کد خبر 818
A

آزاد سازی خودروهای دست دوم سه ساله نه تنها در شان جمهوری اسلامی نیست بلکه در تخالف مستقیم با منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی است که بر حمایت از کار و تولید داخلی تاکید موکد دارند.

به گزارش سایت خبر خودرو،‌ انجمن خودروسازان کشور نامه ای سرگشاده به معاون اول رئیس جمهور نوشته است که متن آن در پی می آید:

جناب آقای رحیمی ، معاون اول محترم رییس جمهور

با توجه به نامگذاری سال جاری حمایت از تولید ملی ، کار و سرمایه ایرانی توسط مقام معظم رهبری و با توجه به دغدغه اصلی دولت محترم برای ایجاد اشتغال پایدار ؛ و با توجه به اینکه کارگروه حمایت از تولید زیر نظر شخص حضرتعالی در پی صیانت از اشتغال و تولید داخلی است؛

مستدعی است مقرر فرمایید کارگروه مزبور نسبت به شناسایی آن دسته از مصوبات قانونی ،مصوبات هیئت محترم دولت، و مصوبات نمایندگان ویژه ریس جمهور ملهم از بندهای 127 و 138 قانون اساسی ،که در تخالف مستقیم با موارد مذکور در صدر نامه هستند، اقدام و راهکارهای اصلاح یا حذف هر یک از آنها را پیشنهاد نمایند، تا آن مقام منیع دستورات لازم نسبت به اصلاح آنها را صادر فرمایند.

جناب آقای رحیمی؛

به طور مثال مصوبه شماره 24729/ت 47722 ﻫ مورخ 15/12/90 به استناد پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده است. در حالیکه در متن پیشنهادی نمایندگان ویژه رییس عضو کارگروه کنترل بازار اصلاً جایگزینی ماده 7 دیده نمی شود و مشخص نیست چگونه این کار بدون اطلاع وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت به مصوبه اضافه شده است؟ در ماده جایگزین ماده 7 آمده است:

ماده 7- ورود انواع خودروهای سواری که از تاریخ تولید آنها بیش از سه سال گذشته باشد ممنوع است.

مشخص نیست که آیا منظور هیئت محترم وزیران خودروهای کارکرده با عمر 3 سال است یا خودروهای نو کار نکرده؟

الف- اگر منظور خودروهای کارکرده باشد که آزاد سازی خودروهای دست دوم 3 ساله نه تنها در شان جمهوری اسلامی نیست بلکه در تخالف مستقیم با منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی است که بر حمایت از کار و تولید داخلی تاکید موکد دارند.

ب- اگر منظور سواری های کار نکرده با عمر 3 ساله (استوک کارخانجات) است ، در اینصورت به استحضار می رساند که قیمت خودروی استوک 3 ساله، حداقل 50 درصد قیمت روز همان محصول است. این امر به معنی ارزان سازی واردات یعنی، کاهش 50 درصدی قیمت تمام شده خودروهای وارداتی خواهد بود. در حالیکه در سال گذشته رهبر فرزانه انقلاب با کاهش تعرفه از 90% به 70% مخالفت ورزیدند و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی مجبور به تغییر مصوبه خود شدند.

جناب آقای رحیمی ؛

متاسفانه مشابه چنین مصوبه ای در قانون پنجم توسعه و دستور العمل اجرایی آن برای واردات کامیونهای با عمر 3سال با ابهامات یاد شده نیز وجود دارد .

جناب آقای رحیمی؛

متاسفانه مصوبات متعددی به سبک و سیاق فوق ، و ظاهراً به قصد و نیت خیر و در باطن به قصد دمیدن در تنور واردات بی در و پیکر به تصویب رسیده اند که تماما ًبر ضد شعار حمایت از تولید داخلی است .

جناب آقای رحیمی؛

در حالیکه اکثر کارخانجات تولیدی اعم از خودروهای نیمه سنگین و سنگین با کمتر از 30% ظرفیت خود مشغول به کارند و حتی اخیراً یک کارخانه اتوبوس سازی به علت مشکلات نقدینگی و عدم دریافت سفارشات داخلی و... به تعطیلی کشانده شده و به اجبار و ناگزیر قریب به 600 نفر از کارکنان خود را تسویه حساب و اخراج نموده است ، متمنی است با درخواست اینجانب که در صدر نامه آمده است موافقت و دستور اقدام سریع را صادر فرمایید.

باشد که این اقدام جسورانه حضرتعالی در اجرای منویات مقام معظم رهبری در سال حمایت از تولید داخلی اثر گذار باشد.

با سپاس قبلی از صدور دستور مقتضی و با آرزوی توفیقات بیشتر .

احمد نعمت بخش

دبیر انجمن خودروسازان ایران

 • سبحان محمدی
  0 | 0

  احمد نعمت بخش

  دبیر انجمن خودروسازان ایران

  برای تمام این مشکلات راهی وراحلی دارد.
  1.تریلی های غیراستانداردفاقدحفاظوفرسوده.
  جایگزینی خودرو فرسوده با نو
  اونم بصورتی که طرف اومد برای جایگزینی خودروی فرسوده ماشین نو اماده باشد.نه طرف2 ماه منتظر باشه وفقط چند کاغذ دردست داشته باشد.وپرداخت تسلیهت جایگزینی خودرو با پایین ترین سود ممکن
  2.مشکل معاینه فنی.
  ساختن سیستمهای رایانه برای خودرو که روی خودروی خارجی موجود است طراحی زیبای بدنه وافزودن اپشن های داخلی.پلمپ موتور خودرو.

  موتور سیکلیت بحثش با خودرو جداست. اما دادن کلاه امینی اصلی باموتور هم میشه داد.

  3.مشکل نبستن کمربند ایمنی.
  این کار اشتباه است که مردم کمربند نمی بندن
  اما بعضی وقت هام فراموش میشود.
  وبعضی وقتاهم بستنش توفیقی نمی کند
  امابا افزودن چند اربگ در خودرو. افزودن الیاژبه بدنه محکم کردن خودرو در حوادث.تست ایمنی خودرو نه فقط تولیدوفروش.

  مشکل لایی کشی.اینم باگذاشتن یک دوربین در جلوی خودرو فاصله سنجش در خودرو.وقرار دان اربگ درانتهاکاپوت درموقع تصادف.

ارسال نظر

عناوین بیشتر