کد خبر 8120
A
به هدف مبارزه با پولشویی

حسین فهیمی ـ معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار ـ توضیح داد:‌ شورای عالی بورس در جلسه روز 10 مهر ماه تصمیم گرفته است که شرایط معاملات عمده را تغییر دهد لذا به تمامی بورس‌ها اعلام شد که تمامی معاملات عمده باید براساس شرایط جدید انجام شود.

به گزارش اقتصاد آنلابن به نقل از ایسنا، معاون حقوقی سازمان بورس دلیل اصلی توقف عرضه بلوکی ذوب آهن اصفهان در سومین روز رقابت را اعلام و از عرضه مجدد سهام این شرکت خبر داد.

حسین فهیمی ـ معاون حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار ـ در گفت‌وگو با خبرنگاران، علت توقف عرضه بلوکی ذوب‌آهن توسط سازمان بورس را مورد توجه قرار داد و گفت:‌ در بازار روز چهارشنبه فرابورس علاوه بر معامله بلوکی ذوب‌آهن، معامله بلوکی چوب خزر کاسپین و باغمیشه متوقف شد.

شورای بورس شرایط معاملات عمده را تغییر داد

وی به چرایی این اقدام سازمان بورس در روز چهارشنبه اشاره کرد و توضیح داد:‌ شورای عالی بورس در جلسه روز 10 مهر ماه تصمیم گرفته است که شرایط معاملات عمده را تغییر دهد لذا به تمامی بورس‌ها اعلام شد که تمامی معاملات عمده باید براساس شرایط جدید انجام شود.

وی اضافه کرد: بنابراین و در حالی که جزییات این تغییر شرایط اعلام نشده است که مجبور بودیم معاملات بلوکی بازار را با تصویب مقررات جدید متوقف کنیم.

ماهیت خریدار باید مشخص باشد

این مقام مسئول با بیان اینکه پس از تصویب ضوابط جدید معاملات عمده در شورای عالی بورس، معاملات عمده براساس مقررات جدید انجام می شود،تاکید کرد:ماهیت خریداران باید مشخص باشد زیرا در عرضه های عمده فردی که از طریق کنسرسیوم وارد رقابت می شود ممکن است دارنده کمترین میزان سهم در کنسرسیوم باشد و با مقررات مغایرت داشته باشد لذا باید مقررات به نحوی باشد تا کسانی که وارد رقابت می‌شوند مشخص باشند و در صورت عدم احراز شرایط وارد رقابت نشوند.

وی ادامه داد:‌به این ترتیب این که نامه خریدار اعلان عمومی نشود و کسی از ماهیت آن آگاه نباشد وارد رقابت شود، مشکل ساز خواهد بود و این موضوع با اصل شفافیت معاملات و مقررات مبارزه با پولشویی سازگاری ندارد.

وی اظهار کرد: علاوه بر این کسانی که بدهی معوق داشته و بدهی خود را تسویه نکرده باشند، براساس مقررات حق ندارند سهام دیگری را خریداری کنند.

این مقام مسوول تصریح کرد: لذا به دلیل تطبیق با قوانین و مقررات، تمام معاملات فرابورس متوقف و به تمامی بورس‌ها ابلاغ شد که شرایط معامله عمده را باید با شرایط جدید تطبیق دهند.

وی در خصوص شرایط جدید معاملات عمده گفت: فرایندهای اجرایی به نحوی تغییر پیدا می‌کند که با مقررات جدید منطبق باشد و کسانی که وارد رقابت می شوند باید احراز هوایت شوند.

بروز مشکلاتی باعث توقف عرضه ذوب آهن شد

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، معاون سازمان حقوقی سازمان بورس در پاسخ به این سوال که چرا این تصمیم در سومین روز عرضه بلوکی ذوب‌آهن گرفته شد و قبل از عرضه این تصمیم اتخاذ نشد، گفت: این تصمیم می‌توانست در هر مقطع زمانی گرفته شود زیرا معاملات عمده بخشی از معاملات است به طوری که برخی ازشرکتها آگهی شده و یا دوره تسویه را سپری می‌کند لذا باید در یک مقطع زمانی این تصمیم گرفته می‌شد.

فهیمی با بیان این‌که این تصمیم در نهایت به حفظ حقوق سرمایه‌گذاران و تغییر مالکیت و مدیریت منتهی می‌شود در پاسخ به این سوال که خریداران ذوب‌آهن با چه مشکلی مواجه شدند، گفت: قطعا بروز مشکلاتی باعث شد تا این تصمیم گرفته شود زیرا اشخاص حقیقی و حقوقی تحت عنوان شرکت الف و شرکا وارد رقابت شدند که محل اشکال بود و نمی‌توانست معاملات ادامه پیدا کند لذا شورا وارد عمل شد واین تصمیم را گرفت.

بلوک "ذوب"دوباره آگهی می شود

وی در خصوص عاقبت عرضه بلوک ذوب‌آهن اصفهان و ادامه رقابت گفت: رقابت این شرکت در روز شنبه ادامه پیدا نکرده و سازمان خصوصی سازی باید مجددا این بلوک را آگهی کند.

این مقام مسئول با بیان اینکه بعد از تعیین شرایط این بلوک آگهی می شود، در مورد نحوه ی ورود خریداران برای رقابت توضیح داد:‌نگاهی روی خریداران به خصوصی وجود ندارد و ممکن است خریداران فعلی وارد رقابت شده و یا خریداران جدید علاقه‌مند به رقابت باشند.

سازمان بورس به طور مستقیم در عرضه های بلوکی نظارت می‌کند

فهیمی در پاسخ به این سوال که آیا صلاحیت خریداران در عرضه جدید ذوب‌آهن بررسی می‌شود؟ گفت:‌جزییات جدید عرضه و مراجعه خریداران به سازمان بورس یا کارگزاران برای صلاحیت در هفته ی آینده اعلام می‌شود.

معاون حقوقی سازمان بورس همچنین در مورد این‌که آیا سازمان بورس از این پس به صورت مستقیم در عرضه‌های بلوکی و ماهیت خریداران نظارت می کند؟ پاسخ مثبت داد و گفت: جزییات نحوه نظارت هفته آینده اعلام می‌شود.

بر اساس مصوبه 10 مهر ماه شورای عالی بورس مبنی‌بر تغییر برخی از مقررات حاکم بر معاملات عمده در بورس اوراق بهادار تهران و فرابورس ایران، انجام کلیه معاملات عمده تا تصویب و ابلاغ مقررات جدید، متوقف شـد.

بر اساس این مصوبه عرضه بلوکی ذوب آهن اصفهان در سومین روز رقابت به یک باره و در برابر تعجب مسئولان سازمان خصوصی سازی،ذوب آهن اصفهان و کارگزاران بازار سرمایه متوقف شد و سازمان بورس بدون اطلاعیه ی قبلی و به دلیل بررسی صلاحیت خریدار ادامه رقابت برای تصاحب بلوک مدیریتی "ذوب" را متوقف کرد.

تکلیف واریز 3 درصد وجه خریداران ذوب آهن چه می شود؟

رقابت برای تصاحب بلوک مدیریتی این شرکت از روز 10 مهر ماه بین دو خریدار از فولاد ماهان و یک کنسرسیوم که ماهیت نامشخصی داشت، ادامه یافته بود که در جریان آن قیمت هر سهم این شرکت از 4822 ریال به 4982 ریال رسیده بود و قرار بود روز چهارشنبه ادامه رقابت انجام شود که با بروز مشکلاتی این اتفاق رخ نداد.

در حالی عرضه بلوکی این شرکت متوقف شد که سازمان خصوصی سازی تمایل داشت تا عرضه ذوب آهن ادامه پیدا کرده و بعد از مشخص شدن خریدار در خصوص اهلیت آنها و برخورداری از شرایط لازم تصمیم گیری شود.

اما با وقوع این اتفاق عجیب در بازار سرمایه و عرضه مجدد ذوب آهن اصفهان مشخص نیست که تکلیف واریز 3 درصد مبلغ معامله معادل 33 میلیارد تومان توسط هر یک از خریداران چه می شود و کسانی که با نقد کردن داراریی خود وارد این رقابت شدند آیا اطمینان می کنند دوباره وجه خود را در اختیار بورس قرار داده و وارد رقابت شوند و آیا کسی در عرضه بعدی ذوب آهن حاضر به خریداری این سهم می شود؟

ارسال نظر

عناوین بیشتر