کد خبر 825
A
عضو هیئت مدیره انجمن فولاد

عضو هیئت مدیره انجمن تولید‌کنندگان فولاد با اشاره به نامگذاری امسال به عنوان تولید ملی معتقد است: ارز 1226 تومانی نصیب صنایع نشد و ادامه این روند فلج شدن بخش تولید را در سال جاری به همراه خواهد داشت.

تأمین نقدینگی در گردش و خرید مواد اولیه طی سالهای اخیر چالشهای زیادی را پیش روی تولیدکنندگان قرار داده است. در این میان مسئولان همواره وعده‌هایی را مبنی بر حل مشکل صنعتگران داده‌اند اما در نهایت گشایش چندانی صورت نگرفته و موانع تولید هر روز شکل جدیدی به خود می‌گیرد. تشدید مشکلات تولید و لزوم حمایت از صنایع داخلی عاملی برای نامگذاری امسال با عنوان "تولیدملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" شد که تحقق این شعار نیازمند فراهم شدن زیرساختهای لازم و برنامه‌ریزی دقیق توسط مسئولان و تولیدکنندگان است.

در این خصوص خبرگزاری فارس، با احمد دنیانور، عضو هیأت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت‌وگوی تفصیلی انجام داده‌است که در ادامه می‌خوانید:

دنیانور در این خصوص معتقد است: عدم مدیریت دقیق بر سیستم‌های واردات و صادرات، سیاست‌های تأمین اقلام زیربنایی مانند انرژی، نبود سیاست‌های حمایتی و اجرایی در تأمین ارز مورد نیاز صنایع و نبود نقدینگی از جمله مهمترین مشکلات بخش صنعت است.

وی ادامه داد: دولت اعلام می‌کند که دلار 1226 تومانی در اختیار تولید‌کنندگان قرار می‌دهد، اما این در حالی است که با وجود اینکه صنعت فولاد مشمول ارز دولتی است ولی تاکنون موفق به دریافت ارز با نرخ دولتی نشده‌ایم.

وی تصریح کرد: برای حل این مشکل و ثبت سفارش به بانک‌ها، سازمان‌های صنایع و گمرک مراجعه کرده‌ایم اما پاسخ مناسبی دریافت نکرده‌ایم.

* صنعتگران ارز مورد نیازشان را از بازار سیاه تأمین می‌کنند

دنیانور با بیان اینکه دلار 1226تومانی وجود خارجی ندارد، افزود: در حال حاضر صنعتگران ارز مورد نیاز خود را از بازار سیاه تأمین می‌کنند که این موضوع قیمت تمام شده تولید را افزایش داده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر صنعتگران به جای دلار 1226 تومانی دلار 1900 تومانی دریافت می‌کنند، گفت: برای خرید یورو نیز به جای نرخ دولتی 1600 تومان، نرخ 2650 تومانی پرداخت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: دولت با این رفتار خود زمینه افزایش هزینه تمام شده و بالا رفتن قیمت تولیدات را فراهم می‌کند اما وقتی قیمت محصول تغییر کرد به سراغ تولیدکننده می‌آید و معترض می‌شود که چرا افزایش قیمت داشته‌اید.

* رشد نرخ ارز قیمت شمش فولاد را افزایش داد

این تولیدکننده فولاد در ادامه با تشریح 3 مرحله تولیدی در صنعت فولاد اظهار داشت: تولید فولاد در کشور شامل 3 مرحله احیاء (تبدیل سنگ آهن به آهن خالص)، ذوب آهن (تبدیل آهن خالص یا قراضه به شمش یا تختال) و نورد (تبدیل مقاطع از شمش و یا ورق از تختال)‌ می‌شود.

وی ادامه داد: سالانه 4 میلیون تن واردات شمش فولاد به کشور صورت می‌گیرد و 2 میلیون تن شمش فولاد نیز در داخل تولید می‌شود که در واقع قیمت شمش داخلی تابعی از قیمت شمش وارداتی است.

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد ادامه داد: با افزایش نرخ ارز قیمت شمش وارداتی افزایش می‌یابد و در نتیجه نرخ شمش تولید داخل نیز در بازار با رشد قیمت روبرو می‌شود.

وی تأمین مواد اولیه را به عنوان مهمترین چالش صنعتگران عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تولید‌کنندگان با مشکلاتی در زمینه تأمین مواد اولیه، تأمین ارز و چگونگی انتقال ارز برای واردات مواد اولیه روبرو هستند.

