کد خبر 806
A
آخرین اخبار از انتخابات فرانسه:

آخرین نظرسنجی ها از شانس بالای نامزد حزب سوسیالیست برای شکست رقیب اصلی خود از حزب اتحاد برای جنبش مردمی در دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه حکایت دارد.

44.3 میلیون فرانسوی فردا یکشنبه پای صندوق های رای حاضر شده و به یکی از ده نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه رای می دهند. تنها یک روز مانده به برگزاری دور اول انتخابات سعی کردیم تا به بررسی آخرین نظرسنجی ها و مقایسه آنها با نظرسنجی های پیشین بپردازیم.

به گزارش مهر، نظرسنجی های متفاوت موسسات و روزنامه های فرانسوی از شانس بالای "فرانسوا اولاند" از حزب سوسیالیست برای شکست رقیب اصلی خود یعنی "نیکلا سارکوزی" از حزب اتحاد برای جنبش مردمی در دور اول انتخابات حکایت دارد.

جدیدترین نظرسنجی موسسه "سی اس ای" نشان داد که اولاند از حزب سوسیالیست در انتخابات روز یکشنبه موفق به 29 درصد آرا می شود و رقیب اصلی وی یعنی نیکلا سارکوزی 24 درصد آرا را بدست می آورد.

نتایج نظرسنجی موسسه "سی اس ای" در دور اول انتخابات فرانسه

این درحالیست که نظرسنجی این موسسه در روزهای دهم و یازدهم آوریل نشان داده بود اولاند 27 درصد آرا و

سارکوزی 26 درصد آرا را از خود می کنند.

این موسسه در آخرین نظرسنجی خود اعلام کرد که "ناتالی آرتو" از حزب کارگران 0.5 درصد آرا، "فیلیپ پوتو" از حزب جدید ضد سرمایه داری یک درصد، "ژان لوک ملانشون" از حزب چپگرای افراطی 15 درصد، "اوا ژولی" از حزب سبز (طرفداران محیط زیست) سیاستمدار 69 ساله 2 درصد آرا را به خود اختصاص می دهند.

این درحالیست که نظرسنجی این موسسه در روزهای دهم و یازدهم آوریل نشان داده بود ناتالی آرتو 0.5 درصد، فیلیپ پوتو نیز 0.5 درصد، ملانشون 17 درصد و اوا ژولی 1.5 درصد آرا را به دست می آورند.

همچنین آخرین نظرسنجی این موسسه نشان می دهد "فرانسوا بایرو" از حزب اتحاد برای دموکراسی 10 درصد، "نیکلا دوپنتنیون" از حزب جمهوریت 1.5 درصد آرا، "ژاک شومیناد" از حزب هبستگی و پیشرفت سیاستمدار 71 ساله 0.5 درصد و "مارین لوپن" از حزب راستگرای افراطی 17 درصد آرا را از آن خود می کنند.

این درحالیست که نتایج موسسه سی اس ای در روزهای دهم و یازدهم آوریل نشان داده بود فرانسوا بایرو، نیکلا دوپنتنیون، شومیناد، و لوپن به ترتیب 11، یک، 0.5 و 15 درصد آرا را از آن خود می کنند.

همچنین روزنامه لوپارازین در مطلبی به نتایج دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه پرداخت و از پیروزی اولاند در برابر سارکوزی خبر داد.

بر اساس نتایج نظرسنجی این روزنامه فرانسوی، رقیب حزب سوسیالیست فرانسه با کسب 30 درصد آرا در برابر 26.5 درصد از رقیب اصلی خود پیشی می گیرد و شانس بیشتری را برای ورود به کاخ الیزه دارد اما باید منتظر نتایج دور دوم انتخابات باشیم و قضاوت هنوز زود است.

این روزنامه فرانسوی همچنین به نتایج آرای رای دهندگان فرانسوی به ملانشون و لوپن پرداخت و با اشاره به آرای 14 درصدی این دو نامزد اعلام کرد که این کاندیداهای انتخابات که یکی از حزب چپگرای افراطی و دیگری از حزب راستگرای افراطی بوده، به طور مساوی جایگاه سوم را از آن خود می کنند.

نتایج نظرسنجی لوپارازین در دور اول انتخابات فرانسه

همچنین فرانسوا بایرو از حزب اتحاد برای دموکراسی با کسب 10 درصد آرا نفر چهارم دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می شود.

نظرسنجی موسسه "LH2" نیز در روز پنجشنبه نشان می دهد که اولاند با کسب 26 تا 29 درصد آرا رقیب خود از حزب اتحاد برای جنبش مردمی را شکشت می دهد و سارکوزی در این انتخابات 24 تا 28 درصد آرا را از آن خود می کند.

این نظرسنجی همچنین نشان داد که اولاند در دور دوم 56 درصد آرا را به خود اختصاص می دهد و سارکوزی نیز با کسب 44 درصد آرا کاخ الیزه را ترک می کند.

دوره ریاست جمهوری فرانسه پنج ساله است و دور اول انتخابات 22 آوریل (سوم اردیبهشت) و دور دوم ششم مه (هفدهم اردیبهشت) برگزار می شود.

طبق قوانین انتخاباتی فرانسه دو نامزدی که در دور نخست انتخابات بیشترین آرا را کسب کنند وارد مرحله دوم می شوند. تبلیغات نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه تا 20 آوریل یعنی دو روز پیش از آغاز دور نخست انتخابات ادامه داشت.

ارسال نظر

عناوین بیشتر