کد خبر 896
A
سفیر ایران در سازمان ملل تاکید کرد؛

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در جمع اعضای شورای امنیت به بیان دیدگاههای جمهوری اسلامی اسلامی ایران درخصوص مسایل مهم منطقه به ویژه اظهارات غیر مسوولان برخی از مسولان کشورهای عربی درباره جزایر سه گانه، انتقاد از ادامه اقدامات تحریک آمیز صهونیست ها در منطقه خاورمیانه و مواضع تهران درباره تحولات سوریه پرداخت.

به گزارش ایرنا اسحاق آل حبیب عصر دوشنبه به وقت محلی در نشست شورای امنیت که به بررسی موارد متعدد نقض حقوق بشر در سرزمین های اشغالی اختصاص داشت، گفت سفر آقای احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران به جزیره ابوموسی و تمام اقدامات در این جزیره بر پایه حق حاکمیت و اصول تمامیت ارضی ایران انجام شده است.

وی با انتقاد از برخی اظهارات غیر مسوولانه در این خصوص تاکید کرد جزایر ابوموسی،تنب بزرگ و تنب کوچک همواره بخش لاینفک سرزمین ایران بوده است و قاطعانه هرگونه ادعائی برخلاف این اصل را رد می کنیم.

سفیر ایران در سازمان ملل در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رویکرد توسعه طلبانه و غیر قانونی رژیم صهیونیستی درمنطقه خاورمیانه، اظهار داشت : این اقدامات تحریک آمیز به افزایش بی ثباتی و تنش در این منطقه منجر خواهد شد .

وی با اشاره به نگرانی عمیق و نا امیدی فزاینده بواسطه شرایط کنونی در خاورمیانه بویژه در موضوع فلسطین تاکید کرد:متاسفانه سیاستهای غیر قانونی و اقدامات تحریک کننده رژیم اسرائیل علیه مردم ،سرزمین واماکن مقدس فلسطین ادامه دارد.

اسحاق آل حبیب با دسته بندی اقدامات غیر قانونی رژیم صهیونیستی در کرانه باختری ونوار غزه خواستار توجه ویژه و اقدام عملی از سوی اعضای شورای امنیت در این خصوص شد.

وی یکی از تحولات فوق العاده نگران کننده را تداوم اقدام غیر قانونی رژیم صهیونیستی درحومه مسجدالاقصی و قبات الصخرا در بیت المقدس اشغالی عنوان کرد و حمله به امکان مقدس ،استفاده از زور علیه نماز گزاران ،شلیک گاز اشک آور ،پرتاب نارنجک و شلیک بمبهای صوتی و گلوله های پلاستیکی را از جمله اقدامات رژیم صهیونیستی علیه مردم این مناطق دانست که نگرانی مسلمانان در سراسر جهان را درپی داشته است.

وی تاکید کرد که شورای امنیت و جامعه جهانی باید به افزایش تنش در اطراف مسجد الاقصی توجه کنند.

آل حبیب توسعه شهرک سازی و ساخت هزاران واحد مسکونی جدید توسط صهیونیستها در کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را از دیگر عوامل نگران کننده دانست و گفت درمقابل این شهرک سازی،ساختمانها و محل های سکونت فلسطینیها تخریب شده و خشونت سازمان یافته علیه فلسطینی ها و اموال آنان در جریان است.

وی شهرک سازی را نقض ماده 41 کنوانسیون چهارم ژنو و برخلاف تعهدات رژیم صهیونیستی دانست و تصریح کرد:جمهوری اسلامی ایران از اقدامات جنبش عدم تعهد برای درخواست از کشور سوئیس به عنوان کشور تضمین کننده کنوانسیون ژنو برای تشکیل کنفرانسی متشکل از کشورهای امضاء کننده این کنوانسیون درکوتاه ترین زمان ممکن با هدف تاکید بر رعایت تعهدات و مسئولیت ها درقبال سرزمینهای اشغالی فلسطین حمایت می کند.

اسحاق آل حبیب تاکید کرد : شرایط در غزه بهتر از کرانه باختری نیست و ظرف ماههای اخیر نوار غزه شاهد بمباران و حمله توسط نیروهای رژیم اسرائیل بوده و بسیاری از شهروندان از جمله زنان و کودکان هدف قرار گرفته اند و یک ونیم میلیون فلسطینی ساکن در این منطقه از تامین نیازهای اولیه محروم شده اند.

وی تصریح کرد : رژیم صهیونیستی باید پاسخگوی اقدامات خود شامل جنایات جنگی ، تروریسم دولتی و نقض سازمان یافته حقوق بشر علیه مردم فلسطین باشد و مسببین آن در دادگاه محاکمه شوند .

سفیر و معاون نمایندگی کشورمان در خصوص تحولات سوریه گفت : ما قویا معتقدیم شرایط کنونی در سوریه تنها از طریق گفت وگوی سیاسی به رهبری خود سوریها و در یک رویکرد صلح آمیز می تواند حل وفصل شود .

وی با اشاره به سفر اخیر کوفی عنان نماینده ویژه در امور سوریه به تهران تصریح کرد : مقام های جمهوری اسلامی ایران در ملاقات با کوفی عنان به وی اطمینان دادند که از ماموریت وی حمایت می کنند و نگرانی عمیق خود را از هرگونه نقض حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و عواقب منطقه ای آن ابراز کردند.

وی تاکید کرد :ما از تعامل سازنده و فعالانه حکومت سوریه با ماموریت کوفی عنان و گام های مثبت این کشور در این زمینه خشنودیم.

اسحاق ال حبیب در پاسخ به ادعا های بی اساس نماینده رژیم جنایتکار صهیونیستی درمورد ماهیت صلح آمیز فعالیت های هسته ای کشورمان تاکید کرد : در اختیار داشتن غیر قانونی زرادخانه هسته ای و توسعه مخفیانه صدها کلاهک هسته ای از سوی رژیم صهیونیستی تهدیدی برای منطقه و صلح وامنیت بین المللی است.

وی با اشاره به بی اعتنائی رژیم صهیونیستی به درخواست اکثریت قاطع کشورهای عضو سازمان ملل برای دست کشیدن از سلاح هسته ای وپذیرش ان پی تی تاکید کرد :متاسفانه عدم اقدام ارگانهای سازمان ملل در خصوص این سیاستها و اعمال رژیم اسرائیل باعث تشجیع این رژیم خطرناک شده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر