{{weatherData.name}} {{weatherData.weather.main}} C {{weatherData.main.temp}}
کد خبر 862

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه پدیده تورم و گرانی یک بیماری اقتصادی است، گفت: باید مدیریت و برنامه ریزی اساسی به منظور کنترل بازار صورت گیرد تا جلوی افزایش قیمت کالاها در بازار گرفته شود.

به گزارش ایرنا؛ 'محمدحسن نکویی مهر' یکشنبه شب در گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، با اشاره به 12 میلیون بازرسی از ابتدای شروع قانون هدفمندی و تشکیل بیش از 900 هزار پرونده، افزود: بازرسی گسترده ادامه دارد.

رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان، افزایش قیمت ها را به دو دسته گرانی ناشی از تورم و گرانفروشی تقسیم کرد و اظهار داشت: برخی تغییر قیمت ها می توانند منطقی و بر مبنای تغییر قیمت عوامل تولید، قیمت های جهانی،‌ تغییر نرخ ارز و مانند آن باشد که به افزایش قیمت کالا منجر می شود.

نکویی مهر ادامه داد: در این حالت برای حمایت از تولید که خود حمایت از مصرف کننده هم تلقی می شود، قیمت ها در حداقل خود و براساس کارشناسی اصلاح می شود.

وی تورم یا گرانی را یک بیماری اقتصادی که در بیست سال گذشته به طور متوسط به 20 درصد می رسیده است، دانست و افزود: گرانی علل مختلفی دارد از جمله افزایش نقدینگی، قیمت ارز، قیمت های جهانی و بحث تقاضا اعم از مصرفی و سرمایه ای حتی مخارج و بودجه دولت در این امر تاثیر دارد.

رییس سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان با توجه به واردات حدود 90 درصد روغن ها و چربی های وارداتی و افزایش 30درصدی قیمت آنها و نیز تغییر 17 درصدی قیمت ارز، تصریح کرد: اگر تغییر قیمت منطقی اعمال نشود، تولید هم انجام نخواهد شد.

وی در مورد مبارزه با گرانفروشی با اشاره به حدود 900 هزار گزارش مردمی در سال، گفت: در اکثر نقاط شهری کشور یعنی در بیش از 400 نقطه مراکز 124 مستقر هستند که در کمتر از یک ساعت، حتی در بسیاری مناطق در نیم ساعت رسیدگی به شکایات‌ آغاز می شود علاوه بر این بیش از 3000 بازرسی به همراه 2000 بازرس صنفی و بیش از 5000 ناظر افتخاری به ما کمک می کنند.

نکویی مهر با تاکید بر اهمیت سیاستگذاری در هر بخش افزود: باید به شکل مناسب تامین مواد اولیه انجام شود برای مثال در مورد شیر، مواد اولیه یعنی علوفه و دیگر نهاده ها نقش اساسی داشتند از جمله جو که 50 درصد افزایش قیمت داشت و به همین علت قیمت شیر خام هم افزایش یافت.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از افزایش قیمت ها ابتدا باید کاری کنیم که قیمت نهاده ها تغییر نکند،‌البته برخی از آنها مانند قیمت ارز و قیمت های جهانی خارج از کنترل هستند.

نکویی مهر در پایان به دو طرح تشدید نظارت و نیز پلمپ واحدهای متخلفی که تخلف خود را تکرار می کنند به عنوان طرح های جدید سازمان خود برای کنترل بازار اشاره کرد.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی نیز در این گفت وگو خبری، بازار را موجودی فعال که نظام های تولید،‌توزیع و مصرف در آن دخیل هستند، عنوان کرد و اظهار داشت: متولیان بازار مردم هستند و تخلف ها حقوق مردم است بنابر این اگر آنها گزارش نکنند هم از حق خود گذشته اند و چه بسا به حق دیگران هم اجحاف شده است.

'علی مژده ای پور' افزود: رسیدگی به پرونده های تشکیل شده تا اجرای حکم به عهده سازمان تعزیرات حکومتی است لذا همکاران ما هم از صبح تا ظهر به پرونده های رسیده از نهادهای ذیربط رسیدگی می کنند و بعدازظهرها هم به عنوان گشت سیار در سطح کشور فعالیت می کنند.

وی با اشاره به فعالیت بیش از 22 گشت در سطح شهر تهران که در محل تخلف را رسیدگی و حکم را هم صادر می کنند، گفت: در استانها هم با توجه به شرایط و ظرفیت چنین اقدامی صورت گرفته است.

مژده ای پور افزود: در مورد شیر، کارگروه کنترل بازار موضوع را به استاندار تهران ارجاع دادند و آنجا کارگروهی تشکیل و قیمت 630 تومان تعیین شد، از این رو هر گونه افزایش قیمت پس از مصوبه از نظر ما گران فروشی تلقی می شود.

رییس سازمان تعزیرات حکومتی کم فروشی را هم تخلف دانست و اظهار داشت: اگر کالا یا خدماتی از میزان و معیار تعیین شده کمتر باشد تخلف است و قانون گذار سخت گیری بیشتری برای کم فروشان در مقایسه با گران فروشان در نظر گرفته است.

وی گفت:‌ این اطمینان را به مردم می دهیم که با هر گونه بی انظباطی و تخلفی در سطح بازار برخورد خواهیم کرد تا قیمت ها به جایگاه واقعی خود برسد.

ارسال نظر