کد خبر 87
A

در حالی طرح اعزام 2000 پرستار ایرانی به کشور ترکیه در دست انجام است که طی روزهای گذشته زمزمه‌هایی برای توقف این طرح مطرح شد، با این حال یک مقام ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه با تذکر به اظهارنظرهای غیرمسئولانه، از انجام پیگیری‌های قانونی در این بخش خبر داد.

موضوع اعزام نیروی کار به خارج کشور و استفاده از فرصت ها و ظرفیت های شغلی کشورهای خارجی؛ بخشی از برنامه اشتغال زایی است که تحت تاثیر برنامه کلی و کلان دولت در این بخش، توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه ریزی می شود.

با توجه به این طی سالیان گذشته به دلایل مختلف از جمله غیررقابتی بودن اعزام کارجویان ایرانی در رقابت با برخی کشورهای آسیای جنوب شرقی، ارزان بودن تقریبا چشمگیر نیروی کار برخی کشورها به نسبت نیروهای ایرانی، آشنا نبودن بسیاری از نیروهای متقاضی کار ایرانی به زبان خارجی و همچنین تحریم؛ کشور نتوانسته است در این بخش عملکرد قابل عرضی داشته باشد.

اعزام نافرجام 100هزار نفر در برنامه چهارم

حتی برای این منظور قانون‌گذار در برنامه چهارم توسعه اعزام 100 هزار نفر نیروی متقاضی کار در خارج کشور را هدفگذاری کرده بود که بنا به دلایلی از جمله مواردی که برشمرده شد، این امکان هرگز فراهم نشد و باید گفت اقدامی در این زمینه صورت نگرفت.

برای جلوگیری از عدم تحقق هدفگذاری‌های عددی، قانونگذار با تاکید بر لزوم توجه به کسب فرصتهای خارجی برای اشتغال، دیگر نامی از عدد و رقم در برنامه پنجم توسعه نیاورد اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای امسال برنامه ریزی کرد تا بتواند زمینه اعزام 5 هزار نفر به خارج کشور را فراهم کند.

شناسایی کشورهای هدف، آماده سازی کاریابی های بین المللی برای این منظور، شناخت کارجویان واقعی و توانمند برای اعزام به خارج، حتی گفتگو و رایزنی با کشورها برای تبادل نیروی کار؛ بخشی از اقداماتی بود که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دستور کار خود قرار داد.

هدف سال 90؛ اعزام 5هزار کارجو

باید گفت این بار هدفگذاری عددی صورت گرفته نه از طریق برنامه پنجم توسعه، بلکه از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی؛ به نحوی که قرار شد زمینه اعزام 100 هزار نفر نیروی کار به خارج کشور تا پایان برنامه پنجم توسعه فراهم شود اما برای امسال این برنامه اعزام 5 هزار نفر را مدنظر قرار داد.

براساس گزارشات و پیگیری های انجام شده، تاکنون زمینه اعزام 3 هزار نفر کارجو به کشورهای خارجی فراهم شده است و بنا به گفته محمدحسین فروزان مهر، معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با احتساب عملکرد دستگاه ها و اعزام های انفرادی می توان اعزام 5 هزار نفر در سال جاری را محقق شده دانست.

البته در این بخش قرار است طبق تفاهمی که کاریابی های بین المللی در زمینه اعزام 2 هزار نفر پرستار به کشور ترکیه در دست انجام دارند، به زودی زمینه اعزام این گروه از کارجویان ایرانی نیز فراهم شود.

اعزام 2هزار پرستار به ترکیه قطعی است

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد که این موضوع در مراحل نهایی قرار دارد و به زودی کارها در این خصوص انجام می شود و مشکلی نیز در کار اعزام کارجویان ایرانی به ترکیه وجود ندارد.

با این حال برخی اظهارنظرها از سوی سازمان ای غیرمسئول در امر اعزام کارجویان به خارج کشور نیز در روزهای گذشته مبنی بر منتفی بودن اعزام پرستاران به کشور ترکیه مطرح شده است.

