هستند . آمریکا تا ژوئن به مشتریان بزرگ نفت ایران مهلت داده است تا واردات نفت از این کشور را به طور چشمگیری کاهش دهند .

محمد سیمسک ، وزیر دارایی ترکیه ، هفته پیش در حاشیه نشست وزیر دارایی در واشنگتن در مصاحبه با رویترز تاکید کرد ترکیه از تحریمهای سازمان ملل پیروی می کند . ترکیه هنوز برای پیروی از تحریمهای آمریکا و اروپا بر ضد ایران اقدامی انجام نداده است .

وزیر دارایی هند نیز گفت دهلی نو برای پرداخت پول نفت وارداتی از ایران با مشکلات زیادی روبرو است و در حال بررسی کلیه گزینه ها هستیم . گیتا ویرجاوان ، وزیر بازرگانی اندونزی ، نیز گفت آمریکا از دولت اندونزی در خصوص واردات نفت از ایران سوال کرده است و ما مقامهای واشنگتن را متقاعد کرده ایم که هیچ نفتی از ایران وارد نمی کنیم . سفارت فیلیپین در واشنگتن نیز اعلام کرد فیلیپین که سال گذشته 5.9 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده‌ بود امسال تا پایان مارس نفت از ایران وارد نکرده ‌است .

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران: کاهش 54 درصدی صادرات نفت ایران به چین صحت ندارد.

در واکنش به جوسازی امروز رسانه‌های غربی، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران از صادرات روزانه 500 هزار بشکه نفت به پالایشگاه‌های چین خبر داد و اعلام کرد: کاهش 54 درصدی صادرات نفت ایران به چین صحت ندارد.

سیدمحسن قمصری در گفتگو با مهر در واکنش به جوسازی امروز برخی از رسانه‌های غربی مبنی بر کاهش 54 درصدی صادرات نفت ایران به چین، گفت : صادرات نفت ایران به پالایشگاه‌های چینی از ابتدای سالجاری میلادی تاکنون به هیچ وجه کاهش نیافته است .

مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت با تاکید بر اینکه در سال 2012 میلادی قراردادهای فروش نفت ایران به پالایشگاه‌های چینی تمدید شده است، تصریح کرد: در شرایط فعلی به طور متوسط روزانه 500 هزار بشکه نفت خام به چین توسط ایران صادر می شود .

این مقام مسئول در پاسخ به این سئوال مهر که برخی از پالایشگرهای چینی رسما از کاهش صادرات نفت ایران خبر داده اند، اظهار داشت : پالایشگاه‌های چینی برخی از ملاحضات سیاسی را در نظر می گیرند .

بلومبرگ امروز با انتشار گزارشی، ادعا کرده است: میزان واردات نفت چین از ایران در مارس ۲۰۱۲ میلادی نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود 54 درصد کاهش داشته است .

رستم قاسمی وزیر نفت ایران پیشتر در جمع خبرنگاران با رد هرگونه ارائه تخفیف نفتی ایران به پالایشگاه‌های چینی، گفته بود: ایران نفت خام خود را با قیمت‌های بین‌المللی به پالایشگاه‌های مختلف نفت جهان عرضه می کند .

این مقام مسئول با اعلام اینکه ایران هیچگونه محدودیتی برای دریافت پول نفت خام صادراتی خود با "یوان" ندارد، تاکید کرده بود: در حال حاضر ایران با کشورهایی همچون چین، هندوستان و کره جنوبی حجم بالای مبادلات اقتصادی و تجاری دارد که قطعا این حجم گسترده فعالیتهای اقتصادی تحت تاثیر تحریم نفتی اتحادیه اروپا قرار نمی گیرد .

این عضو کابینه دولت دهم همچنین با تکذیب کاهش صادرات نفت ایران به چین، بیان کرده است: چین مشتری نفت خام ایران است. این در حالی است که همزمان با آمادگی چین برای بیمه کردن نفتکش‌های حامل نفت صادراتی ایران و کاهش نگرانی مشتریان خارجی برای خرید نفت ایران، بهای طلای سیاه ایران در چند هفته گذشته در آسیا و اروپا کاهش یافته است .

ارسال نظر

عناوین بیشتر