کد خبر 817
A

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی گفت: کارخانه‌های لبنی برمبنای ضوابط و اصول قیمت‌گذاری تولید داخل که به امضا سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان رسیده است، قیمت محصولات خود را افزایش دادند.

به گزارش خبرگزاری مهر، رضا باکری در خصوص اظهارات مسئولان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر افزایش قیمت شیر و فرآورده‌های لبنی با تاکید بر اینکه کارخانجات لبنی با توجه به شرایط و نحوه قیمت‌گذاری ابلاغیه سازمان حمایت، قیمت کالاهای خود را افزایش داده‌اند، گفت: اگر سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان ابلاغیه خود را اجرا نمی‌کند، مقصرکارخانجات نیستند، بلکه مسئولان سازمان باید پایبند به ضوابط باشند تا به کارخانجات اتهام نزنند و تولیدکنندگان را متهم نسازند.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی افزود: کارخانجات در ابتدای ماه جاری در حضور استاندار، قیمت شیر تحویلی از دامدار را 630 تومان صورت جلسه کردند، اما به دلیل افزایش نهاده‌های دامی و کمبود علوفه در اسفند، قیمت شیر خام افزایش پیدا کرد و به همین دلیل دامداران شیر تحویلی اسفند ماه را با 730 تومان فروختند.

وی تصریح کرد: دامداران همچنین در فروردین ماه نیز شیر خود را 800 تومان به کارخانجات تحویل دادند و در این راستا قراردادی هم با کارخانجات عضو انجمن فرآورده‌های لبنی منعقد کردند که برای اردیبهشت شیر خود را 850 تومان بفروشند.

باکری در پاسخ به این سوال که بنابراین با قرارداد جدید دامداران، محصولات لبنی باز هم با افزایش قیمت مواجه خواهد شد، افزود: تا زمانی که ثبات در نهاده‌های دامی و علوفه وجود نداشته باشد، این تغییرات و نوسانات رخ خواهد داد و تا زمانی که وزارت جهاد کشاورزی به وعده‌های خود عمل نکند و نهاده‌های دامی فراهم نباشد، قیمت شیر خام به نقطه تعامل نمی‌رسد و به همین منوال کارخانجات لبنی هم افزایش قیمت خواهند داشت.

دبیر انجمن صنفی صنایع لبنی با اشاره به این که به تمام کارخانه‌های لبنی ابلاغ شده طبق مصوبه سازمان حمایت خودشان اقدام به نرخ‌گذاری کنند، ادامه داد: کمبود و گرانی علوفه و نهاده‌های دامی عوامل موثری در افزایش قیمتها است و این مولفه‌ها همه دست دولت است و دولت می‌تواند با مدیریت بهینه خود این کمبود را مرتفع و از افزایش قیمتها جلوگیری کند.

وی تاکید کرد:درغیر این صورت، قیمت محصولات لبنی بازهم افزایش پیدا می کند، چراکه با دستور و اجبار نمی‌شود جلوی افزایش قیمت‌ها را گرفت.

باکری در خصوص رفع التهاب موجود در بازار، گفت: عصر امروز جلسه‌ای در دفتر استاندار تهران به همراه دامداران و نمایندگان کارخانجات لبنی برگزار خواهد شد و در حضور مسولان به بررسی قیمت تمام شده و مشکلات پیش آمده خواهیم پرداخت.

ارسال نظر

عناوین بیشتر