* سهم ناچیز تولید از یارانه‌ها

به گفته وی، عدم پرداخت یارانه از سوی دولت نیز در کنار بالا رفتن قیمت انرژی و بهای تمام شده تولید، مشکلاتی را برای صنعتگران ایجاد کرده و با وجود وعده‌های بسیار مسئولان تاکنون نقش تولید سهم مناسبی از یارانه‌ها دریافت نکرده است.

دنیانور توضیح داد: در چنین شرایطی نرخ انرژی و هزینه حمل و نقل افزایش داشته و صنعتگران بدون دریافت یارانه مجبور به پرداخت هزینه بالای انرژی و حمل و نقل هستند.

وی ادامه داد: بالا بودن نرخ ارز و چگونگی تأمین آن باعث شده تا گشایش LC‌ ریالی عملی نشود.

* گشایش LC ریالی همچنان متوقف است

وی با بیان اینکه LC ریالی یک ابزار برای دریافت اعتبار برای تولید‌کننده است و با استفاده از آن خرید مدت‌دار صورت می‌گیرد، گفت: با استفاده از LC ریالی تولیدکنندگان می‌توانند مواد اولیه مورد نیاز خود را خریداری کرده و پس از فروش محصول نسبت به تسویه حساب خود اقدام کنند.

دنیانور با بیان اینکه سوء استفاده یک تاجر باعث شد تا گشایش LC ریالی در کشور به طور کامل متوقف شود، اظهار داشت: این رویه غلط است و در واقع یک تدبیر درست در مدیریت کلان بخش صنعت وجود ندارد.

این تولید‌کننده ادامه داد: توقف گشایش LC ریالی در شرایطی ادامه دارد که مشخص نیست به جای LC ریالی قرار است چه چیزی جایگزین شود.

* کاهش 20 درصدی تولید فولاد

وی افزود: اواخر سال گذشته اعلام کردند که اگر یک طرف LC ریالی دولت باشد امکان گشایش این نوع LC وجود دارد در حالی که این اتفاق نیز عملی نشد و در حال حاضر صنعتگران دسترسی به LC‌ ریالی ندارند.

دنیانور با بیان اینکه افزایش نرخ ارز و مشکلات موجود در تأمین نقدینگی مورد نیاز صنعت فولاد باعث کاهش 20 درصدی تولید در این صنعت شده است، گفت: افزایش یکباره قیمت فولاد در کشور به دلیل رونق بازار باعث شد تا تولید‌کنندگان به افزایش تولید رغبت داشته باشند که البته باز هم در چنین شرایطی شاهد کاهش 20 درصدی تولید هستیم.

وی تصریح کرد: این افزایش تولید از محل رونق بازار اتفاق افتاده و نه از محل کسب سود، به همین دلیل این مسئله موقتی است و همواره با افزایش قیمت محصول قیمت مواد اولیه نیز افزایش یافته است.

* مسئولان حرفهای صنعتگران را گوش دادند ولی عمل نکردند

عضو هیأت مدیره انجمن فولاد با اشاره به مطرح بودن بحث‌هایی مبنی بر اجرای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه‌ها، گفت: پیش از اجرایی شدن فاز اول این قانون، مسئولان وزارت صنایع سابق جلسات زیادی را با صنعتگران برگزار کردند و به خوبی به حرفهای آنها گوش کردند اما در نهایت هر سیاستی را که خودشان خواستند اجرایی کردند.

وی تأکید کرد: اگر ارز به نرخ دولتی به تولید‌کنندگان نرسد امسال که سال حمایت از تولید ملی نامگذاری شده شاهد نابودی و فلج شدن تولید خواهیم بود.

* دولت به جای برنامه‌ریزی، پلیسی رفتار می‌کند

عضو هیئت مدیره انجمن فولاد تأکید کرد: دولت به جای برنامه‌ریزی، پلیسی رفتار می‌کند و در واقع به جای اینکه برای جلوگیری از بالا رفتن قیمت تمام شده و نرخ فروش محصولات داخلی چاره‌سازی کند در بازار به صورت پلیسی از افزایش قیمت‌ها جلوگیری می‌کند که این مسئله مانند سال 89 بازار را از رونق خواهد انداخت.

ارسال نظر

عناوین بیشتر