یک مقام ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ضمن رد هرگونه اختلال در روند اعزام پرستاران ایرانی به ترکیه در آینده نزدیک، گفت: متاسفانه اخیرا شاهد برخی اظهارنظرها از سوی دستگاه های غیرمسئول در اعزام نیروی کار به خارج کشور هستیم.

تذکر وزارت تعاون، کار و رفاه به اظهارات غیرمسئولانه

وی با اعلام اینکه از طریق تذکر کتبی به این دستگاه ها از جمله سازمان نظام پرستاری که سعی دارد در زمینه اعزام کارجویان پرستار به خارج کشور اختلال ایجاد کند، خواسته ایم تا از هرگونه تلاش برای متوقف کردن اعزام پرستاران به کشور ترکیه منصرف شوند، گفت: در صورت ادامه تلاش برای متوقف کردن پروژه و همچنین هرگونه اختلال در این امر، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از طرق قانونی اقدام خواهد کرد.

این مقام ارشد وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان داشت: مرجع رسمی پیگیری اعزام نیروی کار به خارج کشور کاریابی های بین المللی هستند و در حال حاضر نیز این کار طبق برنامه در حال انجام است و هیچگونه مشکلی نیز وجود ندارد.

به گفته وی، برای تسریع در روند اعزام پرستاران به کشور ترکیه و همچنین استفاده از ظرفیت های اشتغالی خارجی، همه دستگاه ها باید به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کمک کنند و درخواست می شود از اظهارنظرهای غیرمسئولانه که در روند کار اختلال ایجاد می شود پرهیز کنند.

مصوبات اعزامی در شورای‌عالی اشتغال

در همین حال حسن کرباسی، دبیرکل کانون کاریابی های بین المللی و دفاتر مشاوره شغلی خارجی، ضمن ردهرگونه تغییر در برنامه اعزام کارجویان پرستار به خارج کشور و مشخصا به کشور ترکیه، گفت: در راستای اعزام کارجویان به خارج کشور و کسب فرصتهای شغلی خارجی، ما شاهد مصوبات خوبی در جلسه چهل و هشتم شورای عالی اشتغال بوده ایم.

دبیرکل کانون کاریابی های بین المللی و دفاتر مشاوره شغلی خارجی اظهار داشت: جای بسی تامل است در این شرایط نابسامان وضعیت بازار کار جهانی و اینکه مراکز کاریابی با سختی فراوان فرصتهایی را جهت اعزام نیروی کار کسب می کنند، اما متاسفانه برخی بدون در نظر گرفتن خیلی از مصالح به اظهار نظرهای غیرمسئولانه روی آورده اند.

کرباسی در خصوص اینکه سازمان نظام پرستاری از قول معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر اعزام به کشور ترکیه را منتفی شده اعلام کرد، تاکید کرد: اولا معاون وزیر در هیچ زمانی خبر فوق را تکذیب نکرده است. همچنین نباید سازمانهای غیرمسئول در اعزام نیروی کار به خارج کشور در این مقوله تخصصی وارد شوند و اظهارنظرهای غیرکارشناسی داشته باشند.

این مقام مسئول در دفاتر مشاوره شغلی بین المللی افزود: متولی مبحث اعزام نیروی کار به خارج کشور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است و اگر سازمان و یا نهاد دولتی و خصوصی در این زمینه می خواهد فعالیت کند، باید در چارچوب قوانین تدوین شده وزارت مذکور باشد.

وی تصریح کرد: اینکه سازمان نظام پرستاری عنوان می کند حتی یک پرستار هم اعزام نخواهد شد، مگر مسئولیتی در قبال تصمیم گیری ها و یا چگونگی اشتغال به کار پرستاران دارد؟ در این زمینه تذکرات جدی از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سازمان مذکور ارسال شده است.

ارسال نظر

عناوین بیشتر